Zagórze Śląskie, twierdza białej damy. To tytuł najnowszego filmu Łowców Przygód TV. Tym razem Marcin i Asia odwiedzili Zamek Grodno położony między bajkowymi wzgórzami Zagórza Śląskiego. Oto, co udało się nakręcić.
Łowcy Przygód to kanał na YouTube, który serdecznie polecam każdemu miłośnikowi zabytków i historii Dolnego Śląska. Tym razem Łowcy odwiedzili Zamek Grodno położony w Zagórzu Śląskim. Jest mi niezmiernie miło, że również mogłem przyczynić się do powstania tego filmu.
Krótka historia Zamku Grodno
Historia Zamku Grodno jest niezwykle zawiła i jednocześnie owiana tajemnicą, ponieważ jedyne zamkowe archiwum spłonęło w pożarze pobliskiego pałacu w Dziećmorowicach, dokąd zostało przeniesione. W początkowym okresie zamek był gotycką średniowieczną budowlą obronną, wzniesioną za panowania Piastów Śląskich: Bolka I Surowego, Bernarda Świdnickiego i Bolka II Małego. W tamtym czasie jego głównym zadaniem była ochrona szlaków handlowych. Pod koniec XVI wieku zamek zostaje przebudowany na renesansową rezydencję, za sprawą działalności Macieja z Łagowa. Późniejsze lata nie są już dla warowni tak łaskawe. W 1686 roku wybucha pożar od uderzenia pioruna w zamkową wieże, a kolejni właściciele w następnych latach już o budowlę tak nie dbają. Zamek popada w ruinę, a pod koniec XVIII wieku jest już kompletnie opuszczony.
Na początku XIX wieku niewiele brakowało, aby zamek został kompletnie rozebrany. Miejscowi chłopi wpadli na szatański pomysł, aby wykupić ruiny warowni i pozyskać z nich kamień do swoich własnych gospodarstwa. Tak się jednak nie stało za sprawą interwencji prof. Johanna Büschinga. Ruiny udało się uratować oraz poczynić pierwsze prace konserwatorskie, dzięki czemu w połowie XIX wieku zamek został udostępniony dla turystów. Ostatnią rodziną, która posiadała Zamek Grodno przed wojną byli von Zedlitzowie. Po wojnie zamek przeszedł pod opiekę PTTK, a od 2009 roku zarządzany jest przez Gminę Walim.
Mapa Zamku Grodno