Zapraszam do oglądania kolekcji archiwalnych rycin, przedstawiających historyczne widoki polskich miast. Zobacz jak wyglądały wybrane miasta na starych panoramach, na przestrzeni różnych wieków.
Polskie miasta na starych panoramach
Postanowiłem zebrać w jednym miejscu kilka panoram i starych rycin polskich miast. Również tych, które po wojnie znalazły się poza granicami kraju. Wszystkie odnalazłem w czeluściach Internetu, a dokładnie prawie wszystkie w Wikimediach. Ponieważ nie znam dokładnie topografii i historii każdego miasta, przy opisach posługiwałem się informacją znalezioną w Internecie. Z tego powodu mogły pojawić się pewne błędy. Jeżeli ktoś zamierza wykorzystać je w dalszej pracy, sugeruję ich ponowne dokładne zweryfikowanie.
Warszawa
Dwie panoramy Warszawy wykonane z Pragi w kierunku zachodnim. Pierwsza pochodzi z końca XVI wieku i jest jednym z najstarszych zachowanych widoków dzisiejszej stolicy Polski. Na obrazie widać Wisłę oraz most Zygmunta Augusta. Ciekawostka, jest to pierwszy stały drewniany warszawski most na Wiśle, który przetrwał tylko 30 lat. Druga panorama miasta pochodzi z połowy XVII wieku, wykonał ją szwedzki kartograf Erik Jönsson Dahlbergh. Stworzył ją na polecenie króla szwedzkiego, tuż przed bitwa pod Warszawą w roku 1656.
Kraków
Trzy stare panoramy Krakowa. Pierwsza pochodzi z końca XV wieku. Została opublikowana w Liber Chronicarum wydanym w roku 1493. Dokładne datowanie drugiej panoramy nie jest znane, prawdopodobnie pochodzi z XVII lub XVIII wieku. Jej autorem jest holenderski grafik Peter Schenk. Ostatnia trzecia panorama dawnej stolicy Polski pochodzi z końca XVIII wieku.
Poznań
W przypadku Poznania znalazłem tylko widok perspektywiczny tego miasta. Rycina pochodzi z dzieła Civitates Orbis Terrarum, z tomu VI, wydanego przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. Widok przedstawia miasto od strony północnej. W prawej części ryciny widzimy Stare Miasto wraz z rynkiem oraz murami miejskimi, a lewej poznański Ostrów Tumski wraz z katedrą.
Gdańsk
Pierwsza z zamieszczonych panoram Gdańska pochodzi z II połowy XVI wieku. Jedna z jej wersji została wydana w dziele Civitates Orbis Terrarum. Druga panorama pochodzi z roku 1687, jej autorem jest Peter Willer. Trzecia panorama to widok miasta z Biskupiej Górki i również pochodzi z tego samego wieku. Jej autorem jest Matthäus Merian.
Wrocław
Trzy kolejne panoramy przedstawiają stolicę Śląska. Pierwsza to najstarsza panorama Wrocławia z końca XV wieku, drzeworyt autorstwa Hartmanna Schedla. Drugi obraz miasta pochodzi z połowy XVII wieku, autorstwa już wspomnianego wcześniej Matthäusa Meriana. Obie panoramy pochodzą z portalu dolny-slask.org.pl. Ostatnia panorama pochodzi z połowy XVIII wieku, prawdopodobnie wykonana na podstawie szkiców śląskiego rysownika Friedricha Bernharda Wernera.
Lublin
Jedyna panorama Lublina, jaką udało mi się odszukać. Obraz miasta autorstwa Hogenberga i Brauna pochodzi z I połowy XVII wieku.
Toruń
Dwa archiwalne obrazy Torunia. Pierwszy pokazuje perspektywiczne ujęcie na zabudowania miasta oraz jego mury miejskie i umocnienia. Drugi przedstawia klasyczną panoramę miasta wykonaną od strony południowej z widoczną Wisłą i mostem. Obra archiwalne obrazy Torunia pochodzą z XVII wieku. Czasem do pierwszej panoramy podaje się rok 1500.
Zamość
Kolejny obraz ze wspomnianego już dzieła Civitates Orbis Terrarum. Tym razem Zamość w ujęciu perspektywicznym z I połowy XVII wieku. Ciekawie pokazane są fortyfikacje miasta, zbudowane w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Obraz ze zbiorów Biblioteki Głównej UMCS.
