Niesamowity film ze zniszczonego i opuszczonego kościoła ewangelickiego w Żeliszowie. Niezwykły obraz świątyni autorstwa Patryka Kizny, wykonany przy pomocy techniki Timelapse i HDR.
Ten opuszczony zabytek w Żeliszowie, niegdyś zapomniany, dziś cieszy się dużą popularnością wśród fotografów i filmowców. Przede wszystkim ze względu na swoje niezwykłe wnętrze. Choć mocno zniszczone i zaniedbane, dalej pozostało piękne. Jest w tym wnętrzu świątyni coś niezwykłego. Doskonale oddaje to film Patryka Kizny. Kościół ewangelicki w Żeliszowie został zaprojektowany przez znanego śląskiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Twórcy wielu świątyń na Dolnym Śląsku, ale znanego przede wszystkim z budowy Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Choć podobno autorstwo projektu Langhansa, w stosunku do obiektu w Żeliszowie, jest podważane. Kościół został zbudowany w latach 1796-1797. Od zakończenia II wojny światowej jest nieużywany i popadał w ruinę. Nie byłoby w pełni prawdą pisać, że obiekt jest całkowicie opuszczony, ponieważ od kilku lat znajduje się pod opieką Fundacji Twoje Dziedzictwo. Sama fundacja na swojej stronie internetowej pisze.
„Perła Żeliszowa stała się muzą dla wielu artystów, w tym świetnego reżysera Patryka Kizny. Jego film krótkometrażowy „The Chapel” zainspirował trwajacą obecnie adaptację obiektu.”
Zdjęcia do filmu powstawały od września do października 2010 roku.
Produkcja: LookyCreative
Reżyseria: Patryk Kizny
Zdjęcia: Agnieszka Gonczarek, Robert Paluch i Patryk Kizny
Muzyka: Tomas Leonhardt
Poniżej making of filmu.
W 2014 roku Patryk Kizny odwiedził ponownie kościół w Żeliszowie w celu realizacji kolejnego krótkometrażowego filmu zatytułowanego – „Rebirth”. Film zamieszczam poniżej, można również odwiedzić stronę filmu.
Obecnie trwają prace i starania nad zabezpieczeniem oraz remontem obiektu. W roku 2014 fundacja pozyskała 200 tys. zł na remont dachu opuszczonego kościoła. Pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugi etap remontu dachu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kwotą 60 tys. zł.
Więcej zdjęć „Perły Żeliszowa” w obiektywie Wioletty Kozłowskiej można zobaczyć pod tym linkiem. Kościół można również zwiedzić wirtualnie, dzięki panoramie przygotowanej również przez Wiolettę. Panorama dostępna jest pod tym linkiem. Poniżej mapa z lokalizacją opuszczonego kościoła w Żeliszowie. Po zakończeniu remontu dachu obiekt będzie można znowu zwiedzać, po wcześniejszym umówieniu się.
Zobacz także: 10 opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku