Krótki poradnik na temat odczytywania geotagów i sprawdzania na mapie położenia GPS zdjęcia. Jak sprawdzić gdzie zostało zrobione zdjęcie?
Chciałbym podzielić się bardzo prostym i szybkim sposobem odczytywania zapisanego położenia GPS zdjęcia. Bez korków pośrednich związanych z osobnym odczytywaniem danych EXIF. Wystarczy skorzystać ze strony GPS Visualizer. W okienku „Get started now!” wskazujemy plik naszego zdjęcie, następnie poniżej przy „output format” sprawdzamy czy mamy wybrane Google Maps, jeżeli nie to wybieramy tę opcję. Następnie klikamy „Go!” i gotowe. Po załadowaniu pliku powinna nam się ukazać gotowa mapa Google Maps z zaznaczonym miejscem wykonania zdjęcia. Zrzut ekranu poniżej. Czerwony aparacik oznacza położenie odczytane z danych pliku.
Prosto, szybko i na dokładnej mapie satelitarnej. Kwestia tego, z jaką dokładnością program wskaże nam położenie GPS zdjęcia, uzależnione jest od poprawności danych, które zostały dołączone do pliku. Niestety, z doświadczenia wiem, że nie zawsze moduł GPS wskazuje dokładne położenie. Nie zawsze odnajduje od razu sygnał GPS, przez co czasem pojawiają się pewne nieprawidłowości, błędne lokalizacje. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od urządzenia.
Myślę, że GPS Visualizer to dobre rozwiązanie dla użytkowników Windowsa, ale i również dla użytkowników komputerów Apple z systemem OS X. Pomimo tego, że na OS X jest iPhoto i ostatnio uaktualniona aplikacja Zdjęcia z wbudowaną mapą. Niestety mapy użyte w produktach Apple pozostawiają wiele do życzenia.
Obecnie geotagi, czyli współrzędne geograficzne wyrażone w wartościach długości i szerokości geograficznej, dodawane są do zdjęć przede wszystkim przez smartfony. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy zablokowanej takiej opcji w ustawieniach urządzenia. Współrzędne te określają położenie geograficzne odczytywane w momencie wykonywania zdjęcia. Dodawane są, jako informacja do pliku zdjęcia. Możną ją również odczytać ręcznie przechodząc do informacji (właściwości) o pliku.
Droższe aparaty lustrzanki również posiadają taką opcję, jako wbudowany moduł GPS lub jako możliwość dołączenia osobnego modułu do urządzenia. Natomiast nie wiem, jak wygląda sytuacja w kategorii bezlusterkowców, która ostatnio cieszy się sporą popularnością.
Uważam, że dodawanie geotagów do zdjęć oraz ich możliwość szybkiego odczytu, to dobre rozwiązane dla osób, które lubią odtwarzać swoje wycieczki. Jeżeli macie, jakieś swoje sprawdzone sposoby na odczytywanie położenia zdjęć, zapraszam do pozostawienia komentarza.
Alternatywna, nieco lżejsza strona do identyfikacji pozycji GPS: http://online-toolkit.eu/get-location-from-photo/
Tylko GeoSetter, reszta to lipa.
Sprawdzę. 😉