Turystyka

Ciekawe miejsca nad morzem do zobaczenia

Ciekawe miejsca nad morzem do zobaczenia
Krzysztof Sikorski

Popularne i ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim, które koniecznie musisz odwiedzić. Zobacz gdzie pojechać, co warto zobaczyć, jak spędzić wolny czas nad Bałtykiem. Poznaj ciekawe miejsca nad morzem.

Ciekawe Miejsca nad Morzem do Zobaczenia

Kolejna lista miejsc na Pomorzu, które warto zobaczyć. Tym razem przygotowane są niezwykłe i ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim. Poznaj kilka miejsc, dzięki którym spędzisz miło czas nad Bałtykiem. Lista może się przydać szczególnie podczas kiepskiej pogody, albo jako urozmaicenie ciągłego leżenia na plaży. Pierwszych kilkanaście ciekawych miejsc jest opisanych, pozostałe wyszczególnione są na mapie na samym dole. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Pomorze – Co zwiedzać?

Ruchome Wydmy Łączka

Bardzo ciekawy obszar Słowińskiego Parku Narodowego, w którym dochodzi do procesu przemieszczania się wydm. Piasek, który wyrzuca morze, osadzany jest na plaży, a następnie z pomocą wiatrów przemieszcza się nad mierzeję Łebską. Naprzemiennie zachodzi wywiewanie, transport, osadzanie i wywiewanie. Ruchome wydmy, wraz z największą – Łączką (Lącka), są jednym z najciekawszych miejsc nad polskim morzem. Za niewielką opłatą każdy może wejść do parku by podziwiać cuda tworzone przez naturę.

Wydma Łączka - Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim - Foto: Klaus-Dieter Keller Źródło: commons.wikimedia.org

Wydma Łączka – Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim – Foto: Klaus‐​Dieter Keller Źródło: commons.wikimedia.org

Westerplatte w Gdańsku

Westerplatte to półwysep w Gdańsku, który jest ciekawym i ważnym miejscem historycznym. Jest symbolem rozpoczęcia II Wojny Światowej. Miejsca związane z obroną Westerplatte zostały wpisane na listę pomników historii. W tym miejscu postawiono pomnik upamiętniający bohaterską obronę Polaków przeciw agresji niemieckiej we wrześniu 1939 roku. Obrona Westerplatte stała się symbolem rozpoczęcia II Wojny Światowej.

Westerplatte w Gdańsku - Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim - Foto: Tomasz Kapczyński

Westerplatte w Gdańsku – Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim – Foto: Tomasz Kapczyński

Groty Mechowskie

Jaskinia Mechowska jest ciekawym miejscem, pomnikiem przyrody nieożywionej oraz ważnym punktem odwiedzanym przez turystów. Wody, które przesączały się przez skały, wypłukiwały luźniejszy materiał i stworzyły miejsce zapierające dech w piersiach. Trasa turystyczna, która tamtędy przebiega, ukazuje charakterystyczne skalne kolumny z piaskowca, korytarze i sporą salkę. Dno jest pokryte piaskiem i sztucznym żwirem ułatwiającym zwiedzanie. Wszystko jest dobrze widoczne dzięki elektrycznemu oświetleniu, które tam zamontowano.

Groty Mechowskie - Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim - Foto: 1bumer Źródło: commons.wikimedia.org

Groty Mechowskie – Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim – Foto: 1bumer Źródło: commons.wikimedia.org

Ruiny Kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu

W niewielkiej miejscowości wypoczynkowej jaką jest Trzęsacz, możemy przekonać się na własne oczy o niszczycielskiej sile morskich fal. Na klifowym brzegu, nad samym urwiskiem znajduje się unikalny zabytek w postaci ruin kościoła. Do dzisiaj zachowała się tylko jedna ściana zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku kościoła św. Mikołaja. Jest to ciekawe miejsce, warte zobaczenia przez każdego turystę. Od 2001 roku klif zabezpieczany jest przed osuwaniem specjalną opaską, a same ruiny otrzymały wzmocniony fundament.

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu - Foto: Rafal-72 Źródło: commons.wikimedia.org

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Trzęsaczu – Foto: Rafal‐​72 Źródło: commons.wikimedia.org

Most Zwodzony w Dziwnowie

Niewątpliwe ciekawym miejscem Dziwnowa jest jeden z niewielu w kraju mostów zwodzonych. Został oddany do użytku w 1994 roku i jest mostem drogowym. Dzięki mechanizmom elektrycznym i przeciwwagom, skomplikowana konstrukcja otwiera drogę dla jednostek pływających. Most w sezonie letnim jest otwierany w pełnych godzinach i stanowi ciekawe widowisko, które za każdym razem trwa kilka minut.

