Turystyka

Top 10 punktów widokowych na Dolnym Śląsku

Top 10 punktów widokowych na Dolnym Śląsku
Grzegorz Sanik

Lista 10 najlepszych punktów widokowych na Dolnym Śląsku, które koniecznie musisz odwiedzić. Najlepsze widoki zapierające dech w piersiach!

Moje Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Przedstawiam moją listę najlepszych punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Chciałbym zaznaczyć, że jest to tylko moje subiektywne zestawienie. Starałem się wybrać 10 najlepszych miejsc, które zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie lub czymś się wyróżniły. Oczywiście ważnym kryterium przy wyborze punktów były ich walory widokowe. Z pewnością na Dolnym Śląsku znajduje się wiele dobrych punktów widokowych, których nie zdołałem ująć w moim zestawieniu. Jeżeli macie swoje propozycje lub ulubione punkty, piszcie w komentarzach.

1. Wieżowiec Sky Tower

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów we Wrocławiu, wieżowiec Sky Tower, posiada swój własny punkt widokowy zlokalizowany na 49 piętrze. Jesteśmy więc na wysokości około 200 m. Punkt widokowy jest udostępniony dla normalnego ruchu turystycznego. Widok ze Sky Towera rozpościera się na północno-​wschodnią, północną, zachodnią i południową część miasta. W zasięgu widoczności znajduje się również Masyw Ślęży oraz Sudety. Przy dobrej pogodzie i widoczności można dostrzec również Śnieżkę oddaloną o 100 km. Wjazd na punkt odbywa się szybkobieżną windą, która porusza się z prędkością około 4 m/​s. Jest to najwyżej położony punkt we Wrocławiu. Niestety, wadą tego punktu jest to, że obserwacji dokonujemy tylko przez szybkę.

Widok ze Sky Towera we Wrocławiu

Widok ze Sky Towera we Wrocławiu

Sky Tower we Wrocławiu - Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Sky Tower we Wrocławiu – Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

2. Platforma Widokowa na Sokoliku

Sokolik to jeden z najwyższych szczytów Rudaw Janowickich. Jego zbocza oraz szczyt pokryte są różnymi skałkami i formacjami skalnymi. Na jego charakterystycznym szczycie, na skałach, zamontowana jest platforma widokowa. Rozciąga się z niej widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i dolinę Bobru. Szczególnie urokliwe wyglądają położone w kotlinie małe domki, lasy, drogi i pola. Ta część gór to mekka wspinaczy, dlatego na skałkach Sokolika można spotkać trenujących wspinaczy. Same skały i platforma widokowa, choć nie są położone najwyżej (642 m n.p.m.), wyraźnie wychylają się ponad wierzchołki drzew. Dzięki temu widok z punktu nie jest niczym zasłonięty.

Widok z Sokolika na Karkonosze i Śnieżkę

Widok z Sokolika na Karkonosze i Śnieżkę

Widok z Sokolika - Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Widok z Sokolika – Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

3. Wieża Ratuszowa w Świdnicy

Wieża ratusza na rynku w Świdnicy to kolejny punkt widokowy godny polecenia. Z jej platformy rozpościera się widok na Masyw Ślęży oraz Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie. Dobre miejsce na wykonanie zdjęć jednego z najważniejszych zabytków Świdnicy – Katedry św. Stanisława i Wacława. Wieżę ratusza polecam odwiedzić szczególnie wieczorem, kiedy to ładnie widać oświetloną Świdnicę. Poziom tarasu widokowego znajduje się na wysokości 38 m. Na szczyt wieży można dostać się po schodach lub wjechać windą. Władze miasta postanowiły udostępnić wejście na wieżę za darmo, co jest ogromnym plusem tego miejsca i ukłonem w kierunku turystów. Idąc do góry schodami, na poszczególnych piętrach, oglądamy ekspozycję fotografii związanych z historią Świdnicy.

Panorama z Wieży Ratusza w Świdnicy

Panorama z Wieży Ratusza w Świdnicy

Masyw Ślęży i Katedra z Wieży Ratusza w Świdnicy

Masyw Ślęży i Katedra z Wieży Ratusza w Świdnicy

4. Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

Nazwa góry związana jest z szybowiskiem wybudowanym na jej stoku w 1924 roku. Góra Szybowcowa jest częścią Gór Kaczawskich, położona jest na wysokości 561 m n.p.m. Choć nie jest to wysokość imponująca, to ze względu na jej gołe zbocze opadające w kierunku Jeleniej Góry, stanowi doskonały punkt widokowy. Przede wszystkim z tego miejsca rozciąga się widok na Jelenią Górę oraz grzbiet najważniejszego pasma Sudetów – Karkonoszy. Na szczycie Góry Szybowcowej znajduje się hangar Aeroklubu Jeleniogórskiego, a dojazd na samą górę możliwy jest autem. Na szczycie znajduje się również kamerka online, można więc podejrzeć aktualny widok.

