Bardzo ciekawa mapa prawie wszystkich bitew, które miały miejsce w historii świata w ciągu ostatnich 4500 lat. Mapa sporządzona na podstawie informacji zgromadzonych w Wikipedii. Bitwy wraz z datami i lokalizacjami zaznaczonymi na interaktywnej mapie.
Mapa bitew – Wszystkie bitwy w historii świata
Mapa została przygotowana na bazie danych i informacji umieszczonych w Wikipedii, a dokładnie na podstawie Wikidata i DBpedii. Wikipedia gromadzi różnego rodzaju informacje historyczne, w tym związane z bitwami i konfliktami zbrojnymi. Wiele z artykułów Wikipedii, oprócz informacji o wydarzeniu, posiada również podaną dokładną lokalizację w postaci współrzednych geograficznych. Ten fakt postanowili wykorzystać twórcy mapy. Wyciągnęli oni dla każdego wydarzenia: nazwę bitwy, jej dokładną datę oraz lokalizację. Całość zgromadzonych informacji, czyli ponad 12 tys. bitew, nanieśli na mapę otrzymując taką oto grafikę.
Mapa w wersji interaktywnej dostępna jest pod tym linkiem. W momencie kiedy publikuję ten artykuł mapa cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego strona może się ładować powoli, albo w ogóle nie ładować. Więcej informacji o projekcie jest także na blogu autorów mapy.
Kontrowersje i uwagi
Twórcy mapy niestety nie ustrzegli się jednak wielu błędów. Wynika to z faktu niezwykle trudnej materii, jaką jest historia świata i konfliktów zbrojnych. Po pierwsze, sama Wikipedii posiada w sobie wiele błędów, które siłą rzeczy zostały przeniesione na mapę. Po drugie, proces tworzenia i wyciągania danych odbywał się w pełni automatyczny, a to skutkowało szeregiem różnego rodzaju pomyłek. Na przykład jedna bitwa zaznaczona jest na mapie, jako odbyta w 1969 roku, w rzeczywistości miała miejsce w 69 roku n.e. Po trzecie, część błędów powstało na płaszczyźnie semantycznej artykułów Wikipedii. I to błędów kuriozalnych! Na przykład na mapie zaznaczona jest jedna bitwa, która miała miejsce w Berlinie w 1990 roku. Automat pomylił się i wziął niemiecki film fabularny pod tytułem World War III za prawdziwe wydarzenie! Zbieżność nazw. Po czwarte, na mapie brakuje szeregu różnego rodzaju wydarzeń, np. nie ma walk o Westerplatte i Powstania Warszawskiego. Pomimo, iż o tych wydarzenia są artykuły na Wikipedii, automat je przeoczył. No i wreszcie po piąte, Wikipedia jako strona stworzona w kręgu kultury zachodniej, prezentuje głównie zachodnią perspektywę patrzenia na historię świata. Perspektywę, w której środek ciężkości wydarzeń znajduje się w Europie. Natomiast wiele wydarzeń jest pominiętych w Azji Wschodniej i w obu Amerykach z czasów przed Kolumbem.
Pomimo tego, jak słusznie zresztą ktoś zauważył w burzliwej dyskusji na Reddicie, ogólnodostępne dane tworzone przez społeczności mogą być niezwykle ciekawe i wartościowe. Autorzy mapy deklarują również poprawienie błędów.
to, co pierwsze zwróciło moja uwagę, to wizja bitew wedle białego człowieka zachodu. słabe, bardzo słabe. a szkoda, bo pomysł dobry.
No tak to właśnie wygląda, ale jest to efekt takich informacji zawartych w Wikipedii. Albo inaczej, braku lub skromnych informacji o wydarzeniach w innych cywilizacyjnie regionach.
czyli przyczynek do jakiejś analizy wiki pod względem naukowym i społecznym. doktoranci do dzieła! 🙂
A co masz konkretnie na mysli? Mnie sie wydaje, ze to calkiem obiektywny obraz. Zwroc uwage, ze heatmap (czy jak to sie po polsku nazywa) nie jest liniowy. Mozna dojsc do smutnej konkluzji, ze Afryka dopiero sie wypelni tymi czerwonymi kropkami…
Nie chcę się wypowiadać za Darka, co miał konkretnie na myśli. Więc napiszę, co ja mam. Otóż na przykład najbardziej krwawy i dewastujący konflikt, taki który pochłonął najwięcej ludzi w stosunku do ogólnej populacji świata miał miejsce gdzie? W Chinach! Była to tzw. Rewolucja (Rebelia) An Lushana, która miała miejsce w VIII wieku. Według niektórych badaczy miała pochłonąć 36 mln ofiar, przy ówczesnej populacji świata 300-350 mln ludzi. Kto o niej słyszał w Polsce albo w Europie?
Zerknijcie na to:
https://eloblog.pl/liczba-ofiar-ii-wojny-swiatowej-film-i-wizualizacja/
słabe bardzo słabe, bo biały człowiek ma obowiązek wiedzieć o wszystkich bitwach w częściach świata, gdzie tubylcy mieli swoje wojny, o których nikt nie pisał w wikipedii, bo tubylcy nie używają wikipedii? słabo to masz z wyobraźnią stary
jeśli już o obowiązkach – obowiązkiem nauki jest pozyskiwać wiedzę w jak najszerszym zakresie. biały człowiek – o ile jest naukowcem – powinien się tego trzymać. po to, by biały człowiek, który naukowcem nie jest, mógł z tej wiedzy korzystać, kiedy jest potrzeba. i na tym kończę, pozostałej części tej wypowiedzi – przyjmijmy – nie zauważyłem.
idąc tym tokiem rozumowania, ta mapka nie powinna powstać, bo jest nieobiektywna, bo robił ją biały człowiek opierając się na danych białych ludzi… i właśnie tu zabrakło tej wyobraźni, bo ta mapka to jest zwykła ciekawostka, a nie opracowanie naukowe z każdej możliwej perspektywy, czego nadal nie zauważasz.
O przepraszam … Westerplatte jest!
To może już poprawili. 🙂
Matkoboskaczenstochoska, to i w Australii TEŻ się tłukli?!
Tak, ale ta kropka na środku kontynentu to błąd w geolokalizacji. 🙂
Pomysl swietny! Gratulacje 🙂 No i otwarty na ulepszenia – np rozdzielczosc, uzupelnianie o inne bitwy wazne dla innych kultur, odnosniki (linki) do zdjec, szczegolowej historii danej bitwy i bitew w tej samej wojnie itd.
mam na myśli to, że wikipedyści nie są tak dokładni jak powinni być. co nie jest winą środowiska, ale całej naszej zachodniej cywilizacji i naszego erupocentrycznego punktu widzenia. cały czas dominuje swego rodzaju postkolonialny sposób patrzenia na świat, historie etc. może tak być musi, trudno żebyśmy utożsamiali się z „innym”. myślę jednak, że powinniśmy bardziej zwracać uwagę na przejawy życia, historię itd. innych kultur, środowisk itp. dla nas najważniejsze i największe są sprawy, które dotyczą nas. to ma odbicie w naszej wiedzy o świecie.
pomysł fajny, wykonanie niestety tragiczne
Mimo wszystko mapa wzbudziła spore zainteresowanie. Może po poprawkach wydadzą jej drugą wersję. 🙂
Nie ma Bitwy na Psim Polu – 1109
Nie ma Bitwy o Wrocław – 1806-1807
Bitwa o Wrocław z 1945 z datą 22.06.1941
Rosja…. najmniej konfliktowy kraj na świecie.
Bo zazwyczaj najeżdża inne kraje nie na swoim terytorium. 😉