Turystyka

Atrakcje turystyczne Mazury – Co zwiedzać?

Atrakcje turystyczne Mazury – Co zwiedzać?
Krzysztof Sikorski

Zobacz atrakcje, które warto zwiedzić na Mazurach. Atrakcje turystyczne Mazury – zabytki, twierdze, bunkry, parki rozrywki. Zobacz, co warto zobaczyć w Krainie Tysiąca Jezior.

Atrakcje Turystyczne Mazury – Co Zwiedzać?

Zestawienie „Atrakcje Turystyczne Mazury” lista i mapa z atrakcjami turystycznymi w Krainie Tysiąca Jezior. Pierwszych 10 miejsc opisanych jest poniżej, natomiast na samym dole znajduje się mapa z zaznaczonymi wszystkimi ważniejszymi atrakcjami turystycznymi. Celem stworzenia listy było wyszukanie atrakcji niezwiązanych bezpośrednio z jeziorami i przystaniami, które mogą urozmaicić pobyt na Mazurach. Jeżeli uważasz, że jakieś miejsce powinno się jeszcze znaleźć na liście, zapraszamy do pozostawienia komentarza. Mapa z atrakcjami turystycznymi Mazur będzie systematycznie uzupełniana. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca na Mazurach do zobaczenia

Twierdza Boyen w Giżycku

Naszą listę otwiera niesamowita w swych rozmiarach, bo licząca około 100 ha, Twierdza Boyen znajdująca się w Giżycku. Twierdza miała pomieścić 3000 żołnierzy, którzy mieli bronić strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Powstała w połowie XIX w i swoją funkcję utrzymywała jeszcze podczas I Wojny Światowej. Dzisiaj poza normalnym zwiedzaniem, pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie odbywają się koncerty i festiwale, jak np dobrze znany Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”.
Link: www.boyen.gizycko.pl

Twierdza Boyen w Giżycku - Atrakcje Turystyczne Mazury - Foto: Mireq

Twierdza Boyen w Giżycku – Atrakcje Turystyczne Mazury – Foto: Mireq

Zamek w Nidzicy

Zamek powstał z końcem XIV wieku. Został zbudowany z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce. Na początku służył krzyżackiemu prokuratorowi, a z biegiem wieków stacjonowały tam również Wojska Polskie, Czeskie i Francuskie. Niemalże całkowitego zniszczenia dokonały naloty Armii Czerwonej i do momentu odbudowy między 1961, a 1965 rokiem, zamek pozostawał ruiną. Odwiedzając zamek natrafimy na działające tam Muzeum Ziemi Nidzickiej. Poza tym miejsce to pełni funkcję Ośrodka Kultury, siedziby Bractwa Rycerskiego oraz hotelu.

Zamek w Nidzicy - Atrakcje Turystyczne Mazury - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Semu

Zamek w Nidzicy – Atrakcje Turystyczne Mazury – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Semu

Wilczy Szaniec w Gierłoży

Wilczy Szaniec to znane na całym świecie, schowane wśród drzew miasteczko, na które składa się 200 budynków. To niezwykłe miejsce było kwaterą główną dla wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. W 1944 roku przebywało tu 2000 osób. Również w tym miejscu doszło do słynnego nieudanego zamachu na Führera, przeprowadzonego przez pułkownika Clausa von Stauffenberga. Wykorzystując schrony, baraki i całą infrastrukturę, w tym dworzec kolejowy i dwa lotniska, pracowali tu i decydowali o losach milionów istnień ludzkich, nazistowscy dygnitarze. Między innymi Himmler, Göring, Bormann czy Speer. Wilczy Szaniec to niezwykła atrakcja turystyczna Mazur, która jest na co dzień udostępniona dla zwiedzających.
Link: wilczy szaniec

Wilczy Szaniec w Gierłoży - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Avi1111 dr. avishai teicher

Wilczy Szaniec w Gierłoży – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Avi1111 dr. avishai teicher

Wioska Garncarska w Kamionce

Działająca we wsi Kamionka, w powiecie Nidzickim „Garncarska Wioska” to niewątpliwie ciekawe miejsce warte odwiedzenia. Projekt kultywowania dawnych tradycji i obyczajów rozpoczęto w 2007 roku. W tej tematycznej wiosce wytwarzane są głownie produkty ceramiczne, krawieckie, produkty z czerpanego papieru lub pamiątki regionalne. Odwiedzając to miejsce zobaczymy warsztaty pokazowe, podczas których poznamy, jak dane produkty były niegdyś wytwarzane. Jeśli nam się spodobają możemy je zakupić i przywieźć do domu.
Link garncarskawioska.pl

Wioska Garncarska w Kamionce - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: S.Czachorowski

Wioska Garncarska w Kamionce – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: S.Czachorowski

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce

Święta Lipka to wieś sławna już od średniowiecza, która stała się miejscem pielgrzymek ludzi z całej Polski. Początki kultu Maryjnego w Świętej Lipce sięgają jeszcze XIV wieku. Jak głosi ustnie przekazywana historia, doszło tutaj do rzeczy niezwykłej. Pewien skazaniec więziony w kętrzyńskim kościele, dzięki nawiedzeniu Matki Boskiej, wyrzeźbił w drewnie jej wizerunek z dzieciątkiem, a po odzyskaniu wolności zawiesił ją na lipie przy drodze prowadzącej do Reszla. Od tego momentu przy zawieszonym na drzewie wizerunku Matki Boskiej, miały się dokonywać różne cuda, dzięki czemu postawiono tutaj kaplicę. Dziś znajduje się w tym miejscu Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku wieków są Ojcowie Jezuici.
Link: www.swlipka.org.pl