Widok z Góry Szybowcowej na Karkonosze

Widok z Góry Szybowcowej na Karkonosze

Widok z Góry Szybowcowej - Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Widok z Góry Szybowcowej – Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

5. Punkt Widokowy – Droga na Zieleniec

Ten punkt widokowy położony jest w Górach Orlickich. Znajduje się na drodze prowadzącej od Dusznik-​Zdroju do Zieleńca. To kolejny z moich ulubionych punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Może dlatego, że jest łatwo dostępny, ponieważ dojazd do niego umożliwia samochodowa droga. Przy punkcie znajduje się duży parking, więc można się bez problemu zatrzymać. W tym miejscu las odsłania nam spory fragment widoku, dzięki temu rozciąga się z niego niesamowita panorama na Góry Stołowe. Przy dobrej widoczności, można dostrzec również Śnieżkę. Punkt widokowy położony jest na wysokości 889 m n.p.m. Znajduje się na nim kilka wiat i ławek, na których można usiąść, odpocząć i podziwiać widoki. Jadąc do Zieleńca koniecznie musicie się przy nim zatrzymać!

Widok z Drogi na Zieleniec

Widok z Drogi na Zieleniec

Droga na Zieleniec - Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Droga na Zieleniec – Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

6. Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

W czasach Cesarstwa Niemieckiego, przed wybuchem I wojny światowej, istniała tradycja wznoszenia wież ku czci kanclerza Otto von Bismarcka. Część z tych obiektów popadła w ruinę. Część została pięknie odrestaurowana i dziś zaprasza gości do odwiedzenia. Ta wieża widokowa to jedno z takich miejsc. Położona jest na Wielkiej Sowie (1015 m n.p.m.), najwyższym szczycie Gór Sowich. Kamienna wieża ma wysokość 25 m, została zbudowana w roku 1906. Wejście na nią jest płatne. Z platformy położonej na samej górze rozciąga się widok na Góry Sowie i inne okalające pasma górskie. Z wieży można też dostrzec Śnieżkę, o czym pisałem kiedyś artykuł.

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża Widokowa na Wielkiej Sowie

Widok z Wieży na Wielkiej Sowie

Widok z Wieży na Wielkiej Sowie

7. Szczyt Śnieżki

Może wydaje się to dość oczywiste, ale nie mogło zabraknąć najwyższego z punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Jak mawiają, królowa jest tylko jedna, przynajmniej w Karkonoszach. Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów i zarazem najwyższy szczyt Republiki Czeskiej. Zgodnie z najnowszymi czeskimi badaniami jej wysokość została oszacowana na 1603 m n.p.m. Na jej szczyt prowadzi kilka szlaków, zarówno od strony Polskiej, jak i Czeskiej. Ze Śnieżki można podziwiać widoki po obu stronach państw. Przy dobrej widoczność, można dostrzec naprawdę odległe obiekty, jak na przykład Wrocław. Na temat Śnieżki i jej historii przygotowałem kiedyś osoby film.

Panorama ze Szczytu Śnieżki

Panorama ze Szczytu Śnieżki

Widok na Równie pod Śnieżką

Widok na Równie pod Śnieżką

8. Wieża Kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu

Punkt widokowy zlokalizowany jest na wieży kościoła św. Elżbiety, zwanego także kościołem Garnizonowym. Wieża liczy sobie 91 m wysokości, a na punkt widokowy prowadzi 300 stopni. Taras widokowy znajduje się na wysokości 75 m. Wejście jest płatne. Śmiem twierdzić, że jest to najczęściej i najliczniej odwiedzany punkt widokowy przez zagranicznych turystów. Ze względu na bliskość wrocławskiego rynku, który jest celem numer jeden zagranicznych gości. Mam do tego miejsca spory sentyment, ponieważ często odwiedzałem wieżę będąc na rynku. To również miejsce nieodłącznie związane z historią Wrocławia, którą niemal czuje się wchodząc po zabytkowych stopniach wieży.

Widok z Wieży Kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu

Widok z Wieży Kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu

Panorama na Wrocław z Kościoła św. Elżbiety

Panorama na Wrocław z Kościoła św. Elżbiety

9. Szczeliniec Wielki

W roku 1800 przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams tak pisał o tym miejscu. „Ten szereg skał rozciąga się na osiem lub dziewięć mil angielskich. Zaczyna się i kończy tak nagle, że wygląda, jak korona na szczycie góry.” Mowa jest tutaj o Szczelińcu Wielkim, który jest najwyższym szczytem (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Na jego szczycie znajdują się platformy widokowe, z których możemy podziwiać panoramę Sudetów. Jest również schronisko, w którym możemy się zatrzymać i napić coś ciepłego. Niewątpliwie do walorów turystycznych Szczelińca, oprócz widoków, należy również urokliwa trasa na jego szczyt. Prowadząca po kamiennych stopniach, między niezwykłymi formacjami skalnymi.

