Armia Radziecka przebywająca na terytorium Polski w swoich bazach przechowywała różnego rodzaju uzbrojenie, w tym również te siejące największe zniszczenie. Broń jądrowa w czasach Zimnej Wojny spędzała sen z powiek politykom, wojskowym planistom i zwykłym ludziom. Oficjalnie zarówno władze polskie, jak i radzieckie, zaprzeczały informacjom o rozmieszczeniu na terytorium Polski broni masowego rażenia. Pomimo tego NATO zakwalifikowało Polskę, jako kraj z aktywnym programem nuklearnym, a CIA twierdziła, że na terytorium Polski były zlokalizowane składy z głowicami jądrowymi już w połowie lat 50.
Broń jądrowa w Polsce
W sprawie rozmieszczenia na terytorium Polski borni jądrowej, ważne jest jeszcze uzupełnienie kilku kwestii. W moim filmie mówię o tym, że broń jądrowa składowana w trzech obiektach wybudowanych w ramach „Zamierzenia 3000”: w Podborsku, Brzeźnicy-Kolonii i Templewie, miała być przeznaczona dla Wojska Polskiego. Sprawa ta jest trochę bardziej skomplikowana, gdyż z pierwotnego porozumienia wynika, że miało być podpisane jeszcze jedno, kolejne porozumienie regulujące te kwestie. Tego kolejnego porozumienia jednak brak, a cała zachowana dokumentacja „Zamierzenia 3000” kończy się na roku 1970. Niekompletna dokumentacja nie pozwala wyjaśnić tej kwestii jednoznacznie. Nie ulega jednak wątpliwości, że same magazyny wybudowane przez stronę polską, miały (i były) przekazane Armii Radzieckiej. Z drugiej strony z zeszytów gen. Franciszka Puchały wynika jasno, że taka amunicja jądrowa musiała również trafić na tzw. Front Polski. Kwestię tę będę omawiał jeszcze w odcinku specjalnym nagranym w obiekcie 3001 w Podborsku. Już teraz zapraszam do jego oglądania.
Współcześnie obiekt 3001 w Podborsku udostępniony jest do zwiedzania dla turystów, jako Muzeum Zimnej Wojny.
Składy z bronią jądrową w opracowaniach CIA
Ciekawą lekturę stanowią opracowania CIA dotyczące np. sytuacji z wojskach Układu Warszawskiego. Były one opracowywane systematycznie. Obecnie są odtajnione i udostępnione również online na stronach amerykańskiej agencji. Opracowania obejmowały również kwestie związane z rozwoje i rozmieszczeniem sowieckiej broni jądrowej. Oto jedna z mapek wyciętych z raportu, którą pokazałem w filmie.
Środki przenoszenia broni jądrowej
Samo posiadanie amunicji jądrowe to jedna sprawa, osobą kwestię stanowi posiadanie odpowiednich środków przenoszenia. Wojsko Polskie miało na wyposażeniu ich kilka rodzajów. Oprócz niektórych wersji samolotów myśliwskich i myśliwsko-bombowych, było to głównie mobilne zestawy rakietowe. Wchodziły one na wyposażenie Brygad Rakiet Operacyjno-Taktycznych, a także Dywizjonów Rakiet Taktycznych.
Mapa lokalizacji składów specjalnych z „Zamierzenia 300”
ZDJĘCIA
ahojMEDIA
www.ahojmedia.pl
BIBLIOGRAFIA
- Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993 – Red. S. Dąbrowski, K. Jaworska, W.W. Szetelnicki
- Wybrane aspekty pobytu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce w latach 1945-1993 – BBN Maciej Czulicki
- Warsaw Pact Forces Opposite NATO 1979 – Raport CIA
- Soviet Nuclear Programs 1971 – Raport CIA