Turystyka

Atrakcje turystyczne Pomorze – Co zwiedzać?

Atrakcje turystyczne Pomorze – Co zwiedzać?
Krzysztof Sikorski

Zobacz atrakcje, które warto zwiedzić na Pomorzu. Atrakcje turystyczne Pomorze – zabytki, zamki, latarnie morskie, muzea. Zobacz, co warto zobaczyć w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.

Atrakcje Turystyczne Pomorze – Co Zwiedzać?

Zestawienie „Atrakcje Turystyczne Pomorze” lista i mapa z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. Zestawienie obejmuje najważniejsze i najpopularniejsze obiekty na Pomorzu. Pierwszych kilkanaście opisanych jest poniżej, natomiast na samym dole znajduje się mapa z zaznaczonymi wszystkimi atrakcjami. Jeżeli uważasz, że jakieś miejsce powinno się jeszcze znaleźć na liście, zapraszamy do pozostawienia komentarza. Mapa z atrakcjami turystycznymi Pomorza będzie systematycznie uzupełniana. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca nad morzem do zobaczenia

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Budowla Bazyliki Konkatedralnej Wniebowzięcia NMP w Gdańsku to atrakcja turystyczna pomorza, która zachwyca nas swym ogromem. Budowę rozpoczęto w 1343 roku i trwała ona etapami przez 159 lat. Jej kubatura jest bliska 155 tys. m³, a okazałe sklepienie gwieździste i kryształowe utrzymuje 27 wolnostojących filarów. Tą budowlę o wysokości 30 m oświetla w środku 37 ogromnych okien, z których największe okno ozdobione witrażem ma powierzchnię 127 m². Ta atrakcja turystyczna Pomorza jest największą na świecie świątynią wybudowaną z cegły. W jej wnętrzach znajduje się wiele średniowiecznych dzieł sztuki, takich jak Piękna Madonna Gdańska, ołtarz św. Barbary czy zegar astronomiczny.
Link: www.bazylikamariacka.pl

Bazylika Mariacki w Gdańsku - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: Tomasz Kapczyński

Bazylika Mariacki w Gdańsku – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: Tomasz Kapczyński

Zamek w Malborku

Ten gotycki zamek krzyżacki otoczony fosą jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko na Pomorzu, ale i w całym kraju. Zamek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został wybudowany przez Zakon Krzyżacki w latach 1274–1457 i stał się jedną z największych twierdz w średniowiecznej Europie. W 1309 roku zamek zostaje siedzibą wielkiego mistrza, dzięki czemu Malbork stał się stolicą Państwo Zakonu Krzyżackiego. Ten największy zamek w Polsce wraz z muzeum udostępniony jest do zwiedzana. Odwiedzają go nie tylko Polacy, ale i turyści z całego świata.
Link: www.zamek.malbork.pl

Zamek w Malborku - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: DerHexer Źródło: commons.wikimedia.org

Zamek w Malborku – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: DerHexer Źródło: commons.wikimedia.org

Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu

Muzeum zostało otwarte w 2006 roku, prezentuje swoje wystawy w obiektach poniemieckiej baterii artylerii Schleswig‐​Holstein. W 1940 roku zainstalowano tu działa kalibru 406 mm, które były największymi na świecie tego typu montowanymi w stacjonarnych bateriach. Choć działa zostały szybko zdemontowane i nie zobaczymy ich w muzeum, to dziś możemy zwiedzać różne obiekty militarne. Do największych atrakcji muzeum możemy zaliczać sporych rozmiarów wieżę kierowania ogniem, podstawę działa stanowiska ogniowego B‐​2, wokół której znajdziemy schrony, działa, pojazdy wojskowe i inny sprzęt militarny.
Link: www.helmuzeum.pl

Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: Tomasz Kapczyński

Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: Tomasz Kapczyński

Latarnia Morska w Świnoujściu

Latarnia morska w Świnoujściu jest największą latarnią morską w Polsce i jedną z najwyższych w Europie, dzięki czemu jest ważną atrakcją turystyczną pomorza. Mierzy 64,8 m wysokości i składa się z trzech części: wieży i dwóch budynków z urządzeniami radiolatarni, w których kiedyś mieszkali latarnicy z rodzinami. Została zbudowana w latach 1854–1857 i była dość sporym osiągnięciem architektonicznym jak na ówczesne czasy. Obiekt jest udostępniony dla zwiedzających, a z góry możemy podziwiać ujście Świny.
Link: www.latarnia-morska.org

Latarnia Morska w Świnoujściu - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: sebdok Źródło: commons.wikimedia.org

Latarnia Morska w Świnoujściu – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: sebdok Źródło: commons.wikimedia.org

Dar Pomorza w Gdyni

Statek „Dar Pomorza” to atrakcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ten trzymasztowiec został zbudowany w roku 1909, z przeznaczeniem szkolenia niemieckiej marynarki handlowej. Został zakupiony w 1209 roku z datków społeczeństwa Gdańska i wtedy otrzymał swoją dzisiejszą nazwę. W swojej historii odbył 102 rejsy szkolne, wyszkolił ponad 13 tys. studentów i przepłynął blisko pół miliona mil morskich. Dziś jest statkiem‐​muzeum udostępnionym jako atrakcja Pomorza dla turystów. Kupując bilet wstępu zobaczymy maszynownię, międzypokład, magazyn żagli pomieszczenia oficerskie, kuchnię czy dziobówkę.
Link: www.nmm.pl

Dar Pomorza w Gdyni - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: Tomasz Kapczyński

Dar Pomorza w Gdyni – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: Tomasz Kapczyński

