Archiwalny kolorowy film pokazujący stolicę Niemiec za czasów III Rzeszy i Adolfa Hitlera. Zobacz Berlin na kolorowym filmie z 1936 roku. W trakcie wycieczki po mieście możemy dostrzec wiele ciekawych i ważnych obiektów. Bramę Brandenburską, berlińską Katedrę, Reichstag, a nawet monumentalną Nową Kancelarię Rzeszy.
Berlin na kolorowym filmie
Stolica III Rzeszy – zwana Reichshauptstadt – w latach 30-tych XX wieku była nowoczesnym i tetniącym życiem miastem. Szerokie drogi, szybkie nowoczesne samochody, historyczne i współczesne monumentalne budowle, brunatne koszule oraz czerwone sztandary ze swastykami – to Berlin lat 30-tych ubiegłego wieku. Życie w Berlinie wygląda na nowoczesne i wygodne. Zapewne dla wielu takie było, o ile mieli szczęście urodzić się odpowiedniej grupie społecznej. Nie zapominajmy, że pod płaszczem czerwonych sztandarów szerzyło się prześladowanie Żydów, komunistów, członków opozycji, homoseksualistów i innych grup niewygodnych dla nazistowskiej ideologii.
Nowa Kancelaria Rzeszy
Ciekawostką jest to, że na filmie widzimy budynek Nowej Kancelarii Rzeszy. Na tle pozostałych budynków wygląda na nowoczesny i zaskakująco czysty. Budowa nowego budynku władz III Rzeszy została ukończona dopiero w 1939 roku. Dziwi więc jej obecność na filmie z 1936 roku. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że pozostałe inne sceny również nie pochodzą z tego roku. Wracając do kwestii Die Neue Reichskanzlei, jej budowa została zlecona przez samego Adolfa Hitlera, któremu nie podobał się poprzedni budynek. Nowa Kancelaria Rzeszy miała być zbudowana z rozmachem pod wzór nazistowskiej stylistyki. Monumentalny obiekt wyłożony marmurem i piaskowce miał symbolizować swoim przepychem potęgę III Rzeszę. Kancelaria została zaprojektowana przez bliskiego współpracownika Hitlera, członka NSDAP – Alberta Speera. Jednak po wybudowaniu wykorzystanie obiektu było niewielkie i wzmogło się dopiero od stycznia 1945 roku, kiedy w bunkrach kancelarii ukrył się Adolf Hitler. To właśnie w tych sławnych bunkrach – Führerbunker – Hitler spędził ostatnie miesiące swojego życia i prawdopodobnie popełnił samobójstwo. W czasie walk o Berlin kancelaria została poważnie zniszczona. Zrujnowany budynek – symbol upadłej i pokonanej III Rzeszy – został ostatecznie rozebrany, a na jego miejscu wybudowano blokowisko.
Życie w Berlinie
Berlin na kolorowym filmie tętni życiem. Zadowoleni Berlińczycy spędzają miło czas w restauracjach, jedząc, pijąc piwo, dyskutując i zapraszając kobiety do tańca. Zastanawiam się, co kryło się w głowach tych ludzi. O czym myśleli? Czy przeczuwali zbliżające się nieszczęście? Czy byli zadowoleni z pierwszych lat rządów NSDAP i Hitlera? A może niektórzy z nich kryli niechęć i niezadowolenie? Tego niestety już nigdy się nie dowiem. Wiem jedno. 10 lat później miasto miało być nie do poznania. Zupełnie tak, jak obiecywał Führer! Tylko, że z zupełnie innym efektem…
Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądało miasto 10 lat później, zapraszam do oglądania filmu:
Zniszczony Berlin na kolorowym filmie z 1945 roku
Z ciekawością obejrzałam ten film. Moja babcia i dziadek podczas wojny przebywali w Berlinie jako przymusowi robotnicy. Mam fotografię dziadków zrobioną w 1943 roku w Berlinie, w tle jeden z berlińskich zabytków. Czy odgadnie Pan jaki?
Niestety nie parafię odgadnąć. Ale zdjęcie bardzo ładne. 🙂
Ten zabytek to Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal (narodowy pomnik cesarza Wilhelma).
Piękny. Teraz czytam, że został rozebrany, ale posągi lwów zostały przeniesione do zoo. 🙂
Szkoda, że został rozebrany. Tutaj krótki filmik, na którym widać fragment pomnika.
http://footage.framepool.com/de/shot/708979700-berliner-stadtschloss-olympiade-1936-portal-berlin-mitte
Dziękuję ślicznie za linka i.. za piwo. 😀