Turystyka

Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – Co zwiedzać?

Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – Co zwiedzać?
Grzegorz Sanik

Popularne i ciekawe atrakcje turystyczne, które warto zwiedzać w województwie śląskim i na Górnym Śląsku. Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – niezwykłe zabytki techniki, historyczne zamki, mroczne kopalnie. Zobacz, co warto zobaczyć w województwie śląskim.

Atrakcje Turystyczne Śląsk i Okolice – Co Zwiedzać?

Zestawienie „Atrakcje Turystyczne Śląsk i Okolice” lista i mapa z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi w województwie śląskim. Ponieważ na Śląsku historyczne granice krainy nie pokrywają się granicami województwa, jako odniesienie postanowiłem wybrać dla uproszczenia obszar województwa. Jednocześnie zwracam uwagę, że Śląsk, to nie jest dokładnie to samo, co Górny Śląsk i województwo śląskie. Opisałem pierwszych 11 miejsc, które uważam za szczególnie atrakcyjne i popularne. Pozostałe są zaznaczone na mapie. Mapa z atrakcjami turystycznymi województwa śląskiego będzie uzupełniana. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku do zobaczenia

Zamek w Pszczynie

Pszczyński zamek to jedna z najważniejszych atrakcji województwa i jeden z najpopularniejszych zabytków w tym regionie. Ostatnim właścicielami obiektu był ród Hochbergów von Pless, ten sam, który posiadał sławny Zamek Książ w Wałbrzychu. Swój obecny neobarokowy kształt obiekt uzyskał podczas przebudowy w XIX wieku. Zamek oferuje zwiedzanie swoich pięknych wnętrz, które zostały zamienione na muzeum. Co warto podkreślić, wraz z zachowanym bogatym wyposażeniem! Budynek otoczony jest pięknym parkiem wraz z oczkiem wodny, całość w ramach założenia pałacowo‐​parkowego.
Link: www.zamek-pszczyna.pl

Zamek w Pszczynie - Atrakcje Turystyczne Śląsk

Zamek w Pszczynie – Atrakcje Turystyczne Śląsk

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec to przepiękne zamkowe ruiny położone na Jurze Krakowsko‐​Częstochowskiej. Okazałe ruiny położone są na Górze Zamkowej. Zamek jest częścią tzw. Szlaku Orlich Gniazd. Pomimo iż są to ruiny, zamek jest zagospodarowany i udostępniony do zwiedzania. Na zamku poprowadzona jest trasa turystyczna, w trakcie której zwiedzamy wiele zamkowych zakamarków. Dziedziniec, kuchnię, sypialnię, baszty, izbę rycerską, skarbiec i inne miejsca. Niedaleko zamku na Górze Birów znajduje się rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego drewnianego grodu, która również udostępniona jest do zwiedzania w sezonie wiosna‐​jesień.
Link: www.zamek-ogrodzieniec.pl

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Królewski w Olsztynie

Kolejnym zamkiem cieszącym się dużą popularnością są zamkowe ruiny położone we wsi Olsztyn koło Częstochowy. Zamek również znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwsze wzmianki o zamku w tym miejscu pochodzą już z początków XIV wieku. W późniejszym czasie warownia została rozbudowana przez króla Kazimierza Wielkiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko ruiny z bardzo charakterystyczną sterczącą pozostałością wieży, która góruje nad okolicą. To symbol rozpoznawczy tego zamku. Dawniej wieża ta służyła również za więzienie. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania. W jednym z plebiscytów znalazł się wśród 10 najlepszych atrakcji turystycznych – pereł w koronie województwa śląskiego.
Link: www.zamekolsztyn.pl

Zamek Królewski w Olsztynie - Szlak Orlich Gniazd - Foto: Grzegorz Posała

Zamek Królewski w Olsztynie – Szlak Orlich Gniazd – Foto: Grzegorz Posała

Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku Białej

To kolejny z pięknych zamków wartych odwiedzenia. Obecnie w zabytku swoją siedzibę ma Muzeum Historyczne w Bielsku‐​Białej, które prezentuje zbiory z zakresu dzieł sztuki, historii, etnografii i archeologii. Zamek zlokalizowany jest w samym centrum miasta i należy do jednych z najstarszych obiektów. Jego najstarsza część pochodzi z XIV wieku, a wraz z upływem czasu zamek był systematyczne przebudowywany. Oprócz zwiedzania pięknych zamkowych wnętrz i ekspozycji, muzeum umożliwia także zwiedzanie znajdujących się w pobliżu: Domu Tkacza, Starej Fabryki i Fałatówki.
Link: muzeum.bielsko.pl

Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku Białej - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Gaj777

Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku Białej – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Gaj777

Kopalnia Guido w Zabrzu

Górny Śląsk kojarzy się z kopalniami, więc nic dziwnego, że te stały się również jego atrakcjami. Guido – dawna kopalnia węgla kamiennego to niezwykła atrakcja turystyczna Zabrza. A nawet można by powiedzieć śmiało – niezwykłe miejsce na całej mapie atrakcji turystycznych w Polsce. Guido to kopalnia z XIX, która została udostępniona do ruchu turystycznego. Kopalnia prowadziła wydobycie tylko do roku 1928, później prowadziła działalność, jako kopalnia doświadczalna. Do zwiedzania mamy do wyboru dwa poziomy: 170 m oraz 320 m poniżej gruntu. Wewnątrz kopalni zachowało się wyposażenie i wiele górniczych urządzeń, które do dnia dzisiejsze są sprawne. Co zresztą demonstrują turystom przewodnicy. Prawdopodobnie jest to najgłębsza na świecie kopalniana trasa turystyczna. Fotorelację z kopalni Guido można zobaczyć tutaj.
Link: www.kopalniaguido.pl

