Historia

Totenburg – Ostatnia świątynia Hitlera

Totenburg – Ostatnia świątynia Hitlera
Grzegorz Sanik

Historia Totenburg, czyli mauzoleum Schlesier Ehrenmal w Wałbrzychu. Ostatnia zachowana świątynia Hitlera i SS. Tajemnice wałbrzyskiego mauzoleum na Nowym Mieście.

Totenburg w Wałbrzychu – Ostatnia Świątynia Hitlera

W Wałbrzychu w dzielnicy Nowe Miasto, znajduje się zagadkowy i podniszczony obiekt, będący reliktem czasów nazizmu. Położony jest na stoku Góry Niedźwiadki na wysokości 520 m n.p.m. Mieszkańcy miasta i przyjeżdżający poszukiwacze przygód różnie go nazywają. Czasem określa się go mianem mauzoleum. Najczęściej pojawia się nazwa Totenburg, co z niemieckiego możemy przetłumaczyć, jako „martwy gród”. Nie jest to jednak nazwa historyczna. Obiekt oficjalnie nazywał się Schlesier Ehrenmal, czyli po niemiecku „śląskie mauzoleum”. Choć bardziej Ehrenmal należałoby w tym kontekście przetłumaczyć, jako „pomnik chwały”. Nie odnaleziono tu żadnych grobów, ani szczątków poległych żołnierzy. Tak więc Schlesier Ehrenmal nie jest mauzoleum, w rozumieniu współczesnej polskiej nazwy, którą się mu przypisuje.

Totenburg (Schlesier Ehrenmal) - Ostatnia Świątynia Hitlera - Źródło: dolny-slask.org.pl

Totenburg (Schlesier Ehrenmal) – Ostatnia Świątynia Hitlera – Źródło: dolny-slask.org.pl

Mauzoleum w Wałbrzychu - Ostatnia Świątynia Hitlera - Źródło: dolny-slask.org.pl

Mauzoleum w Wałbrzychu – Ostatnia Świątynia Hitlera – Źródło: dolny-slask.org.pl

Totenburg, trzymając się tej utrwalonej nazwy, wybudowano w roku 1938. Oficjalnie powstał w celu upamiętnienia ponad 170 tys. Ślązaków poległych podczas I Wojny Światowej, ofiar wypadków w kopalniach i bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego. Po zakończeniu I Wojny Światowej, nie było miejscowości na Dolnym Śląsku, w której chociaż jeden mieszkaniec nie poległby podczas wojny. Stąd ogromna ilość pomników upamiętniających zabitych żołnierzy. Stawiano je także zanim jeszcze Hitler i Naziści doszli do władzy w Republice Weimarskiej. W Wałbrzychu, w związku z tym, że był miastem górniczym, większą popularnością cieszyły się tutaj partie lewicowe, SPD i KPD. NSDAP miało raczej słabą pozycję. Sytuacji nie zmieniła nawet wizyta samego Hitlera, który z pompą odwiedził Wałbrzych w roku 1932.

Budowa obiektu upamiętniającego bohaterów frontów wojny i porównanie ich do nazistowskich bojowników, było ogromnym nadużyciem. Porównanie zastosowano jednak nieprzypadkowo, bo w celach czysto propagandowych. Który z Niemców nie chciałby upamiętnić żołnierzy poległych w I Wojny Światowej? Prawie każdy. Jednocześnie stworzono przestrzeń do nazistowskich uroczystości i szerzenia propagandy. Tak oto powstała świątynia Nazistów, dziś już ostatnia świątynia Hitlera. Uroczyste otwarcie Schlesier Ehrenmal nastąpiło 9 czerwca 1938 roku, w ramach corocznych obchodów śląskiego okręgu NSDAP.

Otwarcie Schlesier Ehrenmal - Źródło: dolny-slask.org.pl

Otwarcie Schlesier Ehrenmal – Źródło: dolny-slask.org.pl

Naziści przed wejściem do Schlesier Ehrenmal - Źródło: dolny-slask.org.pl

Naziści przed wejściem do Schlesier Ehrenmal – Źródło: dolny-slask.org.pl

Nośnikiem ideologii stała się tutaj monumentalna architektura. Duża, prostokątna i surowa bryła budynku nawiązywała do architektury starożytnej. Wewnątrz mauzoleum, po środku dziedzińca, znajdowała się metalowa kolumna, u której stóp czuwały cztery lwy. Na szczycie tej kolumny palił się wieczny ogień. Rytuały związane ze światłem i ogniem w wizji III Rzeszy, miały swoje szczególne znaczenie, gdyż nawiązywały do korzeni pogańskich. Ogień stanowił element nazistowskich świąt państwowych i miał symbolicznie nawiązywać do rasy aryjskiej. Wejścia do budynku pilnowała straż, a teren wokół budynku przeznaczony był na plac defiladowy.

