Technologie

11 przydatnych aplikacji turystycznych na telefon

11 przydatnych aplikacji turystycznych na telefon
Grzegorz Sanik

Poznaj listę 11 przydatnych aplikacji turystycznych na smartfony. Wykorzystaj swój telefon do lepszego nawigowania w terenie i planowania wyjazdów turystycznych. Darmowe aplikacje turystyczne na Androida, iOSa i Windowsa.

Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Słowem wstępu napiszę, że listę przygotowałem w oparciu o swoje własne doświadczenia oraz opinie internautów w sieci. Zestawienie obejmuje aplikacje, które mają nam pomóc w podróżowaniu głównie po Polsce. Nie uwzględniam aplikacji przygotowanych specjalnie pod kątem innych krajów. Odrzuciłem także wszelkie programy, których celem jest pomoc w rezerwacji noclegu lub lotów samolotem oraz nawigacje samochodowe. Uważam, że ten typ aplikacji to osobny temat, często dość indywidualny. Nie wszyscy jeżdżą samochodem lub śpią w trzy‐​gwiazdkowym hotelu. Listę 11 aplikacji podzieliłem na trzy części: mapy turystyczne, wyszukiwarki atrakcji oraz pomocne narzędzia. Kolejność nie ma znaczenia. Mam nadzieje, że komuś się przydadzą. 🙂

Mapy Turystyczne

1. Google Maps

Aplikacji mobilnej Google Maps raczej nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Promowana przez Google głównie, jako mapa miejska, baza firm i nawigacja samochodowa, sprawdza się również dobrze w turystyce. Głównie dzięki solidnym mapom satelitarnym, które znacznie ułatwiają poruszanie się w nieznanym mieście lub terenie. Silną stroną Google Maps jest posiadanie bazy punktów POI. Niestety jest ona rozbudowa i wartościowa tylko w przypadku obiektów komercyjnych. Z miejscami niekomercyjnymi, typu ruiny zamku lub punkt widokowy, wypada słabo.

Linki do pobrania: AndroidiPhone.

ZALETY:
– Dobre zdjęcia satelitarne.
– Tryb Google Street View.
– Baza przydatnych komercyjnych miejsc, np lokale gastronomiczne, muzea itp.

WADY:
– Kiepski tryb offline (podobno to się ma zmienić).
– Słaba baza punktów POI niezwiązanych z firmami.

Aplikacja Google Maps - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Aplikacja Google Maps – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

2. Maps.me

Aplikacja Maps.me bazuje na mapach projektu OpenStreetMap. Twórcami tych map jest społeczność internetowa, która funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Wikipedia. W skrócie, każdy z zarejestrowanych użytkowników może dodawać i edytować informacje zawarte na mapie. Mapy OSM, tym samym aplikacji Maps.me, cechują się dokładnym odwzorowaniem terenu i ulic. Szczegółowo odwzorowane są drogi gruntowe i ścieżki leśne, co jest szczególnie przydatne w wędrówkach w terenie. Oczywiście stopień dokładności odwzorowania terenu zależy od rejonu. Zaletą aplikacji jest możliwość pobrania całej mapy Polski do pamięci urządzenia. Dzięki czemu będziemy mogli z niej korzystać nawet bez połączenia z Internetem. To jedna z moich ulubionych aplikacji turystycznych.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Bogata baza POI niekomercyjnych obiektów.
– Praca w trybie offline.
– Prosta w obsłudze.

WADY:
– Brak zdjęć satelitarnych.