Kopalnia Guido w Zabrzu - Atrakcje Turystyczne Śląsk

Kopalnia Guido w Zabrzu – Atrakcje Turystyczne Śląsk

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Kolejna kopalniana atrakcja turystyczna znajduje się w Tarnowskich Górach. To kopalna kruszców srebronośnych. Jej wyrobiska były drążone od XVI do XX wieku. Kopalnia została udostępniona do ruchu turystycznego już w roku 1976. Turystyczna trasa zabytkowej kopalni srebra ma długość 1740 m i biegnie 40 m pod powierzchnią gruntu. Obiekt wpisany jest na prestiżowa polską listę Pomników Historii. Na powierzchni przy kopalni znajduje się również multimedialne muzeum oraz skansen maszyn parowych. W niedalekiej odległości znajduje się również kolejna podziemna atrakcja Sztolnia „Czarnego Pstrąga”.
Link: www.kopalniasrebra.pl

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Afhbf

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Afhbf

Tyskie Browarium w Tychach

Śląsk to nie tylko kopalnie i węgiel. Sławne historyczne browary w Tychach, produkujące popularne piwa w Polsce, to wizytówka tego miasta. Tyskie Browarium udostępnia do zwiedzania zabytkowe, jak i współczesne części Tyskich Browarów Książęcych. Zanim jednak wybierzemy się z przewodnikiem na przechadzkę po zakładach, odwiedzamy salę z multimedialną ekspozycją. W ramach zwiedzania oglądamy eksponaty, prezentacje na temat produkcji piwa, a także film opowiadający o historii tego niezwykłego miejsca. Na sam koniec zwiedzania Tyskich Browariów możemy napić się piwa, oczywiście w ramach ceny biletu. A jeżeli ktoś jest kierowcą, ten musi obejść się smakiem. Browary w Tychach nie są jedynymi udostępnionymi do zwiedzania. Drugie popularne znajdują się w Żywcu.
Link: www.tyskiebrowarium.pl

Tyskie Browarium w Tychach - Atrakcje Turystyczne Śląsk

Tyskie Browarium w Tychach – Atrakcje Turystyczne Śląsk

Kolejka Linowa Elka w Chorzowie

Kolejka linowa „Elka” to popularna atrakcja Parku Śląskiego. Po dłuższej przerwie została ponownie otwarta we wrześniu 2013 roku. Dawniej była to jedna z najdłuższych tego typu kolejek w Europie. Obecnie oferuje przejazd na dystansie 2200 m, zarówno w gondolach, jak i kanapach. Trasa biegnie na tym samym odcinki, co dawniej stara „Elka” na odcinku Stadion Śląski – Lunapark. Z pokładu gondoli i kanap możemy podziwiać widoki na Park Śląski i okoliczne tereny. Czas przejazdu w jedną stronę wynosi około 14 min.
Link: www.elka.parkslaski.pl

Kolejka Linowa Elka w Chorzowie - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Kolejka Linowa Elka w Chorzowie – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

Planetarium Śląskie w Chorzowie

Planetarium Śląskie umiejscowione jest na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Zostało założone w roku 1955. Na ogromnej kopule planetarium o średnicy 23 m, odtwarzany jest obraz odzwierciedlający wygląd nieba z dowolnego miejsca i czasu na Ziemi. Specjalnie przygotowany projektor umożliwia odwzorowanie ruchu wszelkich zjawisk zachodzących na niebie naszej planety. Widownia planetarium może pomieścić prawie 400 osób. Seanse o różnej tematyce odtwarzane są dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych.
Link: www.planetarium.edu.pl

Planetarium Śląskie w Chorzowie - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Planetarium Śląskie w Chorzowie – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Atrakcje turystyczne województwa śląskiego to nie tylko kopalnie i browary. Bogate uprzemysłowienie regionu sprawiło, że w województwie znajduje się mnóstwo cennych zabytków techniki i architektury z czasów rewolucji przemysłowej. Powstał nawet specjalny szlak łączący takie miejsca, nazwany Szlakiem Zabytków Techniki. Jednym z miejsc znajdujących się na trasie szlaku jest Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Fabryka zapałek powstała tutaj w 1881 roku. To najstarsza i zarazem jedyna fabryka zapałek w Polsce udostępniona do zwiedzania. Odwiedzając muzeum możemy przyjrzeć się procesowi produkcji zapałek oraz obejrzeć zabytkowy park maszyn. Muzeum prezentuje zwiedzającym również dwie sale wystawowe.
Link: www.zapalki.pl

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Przykuta

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Przykuta

Jasna Góra w Częstochowie

Klasztor na Jasnej Górze to specyficzne miejsce na mapie turystycznej województwa śląskiego. Prawdopodobnie najważniejsze miejsce pielgrzymek katolików w Polsce. Zresztą klasztor nie jest miejscem odwiedzanym tylko przez Polaków. W 2014 roku Jasną Górę w Częstochowie odwiedziło około 3,6 mln pielgrzymów, z czego prawie 1 mln osób przybyło w ramach ogólnopolskich pielgrzymek. To olbrzymia liczba osób. Z tego tytułu trudno takie miejsce pominąć, choć cele wycieczki turystycznej i pielgrzymki religijnej mogą być zgoła odmienne. Na Jasnej Górze znajduje się ikona Czarnej Madonny, zwana obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Sama Jasna Góra wpisana jest na listę Pomników Historii.
Link: www.jasnagora.pl

Jasna Góra w Częstochowie - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Aw58

Jasna Góra w Częstochowie – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Aw58

Zobacz także uzupełnienie: Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku do zobaczenia
Mapa i lista – Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – Co zwiedzać?

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018