Historia

Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku

Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku
Grzegorz Sanik

Archiwalny kolorowy film pokazujący stolicę Niemiec za czasów III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Zobacz Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku. W trakcie wycieczki po mieście możemy dostrzec wiele ciekawych i ważnych obiektów. Bramę Brandenburską, berlińską Katedrę, Reichstag, a nawet monumentalną Nową Kancelarię Rzeszy.

Berlin na Kolorowym Filmie z 1936

Stolica III Rzeszy – zwana Reichshauptstadt – w latach 30 XX wieku była nowoczesnym i tetniącym życiem miastem. Szerokie drogi, szybkie nowoczesne samochody, historyczne i współczesne monumentalne budowle, brunatne koszule oraz czerwone sztandary ze swastykami – to Berlin lat 30 ubiegłego wieku. Życie w Berlinie wygląda na nowoczesne i wygodne. Zapewne dla wielu takie było, o ile mieli szczęście urodzić się odpowiedniej grupie społecznej. Nie zapominajmy, że pod płaszczem czerwonych sztandarów szerzyło się prześladowanie Żydów, komunistów, członków opozycji, homoseksualistów i innych grup niewygodnych dla nazistowskiej ideologii.

Sumbol Berlina - Brama Brandenburska

Sumbol Berlina – Brama Brandenburska

Budynek Rozgłośni Radiowej - Haus des Rundfunks

Budynek Rozgłośni Radiowej – Haus des Rundfunks

Katedra Berlińska - Berliner Dom

Katedra Berlińska – Berliner Dom

Gmach Parlamentu Rzeszy - Reichstag

Gmach Parlamentu Rzeszy – Reichstag

Stara Galeria Narodowa - Alte Nationalgalerie

Stara Galeria Narodowa – Alte Nationalgalerie

Nowa Kancelaria Rzeszy

Ciekawostką jest to, że na filmie widzimy budynek Nowej Kancelarii Rzeszy. Na tle pozostałych budynków wygląda na nowoczesny i zaskakująco czysty. Budowa nowego budynku władz III Rzeszy została ukończona dopiero w 1939 roku. Dziwi więc jej obecność na filmie z 1936 roku. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że pozostałe inne sceny również nie pochodzą z tego roku. Wracając do kwestii Die Neue Reichskanzlei, jej budowa została zlecona przez samego Adolfa Hitlera, któremu nie podobał się poprzedni budynek. Nowa Kancelaria Rzeszy miała być zbudowana z rozmachem pod wzór nazistowskiej stylistyki. Monumentalny obiekt wyłożony marmurem i piaskowce miał symbolizować swoim przepychem potęgę III Rzeszę. Kancelaria została zaprojektowana przez bliskiego współpracownika Hitlera, członka NSDAP – Alberta Speera. Jednak po wybudowaniu wykorzystanie obiektu było niewielkie i wzmogło się dopiero od stycznia 1945 roku, kiedy w bunkrach kancelarii ukrył się Adolf Hitler. To właśnie w tych sławnych bunkrach – Führerbunker – Hitler spędził ostatnie miesiące swojego życia i prawdopodobnie popełnił samobójstwo. W czasie walk o Berlin kancelaria została poważnie zniszczona. Zrujnowany budynek – symbol upadłej i pokonanej III Rzeszy – został ostatecznie rozebrany, a na jego miejscu wybudowano blokowisko.

Nowa Kancelaria Rzeszy - Die Neue Reichskanzlei

Nowa Kancelaria Rzeszy – Die Neue Reichskanzlei

SS-mańska warta przy Nowej Kancelarii III Rzeszy

SS-mańska warta przy Nowej Kancelarii III Rzeszy

Życie w Berlinie

Berlin na kolorowym filmie tętni życiem. Zadowoleni Berlińczycy spędzają miło czas w restauracjach, jedząc, pijąc piwo, dyskutując i zapraszając kobiety do tańca. Zastanawiam się, co kryło się w głowach tych ludzi. O czym myśleli? Czy przeczuwali zbliżające się nieszczęście? Czy byli zadowoleni z pierwszych lat rządów NSDAP i Hitlera? A może niektórzy z nich kryli niechęć i niezadowolenie? Tego niestety już nigdy się nie dowiem. Wiem jedno. 10 lat później miasto miało być nie do poznania. Zupełnie tak, jak obiecywał Führer! Tylko, że z zupełnie innym efektem…

Życie, zabawa, taniec - Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku

Życie, zabawa, taniec – Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądało miasto 10 lat później, zapraszam do oglądania filmu:
Zniszczony Berlin na Kolorowym Filmie z 1945 Roku

  • Joanna Gardulska

    Z ciekawością obejrzałam ten film. Moja babcia i dziadek podczas wojny przebywali w Berlinie jako przymusowi robotnicy. Mam fotografię dziadków zrobioną w 1943 roku w Berlinie, w tle jeden z berlińskich zabytków. Czy odgadnie Pan jaki?

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017

Archiwalna mapa Warszawy z lat 1914-1918

Grzegorz Sanik8 marca 2017

Przedwojenna mapa turystyczna Gór Sowich z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 lutego 2017

Animowana mapa alianckich nalotów z II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik4 lutego 2017

Zapomniany tunel kolejowy w Wałbrzychu

Piotr Maximillian Para9 stycznia 2017

Co skrywa Zamek Grodno? Skarby, tunele i depozyty III Rzeszy

Grzegorz Sanik4 stycznia 2017

Zbiór starych map i archiwalnych rycin Śląska

Grzegorz Sanik26 grudnia 2016