Technologie

10 niezwykłych miejsc na świecie na Google Maps

10 niezwykłych miejsc na świecie na Google Maps
Grzegorz Sanik

Lista 10 niezwykłych miejsc na świecie, które można dostrzec na mapach satelitarnych Google Maps i Google Earth. Zobacz zaskakujące i ciekawe miejsca widoczne na zdjęciach satelitarnych.

10 Niezwykłych Miejsc na Świecie

Kolejne zestawienie ciekawych i niezwykłych miejsc, które można zobaczyć na mapach Google. Tym razem zestawienie obejmuje wybranych 10 różnych miejsc z całego świata.

1. Ślad po tornadzie w USA

Taki oto ślad zostawiło tornado w amerykańskim stanie Wisconsin, na północny‐​wschód od miejscowości Wausau. Potężne tornado przeszło w tym miejscu 7 czerwca 2007 roku. Pozostawiło po sobie ogromnej wielkości ślad w zalesionej części stanu. Widoczna z kosmosu „ścieżka” po przejściu tornada ma długość prawie 60 km. Doskonale obrazuje, jak niszczycielską siłę posiada tornado.
Link do Google Maps.

Ślad po tornadzie w USA - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Ślad po tornadzie w USA – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

2. Pomyłka budowlana w Birmie

W Birmie w pobliżu miejscowości Ayemyintthayar znajduje się bardzo dziwna droga, która wygląda , jak… pomyłka budowlana. Na zdjęciu satelitarnym widzimy dwa odcinki drogi, które prawdopodobnie miały się połączyć mostem nad rzeką Sinthay. Jednak z góry wygląda to jakby oba końce drogi nie były prawidłowo „wycelowane” w siebie. W skutek czego mijają się. Zamiast głównego mostu wybudowano zastępcze objazdy. Czy jest to rzeczywiście efekt pomyłki czy celowe działanie? Nie wiem…
Link do Google Maps.

Pomyłka budowlana w Birmie - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Pomyłka budowlana w Birmie – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

3. Logo Firefoxa w zbożu w USA

Podobno w USA często spotykane jest zjawisko tajemniczych kręgów w zbożu, których powstanie przypisuje się pozaziemskim cywilizacjom. Tym razem stosowny znak na polu uczynili amerykańscy studenci, którzy wydeptali logo popularnej przeglądarki Firefox. Logo zostało wykonane w roku 2006, dziś prawdopodobnie nie ma już po nim śladu. Pomysł widocznie spodobał się zespołowi Google Maps, bowiem postanowił oni nie aktualizować tego fragemntu mapy. Tak aby logo było na zawsze widoczne w usłudze Google.
Link do Google Maps.

Logo Firefoxa w zbożu - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Logo Firefoxa w zbożu – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

4. Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej

Dziwne, równo ułożone koła na pustyni, to nietypowe pola uprawne. Na każdej z okrągłych figur prowadzona jest jakaś hodowla, a każde koło ma średnicę około 1 km. Okrągły kształt jest efektem specjalnego systemu nawadniania, który zainstalowany w środku, krąży wokół pola niczym wskazówki na tarczy zegara. System manewrowania nawadniania możemy przyrównać również do szkolnego cyrkla. Bez nawadniania nie byłoby możliwości prowadzenia uprawy na suchej pustyni. Podobne rozwiązania można zauważyć również w USA.
Link do Google Maps.

Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Pola uprawne w Arabii Saudyjskiej – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

5. Swastyki we Włoszech

O tej historii swojego czasu mówiono mediach. W południowych Włoszech, niedaleko miejscowości Specchiolla nad Adriatykiem, ktoś wybudował osiedle domków, których kształt z góry przypomina swastykę. Zbieg okoliczności? Czy specyficzny kształt budynków zauważono dopiero po ich wybudowaniu? Nie sądzę. W końcu architekci musieli widzieć wcześniej rzuty budowli z góry. Sprawa stała się głośna i tym bardziej nieprzyjemna, gdyż miała miejsce we Włoszech, historycznie związanych z kolebką faszyzmu.
Link do Google Maps.