Kolumna i Dziedziniec Schlesier Ehrenmal - Źródło: dolny-slask.org.pl

Kolumna i Dziedziniec Schlesier Ehrenmal – Źródło: dolny-slask.org.pl

Wnętrze Mauzoleum i Nazistowska Symbolika - Źródło: dolny-slask.org.pl

Wnętrze Mauzoleum i Nazistowska Symbolika – Źródło: dolny-slask.org.pl

Totenburg był oczywiście miejscem wykorzystywanym w ramach uroczystości państwowych i propagandowych. Jednak wokół samego obiektu narosło wiele mitów, mówiących o różnych tajemniczych wydarzeniach, które miały się w nim odbywać. Powszechnie mówi się o rytuałach, o charakterze okultystyczny, praktykowanych przez funkcjonariuszy Schutzstaffel. Miały się tu odbywać również specjalne inicjacje i próby wytrzymałości nowych członków SS. Mówiło się także o podziemiach i tunelu łączącym mauzoleum z Zamkiem Książ, na którym później trwały prace związane z tajemniczym projektem Riese. Ile jest prawdy w tych opowieściach? Tyle ile w legendach. Wielu z nich ciężko dać wiarę, więc dziś pozostają tylko w sferze opowieści tajemniczego Dolnego Śląska.

Nazistowskie Uroczystości w Schlesier Ehrenmal - Źródło: dolny-slask.org.pl

Nazistowskie Uroczystości w Schlesier Ehrenmal – Źródło: dolny-slask.org.pl

Freikorps Ehrenmal – Mauzoleum na Górze Świętej Anny

Wałbrzyski Totenburg nie był obiektem odosobnionym. Na Śląsku znajdował się jeszcze jeden tego typu obiekt. Również o nazistowskiej symbolice i podobnym przeznaczeniu. Jego niemiecka nazwa to Freikorps Ehrenmal. Znajdował się nad amfiteatrem na Górze Świętej Anny. Jego budowę również ukończono w 1938 roku. Obiekt miał uczcić żołnierzy Freikorpsu poległych w trakcie walk z Polakami podczas powstania śląskiego. W odróżnieniu do Wałbrzyskiego mauzoleum, w tym na Górze Świętej Anny przetrzymywano prochy poległych. Mauzoleum zbudowano na skalnym cyplu, tuż nad przepastnym amfiteatrem, zdolnym pomieścić wielu uczestników nazistowskich uroczystości.

Po Lewej Ehrenmal - Po Prawej Amfiteatr - Źródło: dolny-slask.org.pl

Po Lewej Ehrenmal – Po Prawej Amfiteatr – Źródło: dolny-slask.org.pl

Bryła Mauzoleum nawiązywała do Castel del Monte - Źródło: dolny-slask.org.pl

Bryła Mauzoleum nawiązywała do Castel del Monte – Źródło: dolny-slask.org.pl

Wnętrze Mauzoleum (Freikorps Ehrenmal) na Górze Świętej Anny

Wnętrze Mauzoleum (Freikorps Ehrenmal) na Górze Świętej Anny

Reichsehrenmal Tannenberg – Mauzoleum Hindenburga

Kolejny tego typu obiektem było mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga pod Olsztynkiem, które wybudowano jeszcze przed dojściem Nazistów do władzy. Pełniło funkcję pomnika upamiętniającego Bitwę pod Tannenbergiem. W latach 1934-1935 obiekt przebudowano i pochowano tam zmarłego Hindenburga. Mauzoleum również stało się miejscem nazistowskich uroczystości i manifestacji. Jego ogromna i monumentalna architektura przypominała średniowieczny zamek, czasem mówi się o nawiązaniu do Stonehenge.

Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem - Źródło: Das Bundesarchiv

Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem – Źródło: Das Bundesarchiv

Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem - Źródło: Das Bundesarchiv

Mauzoleum Hindenburga pod Olsztynkiem – Źródło: Das Bundesarchiv

Mauzoleum Hindenburga widziane z samolotu Luftwaffe - Źródło: Das Bundesarchiv

Mauzoleum Hindenburga widziane z samolotu Luftwaffe – Źródło: Das Bundesarchiv

Po Wojnie

Po zakończeniu walk rozpoczął się proces niszczenia nazistowskiej symboliki, jednoznacznie kojarzonej ze zbrodniami II Wojny Światowej. Tak stało się między innymi z Freikorps Ehrenmal na Górze Świętej Anny. Tak stało się również z Reichsehrenmal Tannenberg, grobowcem Hindenburga koło Olsztynka. Jedyna ocalała świątynia Hitlera pozostała właśnie w Wałbrzychu. Obdarta z nazistowskiej symboliki, opuszczona i zniszczona, stanowi dziś symbol dawnych czasów i śmiercionośnej ideologii Nazistów.

