W tym krótkim materiale odpowiadam na dwa ciekawe pytania, które pojawiły się przy filmie o Masywie Ślęży. Czy pod kościołem na szczycie góry znajdują się podziemia? Czy istniała kopalnia złota na Ślęży? Pojawia się także wątek osadnictwa tajemniczych Silingów na Śląsku.
Kopalnia złota na Ślęży
Podczas prac archeologicznych na terenie kościoła na szczycie Ślęży, georadar skanujący na głębokości do 7 m, wykazał zagadkową anomalię. Ta nieprawidłowość w badanym gruncie stała się powodem dyskusji, czym tak naprawdę może być. Mówi się o piwnicach starego zamku, na fundamentach którego postawiono pierwszy kościół, oraz o możliwym szybie górniczym. O ile wiemy o istnieniu zamku na Ślęży, o tyle mniej wiemy o ewentualnym wydobyciu np. złota.
Poniżej film, który znaleźliśmy w sieci, w którym wypowiadają się osoby biorące udział w badaniach. Miedzy innymi dr Adam Szynkiewicz z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to fragment audycji Radia RAM, dostępnej również w większej części na stronie radia.
A tak oto prezentuje się wizualizacja zamku na szczycie Ślęzy, na którego fundamentach postawiono kościół.
Oto archiwalne zdjęcie prac archeologicznych prowadzonych na szczycie Ślęzy w 1929 roku. Prace prowadziło dwóch niemieckich archeologów F. Gürich i M. Hellmich. Odnaleźli dwa szyby oraz sztolnię, które wiąże się z wydobyciem złota. Czy tak było naprawdę i czy to była kopalnia złota na Ślęży, tego już nie wiadomo.
Temat badań poruszony był w tych dwóch artykułach.
– „Kopalnia złota pod szczytem Ślęży” – Sudety nr 1 (70) 2007 K. Krzyżanowski, D. Wójcik
– „Powrót na Ślężę, czyli gdzie jest biały domek” – Sudety nr 3 (83) 2008 K. Krzyżanowski, D. Wójcik
Wątek poruszony jest także na www.sztolnie.fora.pl.
Silingowie
W kwestii istnienia grup Silingów na Śląsku to wiemy na tyle mało, że trudno jest wyciągać jakiekolwiek wnioski. O Silingach wspominał sam Ptolemeusz. Jednak łączenie ich z jakimiś konkretnymi ludami przebywającymi na Śląsku jest czytso hipotetyczne.
A tak oto obecność Silingów na Śląsku opisuje Norman Davies w swojej książce Mikrokosmos, str 70.
„Istnieje zgoda co do tego, że Wandalowie pochodzili z północnej Jutlandii. […] W III stuleciu n.e. dotarli oni już – z obszarów nad dolną Wisłą – do doliny w środkowym biegu Odry, gdzie trafili w orbitę zainteresowania autorów rzymskich, którzy określili ich mianem Silingi oraz Asdingi. […] Ich pobyt na Śląsku zbiegł się bowiem ze szczytową fazą rzymskiej penetracji gospodarczej. […]
Niemniej jednak pobyt Wandalów – tak jak ich poprzedników – nie miał trwać wiecznie. W 406 roku n.e. pod presją następnej fali migracyjnej Wandalowie przyłączyli się do Gotów, Swebów i Alanów, wraz z którymi dokonali śmiałego zimowego najazdu na cesarstwo […]”
Zdjęcie Normana Daviesa wykorzystane w filmie.
Autor: Quest-88 Źródło: commons.wikimedia.org.
Dla tych, co nie widzieli jeszcze filmu o Masywie Ślęży, zamieszczam go poniżej.
Na koniec chciałbym podziękować za wszystkie komentarze, które motywują nas do dalszej pracy.