Zobacz 10 ukrytych niezwykłych miejsc w Polsce, dzięki wykorzystaniu technologii skanowania laserowego LIDAR. Zobacz, jakie ciekawe miejsca mogą ukrywać się pod powierzchnią ziemi i na pokrytym lasem terenie.
W kwestii przypomnienia, o technologii LIDAR pisałem w jednym z moich poprzednich artykułów. Zachęcam do zapoznania się z nim i odkrywania miejsc we własnej okolicy.
Lista ukrytych niezwykłych miejsc w Polsce
Tymczasem postanowiłem przygotować zestawienie 10 niezwykłych miejsc w Polsce. Miejsc ukrytych zazwyczaj w lasach, na zboczach, pod warstwą ziemi, które możemy dostrzec właśnie dzięki technologii LIDAR. Niektóre z nich są już znane i popularne, ale dzięki nowym technologiom możemy przyjrzeć się im na nowo, tym razem z powietrza. Jedno z miejsc w zestawieniu zostało odkryte tylko dzięki zastosowaniu skaningu laserowego.
Lista 10 niezwykłych miejsc w Polsce uszeregowane jest chronologicznie, ze względu na ich wiek. Od najstarszych znalezisk do współczesnych. Na zdjęciach po lewej stronie jest mapa obrazu LIDAR, po prawej zdjęcie lotnicze lub satelitarne. Na końcu artykułu na mapie zaznaczam jeszcze raz te same miejsca wraz z dokładnymi linkami do Geoportalu.
1. Krzemionki Opatowskie – Prehistoryczne kopalnie
Najstarsze znalezisko z niezwykłych miejsc w Polsce w moim zestawieniu, bo pochodzące aż z epoki neolitu. W tym miejscu, w latach około 3900-1600 p.n.e., pradawne ludy wydobywały krzemień pasiasty. Krzemień był głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji narzędzi w tamtym okresie. Ten z Krzemionek był nie tylko wykorzystywany przez miejscową ludność, ale i eksportowany nawet na odległość ponad 600 km. Po zakończeniu wydobycia miejsca eksploatacji porósł las. Dzięki temu przetrwały one do naszych czasów.
2. Cmentarzysko kurhanowe w Dąbrowie
Kurhany to w skrócie mogiły w kształcie kopca. Na tym obszarze wzdłuż Odry znajduje się kilkadziesiąt cmentarzysk kurhanowych pochodzących z epoki brązu. Związane są one z aktywnością kultury łużyckiej na tym terenie. Jedne z takich cmentarzysk położone jest niedaleko wsi Dąbrowa koło Zielonej Góry. Znajduje się na cyplu nad brzegiem Odry, w miejscu nieprzypadkowo trudno dostępnym. Naliczono tutaj 55 kurhanów, które są wyraźnie widoczne, jako punkty na mapach LIDAR. Większości z nich to groby ciałopalne. Znajdowały się w nich przepalone ludzkie kości wraz z naczyniami ceramicznymi. Więcej na temat cmentarzysk kurhanowych na tym regionie możemy przeczytać w tym artykule.
3. Wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko
Grodzisko położone jest we wsi Chodlik na Lubelszczyźnie. Prowadzone tutaj prace archeologiczne i badania ustaliły, że czasy świetności tego grodziska przypadały na okres od VIII do X wieku. Funkcjonowało więc w okresie jeszcze przed powstaniem państwa polskiego. Na terenach wokół grodziska odkryto także wiele osad, pozostałości wczesnośredniowiecznych domów oraz fragmenty glinianych naczyń. Tutaj krzyżowało się wiele szlaków handlowych. Grodzisko mogło więc stanowić centrum większego regionu osadniczego położonego w dolinie rzeki Chodelki. Na mapach LIDAR wyraźnie widać zarysy sporej wielkości wałów obronnych. Więcej na temat tego miejsca możemy przeczytać na stronach misji archeologicznej.
4. Ślady dawnego górnictwa w Sudetach
Już od średniowiecza na obszarze Sudetów rozwijały się pierwsze formy górnictwa. W początkowym etapie stosowano tylko proste metody, wydobywając lub poszukując kamieni, minerałów i surowców tuż pod powierzchnią ziemi. Ślady tych działalności można spotkać w wielu rejonach Sudetów. Dziś porośnięte lasem zbocza skutecznie je zasłaniają. Dzięki technologii LIDAR jesteśmy w stanie odkryć te miejsca i dostrzec ich skalę. Tutaj poniżej zaznaczone są ślady wydobywania rudy żelaza. Leje ułożone są w jednej linii, tak jak wychodziła żyła kruszcowa.
