Książki

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” pod redakcją Stanisława Dąbrowskiego, Kazimiery Jaworskiej, Wacława W. Szetelnickiego. Zbiór artykułów na temat ponad 50 lat obecności na terenie Polski wojsk Armii Radzieckiej.

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Publikacja „Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” to zbiór artykułów poświęconych kilkudziesięcioletniej obecności wojsk sowieckich w Polsce. Od wkroczenia do Polski Robotniczo‐​Chłopskiej Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku, poprzez obecność Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w czasach PRLu, skończywszy na wycofaniu ostatniego żołnierza Federacji Rosyjskiej w 1993 roku. Książka została wydana nakładem wydawnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Wybór miejsca publikacji nie jest przypadkowy, to właśnie Legnica, zwana Małą Moskwą, przez kilkadziesiąt lat była świadkiem obecności najwyższych rangą sowieckich oficerów PGWAR.

Książka jest zbiorem luźnych artykułów różnych autorów, przez co niestety wiele traci na swojej spójności. Ponieważ obecność Armii Radzieckiej w Polsce była owiana tajemnicą, a strona polska nie miała do niej dostępu, wciąż nie mamy wglądu do rosyjskich archiwów opisujących ich wieloletnią obecność. Zwłaszcza w obszarze militarnym. Wiele z zamieszczonych artykułów powiela w swojej treści te same informacje, przytoczone już we wcześniejszych rozdziałach. Przez co książka w rzeczywistości jest o wiele mniej obszerna w informacje, niż wydaje się to po ilości stron (ponad 500). Każdy z artykułów należałoby w niej rozpatrywać i oceniać oddziele. Wiele z nich jest bardzo wartościowych i rzuca nowe światło na ponad 50‐​letnią obecność Sowietów w Polsce. Niestety niektóre z artykułów w ogóle nie powinny się znaleźć w omawianej publikacji, gdyż nie są artykułami stricte historycznymi, a jedynie osobistymi wyrzutami niechęci wobec Rosjan i Związku Radzieckiego. Żadna książka nie powinna być pisana pod wpływem emocji i osobistych uprzedzeń. Na szczęście takich rozdziałów jest zdecydowanie mało. W publikacji znajdziemy również wiele ciekawych informacji dotyczących różnych aspektów pobytu wojsk radzieckich w Polsce, zwłaszcza w obszarze gospodarczym, politycznym i społecznym. Najmniej znajdziemy w niej informacji i artykułów poświęconych militarnym zagadnieniom pobytu Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej w Polsce. A te powinny stanowić ważną, jak nie najważniejszą część publikacji poświęconej armii. Ważnym elementem książki są także opisy pobytu Sowietu na terenie tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie ulokowana została przeważająca część wojsk radzieckich. W tym o dolnośląskiej Legnicy, gdzie przez wiele lat znajdowało się Dowództwo PGWAR.

Tytuł: Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993
Pod redakcją: Stanisław Dąbrowski, Kazimiera Jaworska, Wacław W. Szetelnicki
Rok polskiego wydania: 2013
Moja ocena: ★★★☆☆

"Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993" - Recenzja

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993” – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Wojska Radzieckie w Polsce 1939–1993”

Książkę można dostać na stronie akademickiej księgarni.

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016