Turystyka

Ciekawe miejsca na Mazurach do zobaczenia

Ciekawe miejsca na Mazurach do zobaczenia
Krzysztof Sikorski

Popularne i ciekawe miejsca na Mazurach, które koniecznie musisz odwiedzić. Zobacz gdzie pojechać, co warto zobaczyć, jak spędzić wolny czas na Mazurach. Poznaj niezwykłe i ciekawe miejsca w zachwycających okolicznościach przyrody, które warto zobaczyć.

Ciekawe Miejsca na Mazurach do Zobaczenia

Kolejna lista miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić. Tym razem zestawienie z miejscami ciekawymi, nietypowymi i niezwykłymi, które przyciągają turystów. Kilka ciekawych miejsc jest opisanych, pozostałe wyszczególnione są na mapie na samym dole. Mapa będzie systematycznie uzupełniana. Jeżeli uważasz, że jakieś z niewymienionych miejsc powinno znaleźć się również na mapie, pozostaw komentarz na samym dole. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Mazury – Co zwiedzać?

Bunkier Himmlera w Pozezdrzu

Kwaterę Himmlera w okolicy Pozezdrza budowano pod kryptonimem Hochwald, co z niemieckiego oznacza „wysoki las”. Dzisiaj wiemy, że pierwotnie składała się z 9 obiektów militarnych, w tym 5 budynków i bunkru specjalnego przeznaczenia dla samego Heinricha Himmlera – jednego z głównych przywódców hitlerowskich Niemiec. Kwatera zostala zbudowana przez Organizację Todt i była użytkowana od końca czerwca 1941 roku, do 20 listopada 1944 roku. Dziś możemy zobaczyć jedynie bunkier Himmlera, który jako jedyny zachował się do czasów współczesnych.

Bunkier Himmlera - Ciekawe miejsca na Mazurach - Foto: Janericloebe Źródło: commons.wikimedia.org

Bunkier Himmlera – Ciekawe miejsca na Mazurach – Foto: Janericloebe Źródło: commons.wikimedia.org

Most Obrotowy w Giżycku

Niezwykłą i unikatową ciekawostką jest most obrotowy znajdujący się w Giżycku. W sezonie letnim, ten zabytek architektury, zbudowany w 1898 roku, staje się niemałą atrakcją dla turystów. Most znajduje się nad kanałem Łuczańskim, jest otwierany według dziennego rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Po moście mogą poruszać się pojazdy do 2,5 tony, a cały mechanizm jest obsługiwany przez jedną osobą. Proces otwierania mostu trwa 5 minut.

Most obrotowy w Giżycku - Foto: ZeroJeden Źródło: commons.wikimedia.org

Most obrotowy w Giżycku – Foto: ZeroJeden Źródło: commons.wikimedia.org

Wioska Żeglarska w Mikołajkach

Wioska żeglarska w Mikołajkach to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w żegludze mazurskiej. Znajduje się tu 200 miejsc cumowniczych, a wioska oferuje żeglarzom obsługę na każdym poziomie, od czarteru jachtów po kompleksowy warsztat. Ponadto natrafimy tu na wiele sklepów dla żeglarzy i restauracji. To miejsce odwiedzanie jest chętnie również przez każdego, kto pragnie podziwiać różne jednostki pływające.

Wioska żeglarska w Mikołajkach - Foto: Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland - Źródło: commons.wikimedia.org

Wioska żeglarska w Mikołajkach – Foto: Marek i Ewa Wojciechowscy /​ Trips over Poland – Źródło: commons.wikimedia.org

Puszcza Piska

Puszcza Piska to ogromny, największy kompleks leśny na Mazurach o powierzchni okło 100 tys. ha. Przylega do Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Niziny Mazurskiej. Na terenie puszczy znajduje się wiele jezior, m.in. Bełdany, Jezioro Nidzkie, Roś, Jezioro Mokre czy Jegocin, które również pełnią rolę rezerwatów. Jest głównie porośnięta lasami świerkowymi i sosnowymi, z niewielką ilością brzozy, klonu, olchy i dębu. Puszcza Piska po za bujnymi lasami świerkowymi jest domem dla wielu zwierząt, m.in. łosi, jeleni, saren, zajęcy a nawet rysi. Ale przede wszystkim jest ostoją ptactwa o europejskiej randze. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem puszczy jest bocian biały.

Puszcza Piska - Ciekawe miejsca na Mazurach - Foto: Mateusz Giełczyński Źródło: commons.wikimedia.org

Puszcza Piska – Ciekawe miejsca na Mazurach – Foto: Mateusz Giełczyński Źródło: commons.wikimedia.org

Kanał Mazurski – Śluza w Leśniewie

Kanał Mazurski jest ciekawym elementem krajobrazu Mazur, ze względu na swoją skalę. Choć nie został nigdy ukończony i nie jest udostępniony dla żeglugi, to jego ślady odnajdujemy na terenie aż dwóch państw. Finalnie powstał projekt aby stworzyć drogę wodną łączącą Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Projekt nigdy nie został zrealizowany z powodu obu wojen światowych, gdzie po tej drugiej całkowicie zabrakło rąk do pracy, a większość mostów na kanale została wysadzona. Na trasie kanału powstało 10 śluz, a ta najbardziej rozpoznawalna znajduje się w Leśniewie. Betonowa budowla naznaczona nazistowskimi symbolami robi wrażenie, jednak musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności odwiedzając to miejsce.

