Turystyka

Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku do zobaczenia

Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku do zobaczenia
Grzegorz Sanik

Popularne i ciekawe miejsca na Górnym Śląsku, które warto odwiedzić podczas urlopu w tym regionie. Zobacz gdzie pojechać, co warto zobaczyć, jak spędzić wolny czas na Górnym Śląsku oraz w województwie śląskim. Niezwykłe budowle, interesujące miejsca i cenne zabytki.

Ciekawe Miejsca na Górnym Śląsku do Zobaczenia

Opisałem pierwszych 10 ciekawych miejsce, które uważam za warte odwiedzenia. Pozostałe są zaznaczone na mapie. Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku ograniczyłem do terenów Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego, znajdujących się obszarze województwa śląskiego. Mapa z ciekawymi miejscami będzie jeszcze uzupełniana. Kolejność miejsc nie ma znaczenia.

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – Co zwiedzać?

Drewniana Wieża w Gliwicach

Gliwicka drewniana wieża to prawdziwa perełka budowlana na Śląsku. Obecnie jest to największa na świecie konstrukcja zbudowana w całości z drewna. Wieża ma 111 m wysokości. Została zbudowana przez Niemców w latach 1935–1938, jako wieża gliwickiej radiostacji. To właśnie tutaj tuż przed wybuchem II Wojny Światowej została przez Niemców sfingowana napaść na radiostację, a to z kolei miało być pretekstem do rozpoczęcia inwazji na Polskę. Przy wieży znajduje się Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, które udostępnione jest do zwiedzania.
Link: www.muzeum.gliwice.pl

Drewniana Wieża w Gliwicach - Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku

Drewniana Wieża w Gliwicach – Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

Nikiszowiec to osiedle górnicze zbudowane na początku XX wieku na zlecenie spółki górniczej Georg von Giesches Erben. Osiedle zostało wybudowane dla pracowników pobliskiej kopalni węgla kamiennego „Wieczorek”. Dzisiaj jest już częścią administracyjną miasta Katowice. Jego charakterystyczna zabudowa wykonana z surowej czerwonej cegły stała się atrakcją turystyczną samą w sobie. Niestety na atrakcyjności tego ciekawego miejsca położyły się ceniem problemy związane z bezpieczeństwem i przestępczością. Obecnie Osiedle Nikiszowiec wpisane jest na listę Pomników Historii oraz znajduje się także na trasie Szlaku Zabytków Techniki.

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

Park Śląski w Chorzowie

Park Śląski to jeden z największych parków miejskich w Europie. Ma około 640 ha powierzchni. Jest oazą zieleni pośród górnośląskiej aglomeracji, chętnie odwiedzaną przez turystów i spacerowiczów. Odbywają się tu również imprezy masowe. Budowa parku ruszyła w latach 50 ubiegłego wieku z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka. Park powstał na dawnych zdewastowanych terenach przemysłowo‐​górniczych. Obecnie jest to bardzo popularne miejsce, które rocznie odwiedza około 3 mln ludzi. Przy parku znajduje się wiele ciekawych atrakcji i popularnych miejsc, warto choćby wymienić: Stadion Śląski, kolejkę linową „Elka”, Planetarium, Śląski Ogród Zoologiczny.
Link: www.parkslaski.pl

Park Śląski w Chorzowie - Ciekawe Miejsca na Górnym Śląsku - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Park Śląski w Chorzowie – Ciekawe Miejsca na Górnym Śląsku – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Kopiec w Piekarach Śląskich został usypany jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej, w latach 1932–1937. Powstał dla upamiętnienia przemarszu wojsk i husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz Powstań Śląskich. Ostatecznie to Powstania Śląskie przyczyniły się do przyłączenia tej części Śląska do II Rzeczypospolitej Polskiej. W jego budowie brało udział wielu działaczy niepodległościowych. Stąd nazwa tego ciekawego miejsca – Kopiec Wyzwolenia. Od podstawy Kopiec Wyzwolenia posiada 20 m wysokości, a z jego szczytu rozciąga się panorama na okoliczne tereny.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Cicik89

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Cicik89

Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach

Gmach Sejmu Śląskiego to kolejne ciekawe miejsce w Katowicach. Budynek został wzniesiony w latach 1925–1929, na potrzeby Sejmu Śląskiego, który był autonomicznym organem województwa śląskiego. Budowa gmachu wynosiła wówczas 12,5 mln złotych. Obiekt został wzniesiony w popularnym w XX wieku stylu modernistycznym. Budynek jest naprawdę sporych rozmiarów, mieści się w nim 634 pomieszczeń, a jego powierzchnia wynosi około 6550 m². Współcześnie w budynku znajduje się Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a sam obiekt został wpisany na prestiżową listę Pomników Historii.

Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach - Foto: Halina Gniewkowska-Gniadek

Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach – Foto: Halina Gniewkowska‐​Gniadek

Romańska Rotunda w Cieszynie

Na Śląsku Cieszyńskim znajduje się jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego o charakterze sakralnym. Mowa jest tu o romańskiej rotundzie kaplicy św. Mikołaja w Cieszynie, której wybudowanie szacuje się na XII wiek. Inne badania datują jej powstanie już na XI wiek. Wraz z upływem lat rotunda niszczała i była modernizowana. Ostatecznie jej pierwotny charakter przywrócono podczas modernizacji po wojnie. Ciekawostką jest to, że wizerunek rotundy znajduje się na rewersie banknotu polskiego o nominale 20 zł. Budowla pierwotnie pełniła funkcję kaplicy przy zamku. Obecnie w kaplicy nabożeństwa odbywają się tylko okazjonalnie. Rotundę można zwiedzić w ramach zwiedzania Wieży Piastowskiej.
Link: www.zamekcieszyn.pl

Romańska Rotunda w Cieszynie - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Pankrzysztoff

Romańska Rotunda w Cieszynie – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Pankrzysztoff

Zamek Prezydentów Polski w Wiśle

W Wiśle znajduje się bardzo ciekawe miejsce – Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obiekt został wybudowany na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Wówczas wzniesiony został dla prezydenta Ignacego Mościckiego, który wykorzystywał go w celach wypoczynkowych. Zamek pięknie położony w Beskidzie Śląskim nadawał się do tego znakomicie. Obiekt stracił swoje przeznaczenie w okresie PRLu, kiedy to urząd prezydenta został zlikwidowany. W roku 2002 obiekt został z powrotem przejęty przez Kancelarie Prezydenta RP, wyremontowany i pełni swoją pierwotną rolę do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, zamek jest również udostępniony do zwiedzania, ale tylko dla zorganizowanych grup i po wcześniejszej rezerwacji.
Link: www.zamekwisla.pl

Zamek Prezydentów Polski w Wiśle - Foto: Tomasz Kapczyński

Zamek Prezydentów Polski w Wiśle – Foto: Tomasz Kapczyński

Trójkąt Trzech Cesarzy

Kiedyś bardzo popularne i ciekawe miejsce na turystycznej mapie XIX‐​wiecznej Europy. Trójkąt Trzech Cesarzy to trójstyk granic, czyli punkt w którym dawniej spotykały się granice trzech ówczesnych mocarstwa. Cesarstwa Niemieckiego, Cesarstwa Austro‐​Węgierskiego i Imperium Rosyjskiego. Stąd od tytułów władców tych państw pochodzi nazwa tego miejsca. Współcześnie trójstyk znajduje się na granicy Sosnowca i Mysłowic. Trochę zaniedbany i mocno zarośnięty nie przypomina już z wyglądu dawnego miejsca, które możemy zobaczyć choćby na archiwalnych pocztówkach.
Link: www.trojkattrzechcesarzy.pl

Trójstyk na starej pocztówce - Po lewej Niemcy, po prawej Austria, na górze Rosja

Trójstyk na starej pocztówce – Po lewej Niemcy, po prawej Austria, na górze Rosja

Trójstyk Polski, Czech i Słowacji

Kolejny trójstyk granic, ale tym razem już współczesny, znajduje się w Beskidzie Śląskim. Punkt styku granic Polski, Słowacji i Czech. Jeden z dwóch trójstyków przy polskiej granicy, w którym wszystkie trzy państwa należą do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Miejsce to jest więc swobodnie dostępne i odpowiednio zadbane. Po wszystkich trzech stronach granic umieszczone są kamienne obeliski. Jest również wiata turystyczna przy której można usiąść, zatrzymać się i odpocząć.

Trójstyk Polski, Czech i Słowacji - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Ricardo77

Trójstyk Polski, Czech i Słowacji – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Ricardo77

Beskid Śląski, Barania Góra, Skrzyczne

Beskid Śląski to cieszące się dużą popularnością pasmo górskie, historycznie znajdujące się w większości na Śląsku Cieszyńskim (Górnym Śląsku). Beskid Śląski posiada gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych. Dwa popularne najwyższe szczyty to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Na Baraniej Górze znajduje się wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama gór po stronie Polski, Czech i Słowacji. To właśnie na zachodnich stokach Baraniej Góry swoje źródło ma rzeka Wisła. Natomiast na szczyt Skrzyczne możemy wjechać popularną kolejką linową. W Beskidzie Śląskim znajduje się wiele ciekawych turystycznych miejscowości, jak Szczyrk, Wisła, Ustroń i Brenna.

Beskid Śląski - Foto: Tomasz Kapczyński

Beskid Śląski – Foto: Tomasz Kapczyński

Zobacz także uzupełnienie: Atrakcje turystyczne Śląsk i okolice – Co zwiedzać?
Mapa i lista – Ciekawe miejsca na Górnym Śląsku do zobaczenia

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018