Widok z Platformy Widokowej na Szczelińcu

Widok z Platformy Widokowej na Szczelińcu

Panorama Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Po Lewej

Panorama Góry Stołowe – Szczeliniec Wielki Po Lewej

10. Punkt Widokowy – Dawna Kopalnia Kwarcu

Zastanawiałem się, jakie miejsce wybrać na ostatni 10 punkt widokowy. Decyzja nie była łatwa, bo spośród wielu punktów, które odwiedziłem, żaden nie wyróżniał się już na tle pozostałych. Oczywiście miałem do wyboru wiele świetnych punktów, ale żaden nie był w niczym wyjątkowy. Postanowiłem więc dodać ten mało znany punkt przy nieczynnej kopalni kwarcu w Górach Izerskich. Dlaczego on? Bo zachwycił mnie swoim rozmachem. Spójrzcie na zdjęcia poniżej. Z tego miejsca rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze. Zalesiony obszar między nami stojącymi w Górach Izerskich, a odległymi Karkonoszami, daje poczucie ogromnej przestrzeni. Punkt widokowy umiejscowiony jest tak szczęśliwie, że prawie nie widać miejsc dotkniętych działalnością człowieka. Ta przestrzeń zalana lasami i górami sprawie wrażenie dzikiej i nieokiełznanej przyrody. Bez wątpienia miejsce warte odwiedzenia.

Widok z Gór Izerskich na Karkonosze

Widok z Gór Izerskich na Karkonosze

Widok z Gór Izerskich - Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Widok z Gór Izerskich – Top 10 Punktów Widokowych na Dolnym Śląsku

Poniżej załączam mapę z przedstawionymi wszystkimi punktami widokowymi z artykułu.

 

To już koniec mojego zestawienia obejmującego top 10 najlepszych punktów widokowych na Dolnym Śląsku. Zapraszam serdecznie do dodawania w komentarzach swoich własnych propozycji i ulubionych punktów. Najlepiej razem ze zdjęciami.

 • Moja jeszcze dodatkowa uwaga. Pierwotnie w tym zestawieniu miała być ujęta wieża widokowa na szczycie Ślęży. Ale z tego, co się dowiedziałem, z powodu jej złego stanu technicznego została zamknięta… 🙁

 • Adam

  Ja bym dodał jednak Skalnik – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Już myślałem też o kopalni kwarcu Stanisław, ale jest na końcu 🙂 Kilka kilometrów dalej jest też Wysoki Kamień ze świetnym widokiem na Szklarską Porębę.

 • Iwa

  Brakuje mi wieży widokowej na Kalenicy i Złotego Widoku na Karkonosze ze szlaku Walońskiego-)

  • Iwa

   Wieża widokowa na Kalenicy.

   • Karol

    Noooo, niezły widok, jak dla mnie…

 • Iwa

  Brakuje mi wieży widokowej na Kalenicy i Złotego Widoku na Karkonosze ze szlaku Walońskim-)

 • Grzesiek

  Wysoki Kamień to według mnie jeden z najlepszych punktów widokowych

 • Adam Musiał

  „Jest również schronisko, w którym możemy się zatrzymać i napić coś ciepłego”, powinno być „wypić coś ciepłego” albo „napić (się) czegoś ciepłego”

 • Fibius

  Brakuje jeszcze wielu punktów 🙂
  Panorama ze Śnieżnika, wieża na Wapniarce, panorama z Zieleńca, wieża w Kotowicach, przełęcz Widok, Trójmorski Wierch.

  • Kłodczanin

   Ani Zieleniec,ani Szczeliniec Wielki geograficznie czy też historycznie nie należą do Dolnego Śląska.

   • Faktycznie masz rację, to jest historycznie Ziemia Kłodzka. Ale uważam, że jeżeli mówimy o czasach współczesnych możemy śmiało mówić już o Dolnym Śląsku. Pewne zaszłości historyczne się zatarły, a nowy podział ugruntował się już w świadomości ludzi.

 • Punkt widokowy przy Szałasie Muflon w Komarnie, u podnóża Barańca w Górach Kaczawskich,.Można dojechać samochodem, rowerem, nie trzeba wchodzić na wieżę. Zapraszamy

 • Jeszcze kilka lat temu fantastycznym punktem widokowym była wieża na Chełmcu, przy dobrej pogodzie widać było na 100km, ale teraz, zdaje się, jest niedostępna.
  Do listy dodałabym wieżę na Kalenicy, ale ktoś mnie uprzedził, więc przypomnę Okole i Trójmorski Wierch.