Swastyki we Włoszech - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Swastyki we Włoszech – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

6. Miasto widmo na pustyni w USA

California City to miasto widmo znajdujące się w Stanach Zjednoczonych w Kalifornia na pustyni Mojave. Widzimy z góry gęstą sieć różnego rodzaju dróg i ulic, przypominających miasto. Kiedy jednak przybliżymy obraz okazuje się, że nie ma tam żadnych budynków. Tylko drogi! To niezwykłe miejsce jest efektem ambitnych planów, które miały na celu stworzenie na pustyni miasta mającego konkurować nawet z Los Angeles. Pod budynki i domy mieszkalne przygotowano sieć drogową. Pomysł jednak upadł i wydbudowano tylko niewielką część miasta. Pozostałe drogi zostawiono niezabudowane.
Link do Google Maps.

Miasto widmo na pustyni w USA - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Miasto widmo na pustyni w USA – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

7. Cmentarzysko wojskowych samolotów w USA

Kolejne ciekawe miejsce w USA, które możemy dostrzec na mapach Google, znajduje się w Arizonie. To specjalna jednostka wojskowa o nazwie 309. Grupa Utrzymywania i Konserwacji. Jej zadaniem jest przetrzymywanie samolotów i helikopterów wycofanych ze służby wojskowej. Cmentarzysko nie jest tutaj nazwą w pełni adekwatną, ponieważ część z tych maszyn jest tylko zakonserwowana i czasowo „uśpiona”. W razie konfliktu wojennego mogą być z powrotem przywrócone do służby. Obecnie w bazie na powierzchni 11 km² znajduje się około 4,4 tys. statków powietrznych.
Link do Google Maps.

Cmentarzysko wojskowych samolotów w USA - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Cmentarzysko wojskowych samolotów w USA – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

8. Wrak pancernika w Pearl Harbor

Atak japońskiej marynarki wojennej na amerykańską bazę Pearl Harbor znajdującą na Hawajach, to jeden z symboli II Wojny Światowej. Zarazem punkt zwrotny tej wojny. Po dziś dzień na pamiątkę tamtych wydarzeń, jeden z amerykańskich okrętów pozostaje wciąż zatopiony. Płytko schowany pod lustrem wody jest widoczny na zdjęciach satelitarnych. To pancernik USS Arizona, który został zatopiony 7 grudnia 1941 roku. W wyniku ataku na okręt zginęło 1102 marynarzy. Miejsce pamięci pozostaje udostępnione dla zwiedzających.
Link do Google Maps.

Wrak pancernika w Pearl Harbor - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Wrak pancernika w Pearl Harbor – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

9. Prehistoryczna figura w Chile

Na pustyni Atacama w Chile znaduje się wyrysowana na zboczu postać przypominająca sylwetkę człowieka. Ma około 120 m wysokości, a raczej długości. Postać w języku hiszpańskim nazywana jest Gigante de Atacama – Gigant z Atacama. Według informacji zamieszczonych w angielskojęzycznej Wikipedii, jego autorstwo powszechnie przypisuje się kulturze Inków i Tiahuanaco. Powstanie tego zagadkowego dzieła szacuje się pomiędzy 1000–1400 rokiem naszej ery. Podobno ten ogromny rysunek stanowił, jakąś formę astronomicznego kalendarza.
Link do Google Maps.

Prehistoryczna figura w Chile - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Prehistoryczna figura w Chile – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

10. Gigantyczny radioteleskop w Chinach

Chińczycy muszą mieć chyba wszystko, co największe. Wśród wzgórz chińskiej prowincji Kuejczou, trwa właśnie budowa gigantycznej konstrukcji. Jest nią radioteleskop FAST, który po wybudowaniu będzie największym radioteleskopem na świecie. Zdetronizuje tym samym sławny radioteleskop z Arecibo, znany choćby z filmu o Jamesie Bondzie. Średnica czaszy tego chińskiego giganta będzie wynosić około 0,5 km, a koszt jego budowy szacowany jest w przedziale 100–120 mln dolarów.
Link do Google Maps.

Gigantyczny radioteleskop w Chinach - 10 niezwykłych miejsc na świecie - Źródło: Google Earth

Gigantyczny radioteleskop w Chinach – 10 niezwykłych miejsc na świecie – Źródło: Google Earth

Zobacz także:

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Interaktywna mapa polskich i czeskich Karkonoszy

Grzegorz Sanik19 marca 2019

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018