Opole
Pierwsza rycina przedstawia najstarszy obraz miasta, który został wykonany w I połowie XVI wieku. Widok miasta uchwycony jest z południowego wschodu. Drugi obraz przedstawia perspektywiczne ujęcie Opola z XVIII wieku, wykonany przez wspomnianego już Friedricha Bernharda Wernera. Na ostatniej rycinie widoczny jest już dziś nieistniejący zamek piastowski na Ostrówku.
Nysa
Panorama Nysy pochodząca z końca XV wieku. Została opublikowana w już wspominanym Liber Chronicarum.
Przemyśl
Jedyny stary obraz Przemyśla, który udało mi się doszukać, pochodzi z I połowy XVII wieku. Rycina autorstwa Hogenberga i Brauna. Drugi jest o wiele nowszy, ponieważ pochodzi z połowy XIX wieku. Jego autorem jest Kajetan Jabłoński.
Lwów
Przepiękna stara panorama Lwowa pochodząca z I połowy XVII wieku. Pierwszy drukowany i znany wizerunek miasta. Rycina jest autorstwa Abrahama Hogenberga. Nad panoramą miasta góruje już nieistniejący Wysoki Zamek.
Grodno
Panorama Grodna nad Niemnem autorstwa Hogenberga i Brauna, pochodząca z II połowy XVI wieku.
пише ясно що Перемишль місто руське )
To jest polskojęzyczny blog i komentuje się po polsku.
nie ma tu żadnego ruskiego miasta ,a brakuje Kijowa i wielu wielu innych założonych przez Lechitów zarówno na zachodzie jak i na wschodzie
Eeech daruj sobie. Żal czytać te wszystkie brednie o tych rzekomych lechitach. Aż dziwne, że te pseudonaukowe dyrdymały zdobyły taką popularność. Widocznie istnieje w polskim narodzie spory ładunek niedowartościowania, że w ten sposób niektórzy muszą się podbudowywać, a zarazem zakłamywać własną historię. Moim zdaniem trochę wstyd.
niedowartosciwanie? … Jestesmy gleboko zranionym narodem. z powodu strat w XIX and XX wieku. A nawet gdyby nie bylo strat lub oslabienia Polski to jest naszym obowiazkiem kultywowac I badac starozytna historia rodowa. To jest dowartosciowujace zwlaszcza ze Lechistan byl super moca militarna, z zaawansowana organizacja panstwowa I przepedzilismy plemiona rusow sami bez niczyjej pomocy. Lechistan byl przywodczy I konkurencyjny a nie potulnie nasladujacy innych.
Ostatnie agresje militarne rusow stworzyly klimat do utworzenia nowej komorki panstwowej,, tajnej ale nie ukrytej, w Polskiej Republice, tzw Nowy Lechistan – Super Sila z wladza I zasada wojskowa
Lwów polski? Kiedyś rozmawiałem z Ukrainką na temat czy wie coś na temat tej sprawy, a ona mi powiedziała, że to Ukraińcy założyli to miasto, tylko Polacy wówczas te tereny okupywali, a potem wysiedlili Ukraińców z Lwowa.
Lwow inne miasta Ukrainy byly zalozone przez Wschodnich I Zachodnich Polan. Wschodni Polanie to jest starodawna nazwa Ukraincow, ktorzy sa osobna grupa etniczna inna od tzw Zachodnich Polan, czyli Polakow. W czasach starozytnych przy zalozeniu miasta Lwowa I innych miast Wschodni I Zachodni Polanie byli jednym silnym panstwem ale roznili sie etnicznie. Polacy zainvestowali duzo wysilku w zalozenie miast I krzewienie kultury. Po rozlaczeniu Wschodnich I Zachodnich Polan, Polacy dalej mieli ambicje w tych pieknych stronach I niektorzy dalej tesknia do pieknych Ukrainskich ziem. Plemiona Ruskie a pozniej panstwo Ruskie bardzo silnie tez zabiegalo o te ziemie I okrutnie militarnie okupowalo ziemie Ukrainskie w pewnych wiekach. Ukraina ma pierwsze najwczesniejsze wplywy Polskie ale jest teraz osobnym niezaleznym krajem. To jest moja wiedza na ten temat.
Co do etnicznosci zalozycieli miast i podwalin Ukrainskich — tzw Zachodni Polanie czyli Polacy maja silne pochodzenie Iranskie (sztuka wojenna i kultura Sarmatow nas wyrzezbila w starozytnosci). Natomiast Rusy i Ukry nie pochodza z Iranu ale z innych stepow mimo ze mieli silniejsze wplywy od tzw Scytow Iranskich. Sa tez nowe prace badawcze .
Moje pytanie ile warte mogą być takie ryciny jak ta pierwsza Gdańska rycina?