Most zwodzony w Dziwnowie- Foto: Hermod Źródło: commons.wikimedia.org

Most zwodzony w Dziwnowie‐ Foto: Hermod Źródło: commons.wikimedia.org

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Zespół ogrodów podzielony na 28 kategorii pod względem tematycznym. Jest ciekawym miejscem na Pomorzu dla każdego, niezależnie od wieku. Na powierzchni 4 ha można zobaczyć tworzone już od 1992 roku różne kompozycje kwiatowe. W zależności od tematu np. ogród japoński, francuski, śródziemnomorski, ziołowy, skalny czy warzywny. Jeżeli ktoś nie ma własnego ogrodu, to po wizycie w Hortulusie na pewno go zapragnie. A jeżeli już posiada, to z pewnością znajdzie wiele nowych inspiracji.
Link: www.hortulus.com.pl

Ogrody Tematyczne Hortulus - Foto: Hortulus Źródło: commons.wikimedia.org

Ogrody Tematyczne Hortulus – Foto: Hortulus Źródło: commons.wikimedia.org

Obrotowa Kawiarnia w Kołobrzegu

W kompleksie hotelowym Arka Medical SPA, na jedenastym piętrze znajduje się obrotowa kawiarnia, która jest również punktem widokowym. Niezwykłe miejsce nad polskim morzem. Oprócz chwalonej kawy i słodkich łakoci, nasycimy się tu również widokami wokół nas. Niezależnie od miejsca w którym siądziemy. A wszystko to dzięki specjalnemu mechanizmowi, na którym zamontowano szklane pomieszczenie w kształcie rotundy, które wciąż powoli się obraca.
Link: www.arka-mega.pl

Budynek Arki w Kołobrzegu, na górze kawiarnia - Foto: Azymut (Rafał M. Socha) Źródło: commons.wikimedia.org

Budynek Arki w Kołobrzegu, na górze kawiarnia – Foto: Azymut (Rafał M. Socha) Źródło: commons.wikimedia.org

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Do jednych z najpopularniejszych ciekawych miejsc nad Bałtykiem, śmiało można zaliczyć sławną Aleję Gwiazd w Międzyzdrojach. To około 100 metrowy deptak, na którym znajdziemy wmontowane płyty z mosiądzu z odciśniętymi dłońmi wybitnych twórców filmów i sztuki. Dodatkowo przechadzając się po alei dostrzeżemy rzeźby reżyserów i aktorów, między innymi Andrzeja Wajdy i Jana Machulskiego.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach - Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim - Foto: DŚF

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim – Foto: DŚF

Wyrzutnie Rakiet V3 na Wyspie Wolin

Na południowy‐​zachód od Międzyzdrojów, w sąsiednim Zalesiu znajduje się niezwykłe miejsce. W tym miejscu podczas II Wojny Światowej powstał tajny, doświadczalny poligon wyrzutni rakiet V3. Dzisiaj znajduje się tutaj Bunkier‐​Muzeum, w którym znajdziemy ekspozycję związaną z niemiecką wyrzutnią oraz jej pozostałe fragmenty. Przy muzeum znajduje się kantyna, w której ugasimy pragnienie.
Link: www.bunkierv3.pl

Wyrzutnie rakiet V3 na Wyspie Wolin - Foto: Adam Z., nephew of Julo Źródło: commons.wikimedia.org

Wyrzutnie rakiet V3 na Wyspie Wolin – Foto: Adam Z., nephew of Julo Źródło: commons.wikimedia.org

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze

Obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze jest usytuowany w bardzo ciekawym miejscu. Otóż postawiono go w miejscu wysuniętym najdalej na północ w Polsce. Został ustawiony przez Towarzystwo Przyjaciół Jastrzębiej Góry. Wcześniej sądzono, że to Przylądek Rozewie ma miano najdalej wysuniętego na północ miejsca, jednak dokładniejsze pomiary wskazały to miejsce. Gwiazda Północy jest ustawiona na klifowym wybrzeżu, na końcu ulicy Norwida w Jastrzębiej Górze.

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze - Foto: Tomasz Kapczyński

Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze – Foto: Tomasz Kapczyński

Helski Cypel

Cypel Helski wraz z całym półwyspem jest bardzo ciekawą formą geomorfologiczną. Jest zbudowany całkowicie z piasku, który cały czas nanoszony jest przez prądy morskie, tworząc kraniec Polski. Wciąż dodawane ziarenka piasku powiększają ten ląd o centymetry, które w zależności od fal są mniej lub bardziej widoczne. Silne prądy uniemożliwiają kąpiel w tym niezwykłym miejscu, jednak jest to chyba najciekawsze miejsce do obserwacji sztormów. Teren jest chronionym obszarem Natura 2000, a na samym końcu cypla znajduje się 6 siedlisk przyrodniczych.

Helski Cypel - Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim - Foto: Tomasz Kapczyński

Helski Cypel – Ciekawe miejsca nad Morzem Bałtyckim – Foto: Tomasz Kapczyński

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj

Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się rezerwat przyrody Ptasi Raj. Przez rezerwat poprowadzona jest ścieżka przyrodniczo‐​dydaktyczna o długości 6 km. Częściowo prowadzi również przez plażę. Na ścieżce zlokalizowane są liczne punkty‐​przystanki z tablicami informacyjnymi. W Ptasim Raju możemy zaobserwować wiele gatunków ptaków. Najlepszy okres do odwiedzenia tego miejsca jest od kwietna do października. Sam rezerwat został utworzony w 1959 roku i obejmuje obszar 198 ha.

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj - Foto: Panek Źródło: commons.wikimedia.org

Rezerwat Przyrody Ptasi Raj – Foto: Panek Źródło: commons.wikimedia.org

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Pomorze – Co zwiedzać?
Mapa i lista – Ciekawe miejsca nad morzem do zobaczenia

Turystyka
Krzysztof Sikorski

Interesuję się starożytną i średniowieczną historią regionu śląskiego. Współtworzę filmy o ciekawych miejscach.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018