Wejście do Mauzoleum - Zdjęcie 2015 Rok - Ostatnia Świątynia Hitlera

Wejście do Mauzoleum – Zdjęcie 2015 Rok – Ostatnia Świątynia Hitlera

Schlesier Ehrenmal - Zdjęcie 2015 Rok - Ostatnia Świątynia Hitlera

Schlesier Ehrenmal – Zdjęcie 2015 Rok – Ostatnia Świątynia Hitlera

Wysadzone wejście do podziemi w Totenburg - Zdjęcie 2015 Rok

Wysadzone wejście do podziemi w Totenburg – Zdjęcie 2015 Rok

Dziedziniec Schlesier Ehrenmal - Zdjęcie 2015 Rok

Dziedziniec Schlesier Ehrenmal – Zdjęcie 2015 Rok

Dziedziniec Schlesier Ehrenmal - Zdjęcie 2015 Rok

Dziedziniec Schlesier Ehrenmal – Zdjęcie 2015 Rok

Przejście pod filarami - Zdjęcie 2015 Rok

Przejście pod filarami – Zdjęcie 2015 Rok

Natomiast jeżeli chodzi o Freikorps Ehrenmal na Górze Świętej Anny, jak już wspomniałem, nie doczekał się naszych czasów. Został wysadzony w powietrze jeszcze jesienią 1945 roku. Na jego miejscu zbudowano polski Pomnik Czynu Powstańczego.

Pomnik Czynu Powstańczego w miejscu Freikorps Ehrenmal - Zdjęcie 2015 Rok

Pomnik Czynu Powstańczego w miejscu Freikorps Ehrenmal – Zdjęcie 2015 Rok

Amfiteatr pod Pomnikiem - Góra Świętej Anny - Zdjęcie 2015 Rok

Amfiteatr pod Pomnikiem – Góra Świętej Anny – Zdjęcie 2015 Rok

Zapraszam jeszcze koniecznie do oglądania świetnego filmu przygotowanego przez Hannibala Smoke’a, pod tytułem: TOTENBURG. Ostatnia świątynia Hitlera.

Poniżej mapa, na której zaznaczyłem mauzoleum w Wałbrzych, pomnik na Górze Świętej Anny i już nieistniejący obiekt pod Olsztynkiem.

 

Bibliografia: Schlesier Ehrenmal – pomnik ku czci Ślązaków w Wałbrzychu
Zdjęcia archiwalne: dolny-slask.org.pl i das Bundesarchiv

 • Ewa Bergh

  Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się nad wielkością opisywanych obiektów. Czy wiadomo coś na temat liczby ludzi, których miały pomieścić podczas nazistowskich uroczystości?

 • GNOM

  Co do góry św. Anny- to mauzoleum rozebrano a nie wysadzono (wysadzenie to mit). Do tego rozebrano tylko górną część a materiał wywieziono do odbudowującej się Warszawy. Natomiast dolna komora (na zdjęciu wnętrze z pomnikiem) istnieje nadal pod obecnym polskim pomnikiem. Usunięto z niej jednak wszystko co mogło się kojarzyć z wcześnijszym przeznczeniem.

 • Sławek Sławek

  Jeszcze wiele osób używa nazwy: Wzgórze V Festiwalu. Taką nazwę nadała Miejska Rada Narodowa w Wałbrzychu dla uczczenia V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie (1955r). W pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku odbywały się w pobliżu mauzoleum TDS-y (Turniej Drużyn Sztandarowych) Wałbrzyskiej Chorągwi ZHP.

 • Arek

  Obiektu w Wałbrzychu nie budowali ani Niemcy ani Naziści… Tak dla ścisłości.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

panorama

Niezwykła panorama Warszawy z 1873 roku

Grzegorz Sanik22 października 2016
hitler

Zaginiona autostrada Hitlera – Autostrada Wrocław-Wiedeń

Grzegorz Sanik19 października 2016
wola

Animacja przedwojennej Warszawy – Warszawa 1935 Wola

Grzegorz Sanik30 września 2016
koleje

Polskie Koleje Państwowe – 90. Rocznica powstania PKP

Bartek Przybyła24 września 2016
wrzesien39

Kampania wrześniowa 1939 dzień po dniu – Animowana mapa

Grzegorz Sanik23 września 2016
wroclaw

Ciekawe pochodzenie nazwy miasta Wrocław

Grzegorz Sanik20 września 2016
slaskie

Herb Dolnego Śląska ukryty na zagranicznych herbach

Grzegorz Sanik15 września 2016
sowiecka mapa

Sowieckie mapy frontów II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik30 sierpnia 2016
upadek

Upadek III Rzeszy – Mapa ostatnich dni nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2016