Sprawdź, jak wyglądała Ziemia setki milionów lat temu. Za pomocą tej prostej strony można sprawdzić, jak dawniej wyglądały kontynenty na Ziemi i gdzie dawniej znajdowało się terytorium Polski.
Gdzie było terytorium Polski miliony lat temu?
Często mówi się o tym, że np. x milionów lat temu w miejscu, w którym teraz jesteśmy znajdowało się rozległe morze albo wysokie góry. Jednak x milionów lat temu „tutaj” nie oznacza dokładnie tego samego miejsca co dziś. Zgodnie z powszechnie obowiązującą teorią wędrówek płyt tektonicznych kontynenty ciągle się poruszają. Terytorium, na którym teraz jesteśmy dawniej znajdowało się w innej części kuli ziemskiej. Dryfujące kontynenty na przestrzeni milionów lat nachodziły na sobie, ocierały się i zderzały. Co więcej, ruch ten ciągle trwa, jest tylko niezauważalny z perspektywy krótkiego życia człowieka.
Za pomocą niżej pokazanej strony możecie sprawdzić, jak wyglądały kontynenty na przestrzeni ostatnich setek milionów lat. Na dawne kształty kontynentów mapa nanosi współczesne granice polityczne. Dzięki temu możecie sprawdzić, gdzie leżała Polska 200 mln lat temu albo gdzie znajdowały się Stany Zjednoczone 500 mln lat temu. U góry strony widzimy datownik, przestawiając go na wybraną datę możemy zobaczyć jak wówczas wyglądała Ziemia. Dodatkowo widok można przybliżać i oddalać. Jeżeli komuś będą przeszkadzały naniesione chmury i automatyczny obrót kuli ziemskiej można je wyłączyć w prawym górnym rogu. Dla przykładu, jakieś 500 mln lat temu terytorium współczesnej Polski znajdowało się na półkuli południowej. Natomiast 280-300 mln lat temu na południowych częściach Polski znajdowały się ogromne góry, które przez kolejne miliony lat uległy niemal całkowitemu zniszczeniu przez czynniki zewnętrze. Pozostałością tych gór (wyniesioną później przez orogenezę alpejską) są dziś Sudety czy Góry Świętokrzyskie.
Link do strony: dinosaurpictures.org/ancient-earth
Jeżeli ktoś ma problemy ze znalezieniem Polski można w lewym górnym rogu w wyszukiwarce wpisać „Poland” i zatwierdzić. Mapa powinna wskazać pozycję terytorium Polski.