5. Fortyfikacje twierdzy Srebrna Góra
Okazale prezentuje się pruska Twierdza Srebrna Góra, której budowę rozpoczęto w drugiej połowie XVIII wieku. Choć system fortyfikacji możemy dostrzec ze zwykłej mapy satelitarnej, to jednak jego prawdziwy rozmiar i zasięg widzimy dopiero po lotniczym skaningu. Zazwyczaj kojarzymy ją tylko z głównym donżonem, jednak jej zasięg jest znacznie większy, bo powiększony o kilka dodatkowych fortów. Doskonale widać sposób umiejscowienia fortyfikacji z wykorzystaniem potencjału górskiego terenu. To największa twierdza górska w Europie.
6. Dawne stanowiska artylerii na Helu
Wśród lasów części Mierzei Helskiej poukrywane są pozostałości dawnego systemu fortyfikacji. Ich historia rozpoczyna się jeszcze przed II wojną światową, kiedy to władze Polski podjęły decyzję o budowie Rejonu Umocnionego Hel. Powstały wtedy różnego rodzaju stanowiska ogniowe. Po wojnie obszar ten był również wykorzystywany w celach militarny. Rozbudowie uległ także system fortyfikacji. Dziś ich pozostałości można zwiedzać i oglądać. Są również doskonale odwzorowane na mapie LIDAR.
7. Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
Międzyrzecki Rejon Umocniony bez wątpienia należy do niezwykłych miejsc w Polsce. W skrócie popularnie zwany MRU, jest systemem niemieckich fortyfikacji budowanych głównie w latach 30-tych XX wieku. Ich zadaniem miała być ochrona wschodniej granicy III Rzeszy. Prac budowlanych nigdy do końca nie zrealizowano. MRU znane jest głównie ze swoich podziemi. To co zaznaczyłem na mapie to poukrywane w lesie panzerwerki (bunkry). Licząc od dołu cztery kolejne panzerwerki niepołączone z głównym systemem podziemi. Na samej górze dwa obiekty grupy warownej Schill połączone ze sobą podziemnym korytarzem. W trakcie ofensywy Armii Czerwonej w 1945 roku MRU nie odegrało żadnej znaczącej roli. Po wojnie wraz ze zmianą granic MRU znalazło się na terytorium Polski.
8. Ślady komór gazowych w Treblince
Choć miejsca, które zaznaczyłem są ledwo widoczne, to jednak są bardzo istotne. Stanową ślady po dawnych komorach gazowych w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Przy wycofywaniu się Niemców z tego terenu, ślady zbrodniczej działalności, w tym komory gazowy, zostały zatarte. W 2014 roku przeprowadzono skanowanie tych terenów z wykorzystaniem technologii LIDAR. Na utworzonym obrazie pojawiło się kilka miejsc, które mogły być pozostałościami po komorach. Przeprowadzone prace archeologiczne w tych miejscach potwierdziły występowanie tych komór gazowych. Szacuje się, że w ciągu kilkunastu miesięcy funkcjonowania obozu, zostało tutaj zamordowanych około 900 tys. Żydów. Więcej na temat wspomnianych prac archeologicznych w Treblince z wykorzystaniem technologii LIDAR można zobaczyć na tym filmie dokumentalnym.
9. Składnica sprzętu wojskowego Gałkówek
Jak podaje Wikimapia, w tym miejscu w latach 1967-2000 funkcjonowała 1. Centralna Składnica Sprzętu Czołgowo-Samochodowego. Przed II wojną światową przechowywano tutaj także uzbrojenie i amunicję dla Armii Łódź. Te liczne leje rozsiane regularnie po lesie to prawdopodobnie miejsca składowania lub przeładunku uzbrojenia i amunicji. Wały miały służyć zminimalizowaniu skutków przypadkowego wybuchu. Widać wyraźnie drogi dojazdowe dla pojazdów, a w samym lesie poukrywanych jest jeszcze kilka budynków.
10. Ogromne osuwisko ziemi w Lachowicach
Do niezwykłych miejsc w Polsce na mapach LIDAR dołączam pozostałości po katastrofie geologicznej, która miała miejsce w gminie Lachowice. Ogromnych rozmiarów osuwisko ziemi powstało w roku 2001, w skutek intensywnych opadów i powodzi. Według relacji świadków, przesuwanie zbocza trwało 15 min. Zniszczeniu uległo kilka pobliskich domów. To jedna z największych tego typu katastrof w kraju, która ówcześnie stała się również sporym wydarzeniem medialnym. Po dziś dzień widać wyraźne ślady osuwiska.