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Alfista33

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Alfista33

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Park Etnograficzny w Olsztynku to ponad 100 lat gromadzenia budynków o zabytkowym charakterze. Początkowy plan, jeszcze z 1909 roku, zakładał gromadzenie najbardziej charakterystycznych budowli z różnych regionów Prus Wschodnich. Obecnie na terenie parku etnograficznego o powierzchni 94 ha znajduje się wiele eksponatów ruchomych i nieruchomych, ulokowanych w 74 obiektach. Te obiekty to budynki sakralne, mieszkalne i gospodarcze, a ich wyposażenie stanowią przedmioty związane z życiem, pracą i obrzędami religijnymi panującymi na wsi w XIX i XX wieku. Odwiedzając muzeum natrafimy na przeszło 10 tys. egzemplarzy ze zbiorów kultury materialnej i sztuki ludowej.
Link: www.muzeumolsztynek.com.pl

Muzeum Budownictwa Ludowego - Chata XVIII/XIX wiek - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Albert Jankowski

Muzeum Budownictwa Ludowego – Chata XVIII/​XIX wiek – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Albert Jankowski

Western City Mrongoville w Mrągowie

Miasteczka westernowe to przede wszystkim atrakcja turystyczne dla najmłodszych. Również Kraina Tysiąca Jezior posiada swoje miasteczko w Mrągowie, w którym mieszkają prawdziwi cowboye i Indianie. Zupełnie jak na dzikim zachodzie, na kilkunastohektarowym terenie znajdziemy biuro szeryfa, saloon, szubienicę i amfiteatr, w którym odbywają się pokazy tańca. Przechadzając się po miasteczku możemy znaleźć się w samym środku napadu na bank, dokonywanego przez strzelających bandytów, lub zobaczyć pojedynek rewolwerowców. Od 2015 roku w miasteczku rządzi nowy szeryf, a podatki zostały zniesione. A co za tym idzie? Wstęp na teren miasteczka jest bezpłatny.
Link: mrongoville.pl

Western City Mrongoville - Atrakcje Turystyczne Mazury - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Paweł Marynowski

Western City Mrongoville – Atrakcje Turystyczne Mazury – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Paweł Marynowski

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Na terenie Puszczy Piskiej w Mazurskim Parku krajobrazowym znajduje park o powierzchni 1000 m², w którym żyją całe gromady zwierząt. Dzięki położeniu w śródleśnych łąkach, mogą tu bytować zwierzęta w środowisku zbliżonym do naturalnego, czego dowodem jest rozmnażanie osobników na terenie parku. Głównym założeniem, jest ochrona wymierających i zagrożonych gatunków dzikich zwierząt. Odwiedzając to miejsce zobaczymy między innymi bizona, wilka, czarngo bociana, żubra, syberyjskiego jelenia oraz szereg ptactwa leśnego. Park jest utrzymywany głównie przez odwiedzających, dlatego karmienie zwierząt jest jak najbardziej dozwolone.
Link: www.kadzidlowo.pl

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie - Atrakcje Turystyczne Mazury - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Lilly M

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – Atrakcje Turystyczne Mazury – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Lilly M

Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży

Mazurolandia to park atrakcji, którego głównym celem jest edukacja poprzez zabawę. Tutaj spotkamy się z kulturą i historią Warmii i Mazur. Główną atrakcją Mazurolandii jest Park Miniatur, w którym znajdują się miniatury zabytków regionu jak np. Twierdza Boyen lub Bazylika w Świętej Lipce. Poza miniaturami wśród atrakcji parku znajdziemy pozostałości oranżerii i ogrodu warzywnego Adolfa Hitlera oraz grodzisko rycerskie, w którym przeniesiemy się w czasie do czasów średniowiecza.
Link: www.mazurolandia.pl

Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży - Mazurolandia - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: P. Krawiec

Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży – Mazurolandia – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: P. Krawiec

Bunkry w Mamerkach

W niezamieszkałej leśnej osadzie Mamerki natrafimy na kompleks niezniszczonych bunkrów z czasów II Wojny Światowej, będących główną kwaterą Niemieckich Wojsk Lądowych OKH. Na potrzeby 40 generałów i feldmarszałków, ponad 1500 oficerów i żołnierzy Wermachtu, zbudowano około 250 obiektów o charakterze militarnym. Wśród nich 30 żelbetowych schronów, które zostały oddane bez walki i przetrwały do dziś. Na terenie powstałego w tym miejscy muzeum zobaczyć możemy odtworzone wnętrza schronów łączności OKH, do którego dojdziemy 30 metrowym podziemnym tunelem, rekonstrukcję lodzi U‐​Boot oraz replikę fragmenty Bursztynowej Komnaty.
Link: www.mamerki.com

Bunkry w Mamerkach - Atrakcje Turystyczne Mazury - Foto: Janericloebe

Bunkry w Mamerkach – Atrakcje Turystyczne Mazury – Foto: Janericloebe

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca na Mazurach do zobaczenia
Mapa i lista – Atrakcje turystyczne Mazury – Co zwiedzać?

Turystyka
Krzysztof Sikorski

Interesuję się starożytną i średniowieczną historią regionu śląskiego. Współtworzę filmy o ciekawych miejscach.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018