Kanał Mazurski - Śluza w Leśniewie - Foto: Semu Źródło: commons.wikimedia.org

Kanał Mazurski – Śluza w Leśniewie – Foto: Semu Źródło: commons.wikimedia.org

Piramida w Rapie

Niewiele osób wie, że w Polsce również znajdziemy prawdziwą piramidę. Może swoimi rozmiarami nie dorównuje tym egipskim, bo jej wysokość to niecałe 16 m, ale pomimo tego jest to konstrukcja dość unikatowa. Piramida w Rapie to powstały w 1811 roku grobowiec rodzinny Farenheidów, którzy mieli swą posiadłość kilometr dalej. Będąc na Mazurach warto odwiedzić tą zaskakującą budowlę, w pobliżu znajduje się miejsce aby postawić samochód. Wokół piramidy krąży wiele legend. W środku wciąż znajdują się ciała zmarłych, przynajmniej jeszcze kiedyś tak było. Pamiętajmy więc o szacunku dla nich.

Piramida w Rapie - Ciekawe miejsca na Mazurach - Foto: Mireq

Piramida w Rapie – Ciekawe miejsca na Mazurach – Foto: Mireq

Mosty w Stańczykach

Mosty za wsią Stańczyki, zwane są często Akweduktami Puszczy Rominckiej. Znajdują się na północnym krańcu Mazur. Potężne wiadukty na nieczynnej już trasie kolejowej, robią ogromne wrażenie na każdym kto je odwiedzi. Należą do jednych z największych w kraju. Ich budowę prowadzono do roku 1918. Długość 180 m, a wysokość według różnych źródeł 31–36 m. Zapierające dech w piersiach łuki o żelbetowej konstrukcji, których kształt wzorowany jest na rzymskich akweduktach, ucieszą każde oko.
Link: www.stanczyki.com

Mosty w Stańczykach - Foto: Honza Groh (Jagro) Źródło: commons.wikimedia.org

Mosty w Stańczykach – Foto: Honza Groh (Jagro) Źródło: commons.wikimedia.org

Tężnie w Gołdapi

Gołdap to jedyne uzdrowisko w województwie warmińsko‐​mazurskim. Przez niektórych zwane jest Mazurskim Ciechocinkiem. Nie bez powodu. Całkiem niedawno zostały tu oddane do użytku, prawie identyczne, jak właśnie w Ciechocinku, tężnie solankowe. Ich koszt zamknął się w kwocie 40 mln złotych. Ta drewniana konstrukcja, o wysokości 8 m i długości 220 m, zasilana jest wodą o leczniczych właściwościach z głębokości 646 m. Dzięki działaniu słońca i wiatru, solanka spływająca po gałązkach tarniny wytwarza wokół siebie mikroklimat o sporej zawartości jodu, magnezu, bromu, sodu, potasu i fluoru. Warto przyjechać i po prostu zdrowo pooddychać 🙂
Link: uzdrowiskogoldap.pl

Tężnie w Gołdapi - Ciekawe miejsca na Mazurach - Foto: Uzdrowisko Gołdap

Tężnie w Gołdapi – Ciekawe miejsca na Mazurach – Foto: Uzdrowisko Gołdap

Zagroda Żubrów w Wolisku

Rezerwat Borki, położony w gminie Kruklanki, jest ostoją dla wielu zwierząt. Jego powierzchnia do ponad 235 ha, a charakterystyczny pagórkowaty teren, przeplatany strumykami i małymi jeziorami, porasta bogata flora. W 1953 roku, założono tu Ośrodek Hodowli Żubra. Latem w Wolisku na terenie ośrodka możemy podziwiać na specjalnej platformie kilka osobników tego gatunku podczas karmienia. W 1977 roku, podczas remontu płotu kilka osobników uciekło do lasu. Historia jest o tyle ciekawa, że od tamtej pory żubry żyją tam na wolności.

Zagroda żubrów w Wolisku - Ciekawe miejsca na Mazurach - Foto: Mireq

Zagroda żubrów w Wolisku – Ciekawe miejsca na Mazurach – Foto: Mireq

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Mazury – Co zwiedzać?
Mapa i lista – Ciekawe miejsca na Mazurach do zobaczenia

Turystyka
Krzysztof Sikorski

Interesuję się starożytną i średniowieczną historią regionu śląskiego. Współtworzę filmy o ciekawych miejscach.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018