Maps.me - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Maps.me – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

3. OsmAnd

Kolejną aplikacją bazującą na mapach OSM jest popularny OsmAnd. Aplikacja przeszła ostatnio spore zmiany, zarówno od strony technicznej, jak i warstwy wizualnej. Chociaż aplikacja wygląda teraz o wiele lepiej, to mam wrażenie, że stała się jeszcze bardziej skomplikowana w obsłudze. OsmAnd to prawdziwy „kombajn” łączący w sobie wiele funkcji. Aktualizacja aplikacji przyniosła nam tryb online, a także obsługę dodatkowych warstw. Na klasyczną warstwę mapy OsmAnd możemy nałożyć mapę rowerową, Wikimapię, a nawet zdjęcia satelitarne Microsoftu. Porównując obie aplikacje obsługujące OSM (OsmAnd i Maps.me), różnica jest zasadnicza w obsłudze. Maps.me polecam osobom, która lubią programy proste w obsłudze. OsmAnd polecam osobom, które lubią się „pobawić” i nie jest im straszny trochę skomplikowany interfejs.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Praca w trybie offline i online.
– Praca z warstwami map (tylko Android).

WADY:
– Nieintuicyjna i skomplikowana obsługa.
– Niektóre dodatkowe opcje są płatne.

OsmAnd - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

OsmAnd – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

4. Geoportal Mobile

Geoportal Mobile to oficjalna aplikacja rządowego projektu Geoportal.gov.pl. Aplikacja może być przydatna w naszych turystycznych wyprawach z kilku powodów. Po pierwsze, posiada dokładne mapy satelitarne Polski, porównywalne lub nawet lepsze od map satelitarnych Google Maps. Po drugie, aplikacja obsługuje skany starych i niezwykle dokładnych map topograficznych w skali 1:25000 i 1:50000. Po trzecie, aplikacja posiada funkcję modelowania rzeźby terenu, która w połączeniu z mapami topograficznymi daje ciekawe rezultaty. Innymi słowy, możemy na telefonie odtworzyć poglądową rzeźbę terenu w 3D i na to nałożyć półprzeźroczystą mapę topograficzną. Więcej na temat tej aplikacji można przeczytać w mojej recenzji.

Linki do pobrania: AndroidiPhone i Windows.

ZALETY:
– Dokładna ortofotomapa (zdjęcia satelitarne lub lotnicze).
– Warstwy rzeźby terenu.
– Dostępna na wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

WADY:
– Brak trybu offline, pozwalającego zapisać choćby fragment mapy.

Geoportal Mobile - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Geoportal Mobile – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

5. Mapa Turystyczna

Mapa Turystyczna to nowość na rynku aplikacji mobilnych. Aplikacja jest natywną wersją na Androida popularnego webowego serwisu mapa-turystyczna.pl, który pokazuje przebieg szlaków turystycznych w górach. Podobną funkcję pełni również aplikacja mobilna. Mapa Turystyczna wyświetla na warstwie Google Maps przebieg szlaków turystycznych, wraz z ich kolorami. Szlaki obejmują najważniejsze polskie góry: Sudety, Beskidy, Tatry, Bieszczady, Gorce, Pieniny, Góry Świętokrzyskie i inne. Warto zaznaczyć, że mapa szlaków nie kończy się na naszej granicy, obejmuje również górskie obszary położone po stronie czeskiej i słowackiej. Aplikacja umożliwia wyznaczanie trasy po szlakach, między konkretnymi punktami, a także wskazuje nasze aktualne położenie. Mapa Turystyczna posiada również opcję nagrywania tras, której jeszcze nie miałem okazji przetestować.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Dokładny przebieg szlaków turystycznych z uwzględnieniem ich kolorów.
– Uwzględnione są również szlaki po stronie czeskiej i słowackiej.

WADY:
– Wersja na iPhone’a jest płatna.
– Brak warstwa uzupełniających np. OSM.

