Czy zastanawialiście się kiedyś, z jak daleka widać np. Śnieżkę? Okazuje się, że najwyższy szczyt Sudetów jest widoczny nie tylko z terenów położonych wokół Karkonoszy, ale i nawet z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Dzięki tej specjalnej stronie można sprawdzić z jak daleka widoczne są najważniejsze szczyty górskie.
Z jak daleka widać Śnieżkę?
Strona HeyWhatsThat.com oferuje możliwość sprawdzenia z jak daleka i z jakich miejsc można dostrzec poszczególne górskie szczyty. Specjalny algorytmy strony oblicza i wskazuje obszary z jakich jesteśmy w stanie dostrzec interesującą nas górę. Strona uwzględnia krzywiznę Ziemi i wysokości innych szczytów oraz wzniesień otaczających wskazane miejsce, które to znowu mogłyby zasłonić jego widok. Następnie wyniki obliczeń nanoszone są na mapę Google Maps.
Spróbujmy więc sprawdzić z jak daleka widoczna jest Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, całych Sudetów i Republiki Czeskiej. W wyniku obliczeń strony uzyskałem mapę, którą zamieszczam poniżej. Na czerwono zaznaczone są obszary, z których możemy zobaczyć Śnieżkę. Jak widać, najbliższe tereny wokół Karkonoszy wcale nie są najlepszym miejscem do obserwacji, gdyż w wielu miejscach Śnieżka zasłonięta jest przez inne góry. Końce niebieskich linii wskazują miejsca, z których Śnieżka widziana jest już tylko na skraju horyzontu. Okazuje się, że królową Karkonoszy możemy dostrzec z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Co zresztą potwierdzają liczne zdjęcia Śnieżki z dalekich obserwacji, zamieszczone na portalu dalekieobserwacje.eu. Najdalsze miejsce z jakiego możemy zobaczyć Śnieżkę to Fichtelberg, szczyt znajdujący się w niemieckiej części Rudaw. Dystans 200 km! Udało się już wykonać zdjęcie Fichtelberga ze Śnieżki. A czy na odwrót, Śnieżki z Fichtelberga? Tego akurat nie wiem. 🙂
Mapa dostępna jest również w wersji interaktywnej.
Jak daleko widoczne są inne szczyty?
Okazuje się, że duża wysokość szczytu wcale nie determinuje jego dobrej widoczności z innych terenów. W przypadku Rysów, najwyższego szczytu Polski, możliwości widoków są skromne. Wygenerowaną mapę zamieszczam poniżej.
Link do mapy interaktywnej.
Serwis HeyWhatsThat.com w swojej bazie posiada opracowanych wiele innych miejsc. W jego zasobach znajdują się nie tylko szczyty górskie, ale i również wysokie budowle, miejscowości itp. Zachęcam do przeglądania jego bazy.
Bardzo fajny tekst 🙂
Dziękuję!
Ciężko, żeby widać Śnieżke z 200km, jeżeli przy takiej odległości zakrzywienie Ziemii to już około 3km!!! Ale zaraz! My widzimy, że widzimy, więc chyba trochę nas w balona robią z tą kulistą Ziemią 😉 pozdrawiam. Tekst otwiera oczy
Dopóki nie było internetu to tylko rodzina wiedziała żeś d**** xD
Piotrze, cieszy, że próbujesz podejść do tematu naukowo. Poradziłeś sobie nawet z obliczeniem krzywizny Ziemi! Przeoczyłeś jednak, że Śnieżkę z 200 km widać ze szczytu innej góry, wysokiej na ponad 1200 m. Jedyne, więc co udowodniłeś, to że jesteś debilem. Tekst otwiera oczy.