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

Otwarty do zwiedzania w 2008 roku średniowieczny skansen założony na wyspie Wolińska Kępa. Znajdziemy w nim rekonstrukcje 27 chat otoczonych obronnym wałem. W skansenie odbywają Festiwale Słowian i Wikingów. Planuje się dalszą rozbudowę o kolejne repliki chat, stoczni szkutnictwa historycznego oraz warsztatów zajmujących się pokazami produkcji w zakresie jubilerstwa, garncarstwa i tkactwa. Poza tym, że skansen jest atrakcją turystyczną, jest również scenerią dla wielu filmów tematycznych.
Link: www.jomsborg-vineta.com

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie - Foto: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) Źródło: commons.wikimedia.org

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie – Foto: Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) Źródło: commons.wikimedia.org

Latarnia Morska w Kołobrzegu

Latarnia jest wizytówką Kołobrzegu, a jej wizerunek zamieszczony jest na prawie każdej pocztówce. Latarnia ma 26 m wysokości, zasięg jej światła to 16 mil morskich, a widok z niej gwarantuje wspaniałą panoramą Morza Bałtyckiego i miasta. Taras widokowy otwarty jest cały rok, nie jest jednak jedyną atrakcją turystyczną latarni. Znajduje się tu również kawiarnia pełniąca też funkcję klubu muzycznego, ekspozycja poświęcona historii latarni morskiej oraz zbiór minerałów. Kołobrzeska latarnia jest również miejscem spotkań mieszkańców i nadmorskich turystów.
Link: www.latarnia.kolobrzeg.pl

Latarnia Morska w Kołobrzegu - Foto: Klugschnacker Źródło: commons.wikimedia.org

Latarnia Morska w Kołobrzegu – Foto: Klugschnacker Źródło: commons.wikimedia.org

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach

Tutaj możesz spojrzeć w twarz Baracka Obamy, puścić oczko do Angeliny Jolie czy stanąć na baczność przy marszałku Piłsudskim. Gabinet figur woskowych w Międzyzdrojach jest jednym z największych tego typu w kraju, co daje mu status popularnej atrakcji turystycznej nad polskim morzem. Znajduje się tu ponad sto figur woskowych polityków, aktorów, muzyków czy postaci kinowych. To doskonałe miejsce dla odwiedzającego w każdym wieku, a fotografia z ulubioną postacią to pamiątka znad morza jakich mało.
Link: www.woskowe.pl

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: DŚF

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: DŚF

Latarnia Morska w Niechorzu

Kolejna warta odwiedzenia latarnia morska znajduje się w Niechorzu. Widoczna z daleka wieża ma 45 m wysokości, a taras widokowy ulokowany na 37 m jest doskonałym punktem obserwacyjnym dla turystów. Latarnia została wybudowana 1866 roku, ma kształt ośmiokąta i jest drugą pod względem wysokości latarnią morską nad polskim morzem. Z góry zobaczymy nie tylko Bałtyk i plażę, ale pobliski park miniatur latarni morskich.

Latarnia Morska w Niechorzu - Atrakcje Turystyczne Pomorze

Latarnia Morska w Niechorzu – Atrakcje Turystyczne Pomorze

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu

Doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą zobaczyć wszystkie polskie latarnie morskie, ale nie mają czasu by odwiedzić każdą z osobna. Ten wyjątkowy park miniatur jest wspaniałą atrakcją turystyczną dla każdego bez względu na wiek. Obok miniatur latarni w skali 1:10 znajdziemy opisy budowli, piękne kwiaty oraz sklep z pamiątkami. Dzięki takiej rozrywce jesteśmy w stanie zwiedzić całe pomorze w niecałą godzinę. Ponadto w parkowej kawiarence można kupić pyszne lody i inne desery.
Link: park-miniatur-latarni.pl

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu - Atrakcje Turystyczne Pomorze

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu – Atrakcje Turystyczne Pomorze

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Otwarte w 2014 roku prywatne muzeum poświęcone historii i tematyce bursztynu, którego tak chętnie turyści poszukują na bałtyckich plażach. W zbiorach muzealnych znajduje się ponad 1500 eksponatów, z czego 200 zawsze prezentowana jest na wystawach. Wystawa podzielona została na trzy części: 1. Bursztynowy las, gdzie poznamy genezę bałtyckiego bursztynu, 2. Kopalnia poświęcona złożom i wydobyciu, 3. Inkluzje, czyli flora i fauna zamknięta na wieki w bałtyckim bursztynie. Muzeum jest doskonałą atrakcją turystyczną nie tylko w deszczowe dni.
Link: www.muzeumbursztynu.pl

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu - Atrakcje Turystyczne Pomorze

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – Atrakcje Turystyczne Pomorze

Muzeum Motyli we Władysławowie

Muzeum mieści się w wieży widokowej Domu Rybaka we Władysławowie i jest prywatną kolekcją zbieraną z pasją już od 1937 roku. Wystawa gromadzi ponad 400 gablot, w których znajdują się tysiące owadów i motyli prawie z całego świata, wraz z opisami najważniejszych cech. Różnorodność gatunków i kolorów owadów wprawi w zachwyt nie jednego turystę. Ta niewątpliwa atrakcja turystyczna posiada również swoją filię w Łebie.
Link: www.muzeummotyli.pl

Muzeum Motyli we Władysławowie - Atrakcje Turystyczne Pomorze - Foto: Tomasz Kapczyński

Muzeum Motyli we Władysławowie – Atrakcje Turystyczne Pomorze – Foto: Tomasz Kapczyński

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca nad morzem do zobaczenia
Mapa i lista – Atrakcje turystyczne Pomorze – Co zwiedzać?

Turystyka
Krzysztof Sikorski

Interesuję się starożytną i średniowieczną historią regionu śląskiego. Współtworzę filmy o ciekawych miejscach.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018