Mapa Turystyczna - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Mapa Turystyczna – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Wyszukiwarki Atrakcji

6. Polska Niezwykła

Aplikacja Polska Niezwykła to jedna z popularniejszych aplikacji turystycznych w Polsce. Posiada bardzo bogatą bazę miejsc. Dodatkowo do aplikacji dołączone są przewodniki tematyczne. Największą wadą aplikacji jest brak podziału obiektów na kategorie. Brakuje ich rozdzielnia choćby w postaci różnych znaczków POI, co przy takiej ilości miejsc sprawia, że informacja jest trochę mało czytelna. Aplikacja jest darmowa, jednakże trzeba się liczyć z zaimplementowanymi w niej dość natrętnymi reklamami. Pomimo wszystko, tak bogata baza miejsc sprawia, że aplikacja Polska Niezwykła jest bardzo użyteczna w turystyce po Polsce.

Linki do pobrania: AndroidiPhone.

ZALETY:
– Bogata baza punktów POI, prawie 40 000 miejsc.
– Do obiektów dołączone są komentarze użytkowników portalu.

WADY:
– Część obiektów nie posiada zdjęć.
– Natrętne reklamy.
– Brak podziału obiektów na ich kategorie.

Polska Niezwykła - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Polska Niezwykła – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

7. TripAdvisor

Kolejną z aplikacji turystycznych jest aplikacja popularnego serwisu TripAdvisor. Oprócz funkcji związanych z odnajdywaniem noclegu, oferuje ona również możliwość przeglądania ofert turystycznych i gastronomicznych.  Możemy przeszukiwać obiekty w dwóch kategoriach: restauracje i atrakcje, a także przefiltrować je bardziej szczegółowo. Wyniki podawane są w postaci list lub jako punkty na mapie, a do informacji o miejscach dołączona jest opinia użytkowników. Baza atrakcji turystycznych ogranicza się praktycznie tylko do obiektów komercyjnych i to głównie zlokalizowanych w większych miastach, przez co aplikacja jest trochę dysfunkcyjna. Myślę jednak, że TripAdvisor może się przydać jako wyszukiwarka lokali gastronomicznych. Ponieważ punktów nie jest dużo, daje od razu podgląd najważniejszych atrakcji w danym rejonie.

Linki do pobrania: AndroidiPhone i Windows.

ZALETY:
– Opinie i recenzje użytkowników.
– Obejmuje również obiekty poza granicami Polski.
– Dostępna na wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

WADY:
– Głównie tylko komercyjne atrakcje turystyczne.
– Mała liczba punktów POI.

TripAdvisor - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

TripAdvisor – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

8. Polskie Szlaki

Aplikacja Polskie Szlaki to kolejna pozycja pozwalająca odnajdywać i lokalizować atrakcje turystyczne na mapie. To, co mi się naprawdę spodobało w tej aplikacji, to opracowanie szlaków turystycznych najważniejszych polskich gór. Szlaki oznaczone są odpowiednimi kolorami, a wraz z nimi dołączone są punkt POI, reprezentujące najważniejsze miejsca na szlaku. Świetna sprawa. Aplikacja nie posiada dużej bazy miejsc, ale za to pozwala lokalizować obiekty w wybranym okręgu, którego promień sami określamy. Całość osadzona jest na Google Maps. Szkoda, że Polskie Szlaki są dostępne tylko na Androida.

Linki do pobrania: Android.

ZALETY:
– Szlaki turystyczne wraz z punktami POI najważniejszych polskich gór.
– Możliwość wyszukiwania atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc w promieniu wybranego okręgu.

WADY:
– Mało intuicyjny interfejs.
– Mała liczba punktów POI.

Polskie Szlaki - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Polskie Szlaki – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Pomoce Narzędzia

9. Pogoda ICM

Czymże jest udany wyjazd bez dobrej pogody? Warto więc sprawdzić jej prognozę wcześniej. Dobrym narzędziem do tego są aplikacje bazujący na prognozach ICM, opracowywanych przez Uniwersytet Warszawski. Prognozy ICM różnią się od tych znanych nam z Internetu lub z aplikacji systemowych. Nie znajdziemy tam słoneczek ani chmurek. Prognozy ICM prezentowane są w postaci meteogramów, które cechuje duża precyzja przewidywania zjawisk w czasie i przestrzeni. O tych prognozach można przeczytać więcej w moim artykule. Niestety, nie ma przygotowanych oficjalnych aplikacji. Musimy więc wykorzystać to co przygotowali nam niezależni deweloperzy.