  • Faktycznie, z Chełmcem wielka szkoda. Nikt nie dba o to, przynajmniej nie słyszałem, by udostępnić turystom.

 • Marcin

  Jeszcze Ruprechtický Špičák, 880 m npm – m.in. widoki od Śnieżnika po Karkonosze. W Górach Suchych mieliśmy też kiedyś piękny punkt widokowy na Włostowej 903 m npm (poniżej szczytu – ok. 860 m npm), ale zarósł. Teraz po wylesieniu piękne (choć ograniczone) widoki z grzbietu Włostowej. Lokalne punkty widokowe to m.in.: Kostrzyna (906 m npm) i Stożek Wlk. (841 m npm)

 • AS_​z_​rękawa

  Brakuje jeszcze wieży widokowej w MŚCIWOJOWIE, która została otwarta dla turystów w połowie kwietnia br.

 • Piotrek Patek

  Jest jeszcze drewniana wieża na Trójmorskim Wierchu, w gminie Międzylesie, na pograniczu polsko-​czeskim, jak dla mnie genialna zarówno zimą jak i latem 😉
  akurat zdjęcie było robione kiedy cała kotlina otulona była dosyć gęstą mgłą, więc dużo nie było widać, ale widok chmur od góry – bezcenny, szczególnie, że na dole szaro, buro i ponuro, a na szczycie błękitne niebo 😉

  • Piotrek Patek

   a tak wygląda sama wieża 😉

  • Dzięki za informacje. Świetne zdjęcia! 🙂

 • Stanisław Zając

  Wieża widokowa w Bukowcu (Rudawy Janowickie) należąca do założeń parkowo-​pałacowych Bukowca. Jest elementem wybudowanych „sztucznych” ruin zamku zwanego Kasselburg lub Warte.Wspaniały widok na Rudawy i na Karkonosze.
  Zamek ten miał urozmaicać jedno z najważniejszych założeń parkowo-​krajobrazowych w ówczesnych Prusach założonych przez hrabiego von Reden – właściciela pałacu w Bukowcu.

 • Krzysztof Czarnecki

  Na Ślęży dostępna jest wieżyczka kaplicy, widok podobny jak z wieży widokowej.

  dodaję swoje:
  – okolice Przełęczy Sulistrowickiej (Wzgórza Oleszeńskie)
  – Twierdza Srebrna Góra (G. Sowie)
  – Góra Brzeźnicka (G. Bardzkie)
  – Zamek Grodno (G. Sowie)
  – okolice wsi Niedźwiedzica (G. Sowie)
  – łąki okolic Lutomii Górnej (G. Sowie, zbocza Grzybiny i Dębnika)
  – łąki okolic Przełęczy Walimskiej (G. Sowie, zbocza Przygodnej Kopy)
  – łąka (tzw. Korea) na zboczu Stromca (Wzgórza Gilowskie, ok. Piławy Dolnej)
  – Ostrzyca Proboszczowicka (G. Kaczawskie)
  – wzgórze Kołodziej (G. Kaczawskie, okolice Pławnej)
  – okolice Miedzianki (Rudawy Janowickie)
  – Stóg Izerski (G. Izerskie)

 • Krzysztof Czarnecki

  Jeszcze kilka, co sobie przypomniałem:
  – wieża na Jaworniku Wielkim (Góry Złote)
  – wieża na Borówkowej (G. Złote)
  – Góra Węgielnik koło Strugi (G. Wałbrzyskie)
  – zrekultywowane wysypisko koło Żółkiewki (Wzgórza Strzegomskie)
  – Krzyżna Góra w Strzegomiu (Wzgórza Strzegomskie)
  – okolice wsi Pożarzysko (pow. świdnicki)
  – wieża widokowa w Mieroszowie (G. Suche)
  – Czarna Góra (Masyw Śnieżnika)

  Oczywiście nie z każdego miejsca widoki roztaczają się na dziesiątki kilometrów, ale chodzi mi głównie o efekt estetyczny. Szczególnym sentymentem darzę śmietnik w Żółkiewce, a to z tego powodu, że jak na dłoni widać całe pole bitwy pod Strzegomiem i Dobromierzem (4.06.1745) oraz przedgórze od Świdnicy po Chełmy, a także znaczną część środkowych i zachodnich Sudetów.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

10 miejsc pamięci na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik1 listopada 2017

Dolnośląskie kolosy – Zapory wodne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik2 września 2017

Te dwa zamki musisz odwiedzić na Białorusi – Nieśwież i Mir

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2017

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Świdnicą

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017