Poniżej jeszcze raz cała lista 10 niezwykłych miejsc w Polsce na mapie, wraz z linkami do Geoportalu.
Podziękowania dla Grzegorza Bijaka, za pomoc w przygotowaniu materiału. Planuję również przygotować 2 część zestawienia. Zachęcam do uzupełniania mojej listy niezwykłych miejsc w Polsce, o swoje własne znaleziska na mapach LIDAR. Wrzucajcie zrzuty w komentarzach Nie zapomnijcie także wygenerować i dodać w komentarzu hiperłącza do Geoportalu lub podpisać gdzie znajduje się znalezisko.
Zobacz także:
Ode mnie „Czerwony Szaniec” w okolicy Wojborza i Łącznej na Dolnym Śląsku. Król Prus Fryderyk Wilhelm II, obawiając się wojny z Austrią, w celu ufortyfikowania rejonu pogranicza w 1790 roku kazał nad Łączną zbudować umocnienie fortyfikacyjne „Czerwony Szaniec”, które okazało się nieprzydatne i popadło w ruinę (Wikipedia).
LInk: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1770821
Bunkry, magazyny niemieckiej fabryki zbrojeniowej na Zboczach Włodyki w okolicach Ludwikowic Kłodzkich.
LInk: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1770824
Świetne! Dzięki.
Cytadela oraz Góra Zamkowa w Grudziądzu. Po dziś dzień do końca nie odkryta historia tych miejsc… Ogólnie to super sprawa! Pozdrawiam
Zdumiewająca formacja skalna w postaci pierścienia na Jurze na zachód od Smolenia. Ponieważ sporo w okolicy jest grodzisk, być może i to miejsce było kiedyś grodziskiem. Link: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&sessionID=1770821&startwg=wgQuery&gui=new&gpmap=gp0&bbox=547345.1538396397,284251.0953771904,548191.8221996432,284661.200364067&SRS=2180&active_lyr=id:geopard.TBDOIKM_P,mapId:msBDOT_N,lid:1
Polecam obejrzeć teren lasu w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego koło Zielonej Góry. Była niemiecka fabryka broni, Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice, 35 km² tajemnicy skrywanej przez las. Na mapach LIDAR wszystko jak na dłoni. Robi wrażenie. PS widać również fortyfikacje obecnej bazy wojskowej w tamtym miejscu, dziwne bo chyba powinno to być niewidoczne.
Dzięki, będę sprawdzał. 🙂
Może ktoś wie co to za tajemnicze „wykopy” przy Starym Książu?
Te rowy koło Starego Zamku są mi znane, ale nie wiem co to jest. Ani też z jakiego okresu pochodzą.
Lachowice to nie gmina, tylko miejscowość w gminie Stryszawa !!!
a ktoś wie co to może być? Okolice Wręczycy Wielkiej pod Częstochową. http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1770821
Tak, sporo tego w rejonie od Częstochowy do Kłobucka i w ogóle w Polsce. To są ślady po wydobyciu płytkich złóż żelaza. Wokół hałda, w środku zapadnięty szyb. Nie wiem tylko z jakiego okresu pochodzą.
Czym mogą być te koła?
http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=3693003
Ciężko powiedzieć, co to może być. Moje pierwsze skojarzenie to kurhany. Ale to chyba nie to… Wokół transzeje i bunkry. Może ma to jakiś związek?
Ok… pogrzebałem w necie. Podobno to są mielerze (coś jakby piece) do wytwarzania węgla drzewnego.
Transzeje i bunkry to pojedyncze umocnienia wału pomorskiego. Raczej nie nie ma tu związku.
No i super. Sprawa się wyjaśniła. 🙂 W życiu bym nie przypuszczał, że to może być to. Niezła ciekawostka.
W powiecie radomszczańsim jest miejscowość Chełmi. Przy drodze z Chełma do Wielgomłyn Chełmska Góra, na której mieścił się bądź to prechistoryczny gród bądź miejsce kultu. Dzięki skanowaniu laserowemu można zobaczyć jak wiele wałów ziemnych zostało usypanych na górze. Znam tą górę. Część wałów widać wyraźnie spacerując po niej. Widać niestety także jak zdegradowano wzgórze wydobywając tam piaskowiec (nadal jest wydobywany). Nie wiem na ile to legalne lub możliwe bo to niby rezerwat ale to Polska gdzie na ukłdy nie ma rady, a przeszłość rozjeżdżana jest koparkami dla najmniejszego nawet zysku. Link dam do map Google bo z telefonu niewygodnie obsługuje mi się Geoportal Pinezka
https://goo.gl/maps/icSZyuPAoMq