Linki do pobrania: Android (Meteo.pl alternative lub Meteo ICM), iPhone (UM Meteo lub ICM Meteo) i Windows.

ZALETY:
– Dokładna prognoza pogody dla wskazanego miejsca.
– Przewidywanie zjawisk (zachmurzenie, opad, temperatura itp.) na wykresie czasu.

WADY:
– Aplikacje niezależnych deweloperów, przez co mają trochę mankamentów.
– Wymaga umiejętności czytania meteogramów.

Prognozy Pogody ICM - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Prognozy Pogody ICM – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

10. Traseo 2

Traseo 2 to nowa, wydana dosłownie kilka dni temu, aplikacja mobilna serwisu www.traseo.pl. Przyznam szczerze, że wcześniejsze aplikacje tego serwisu nie przypadły mi specjalnie do gustu. Z Traseo 2 jest zupełnie inaczej. Aplikacja została stworzona z myślą o turystach poszukujących ciekawych tras. W skrócie możemy przeszukać swoją okolicę lub inny wybrany rejon, pod kątem tras przygotowanych przez użytkowników. Trasy wyznaczone są razem z punktami POI (waypointy), które dają nam wgląd w jej przebieg. Traseo 2 umożliwia także nagrywanie własnych tras. Portal posiada kilkadziesiąt tysięcy tras rozlokowanych w Polsce i innych krajach Europy. Aktualizacja aplikacji objęła tylko wersję na Androida, ale zgodnie z informacją podaną na fanpage’u, wersja na iOSa powinna się pojawić w ciągu kilku miesięcy. Aktualizacja aplikacji objęła już wersje nad Androida i iOSa.

Linki do pobrania: AndroidiPhone.

ZALETY:
– Kilkadziesiąt tysięcy tras turystycznych.
– Możliwość wyszukiwania tras w okolicy i wybranym rejonie.
– Wykres przebiegu wysokości trasy.
– Możliwość dokupienia map offline.

WADY:
– Brak dodatkowych warstw mapy opartych o Google Maps.

Traseo 2 - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Traseo 2 – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

11. Navime

Navime kojarzy się głównie z aplikacją monitorującą naszą aktywność fizyczną np. bieganie. Osobiście aplikacji Navime używam także do rejestrowania swoich tras w trakcie górskich i miejskich wędrówek. Zachęcam również do spróbowania. Czy zdarzyło Wam się kiedyś po powrocie z górskiej wędrówki zastanawiać nad ilością przebytych kilometrów? Właśnie dzięki takim rejestratorom GPS możemy tę kwestię łatwo monitorować. Aplikacja rejestruje nasze położenie oraz przebytą trasę. Wskazuje również dystans, czas, a także wysokości n.p.m. Dane obrazowane są w naszej aplikacji. Możemy je również później wyeksportować do naszego konta na wersji webowej Navime i osadzić w postaci mapy na naszej stronie. Możemy również zsumować nasze trasy przebyte w ciągu roku i sprawdzić ile przeszliśmy kilometrów podczas naszych wędrówek. O samej aplikacji można więcej przeczytać w tym artykule.

Linki do pobrania: Android.

ZALETY:
– Rejestrowanie przebytej trasy, czasu, dystansu i wysokości.
– Możliwość eksportu danych do wersji webowej i ich zagnieżdżenie na innej stronie.

WADY:
– Dostępność tylko na jedną platformę – Android.
– Ciągle włączone GPS powoduje szybsze wyczerpanie baterii.

Navime - Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Navime – Lista Przydatnych Aplikacji Turystycznych

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Interaktywna mapa polskich i czeskich Karkonoszy

Grzegorz Sanik19 marca 2019

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018