W dniach 3-5 czerwca 2016 roku w Parku Łazienki w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się III Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez Stowarzyszenie Klub Szalonego Podróżnika. Tym razem Stowarzyszenie zdecydowało się na inną formę festiwalu. Odbędzie się on w plenerze co miejmy nadzieję spotęguje podróżniczego ducha we wszystkich uczestnikach.
Wybrani przez członków Klubu prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże, poprzez zdjęcia i opowieści związane z daną wyprawą, które będzie można oglądać do późnych godzin wieczornych. Jak co roku odbędzie się konkurs, w którym jury wyłoni zwycięzcę za najlepszą prezentację i wręczy unikatową statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika.
Członkowie stowarzyszenia mieli nie lada problem, gdyż ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń, mogli wybrać tylko 6 prezentacji, które wezmą udział w Festiwalu.
Jedną z nich jest opowieść Ewy Skarzyńskiej, uczestniczki dwuletniej wyprawy po Azji i Australii, która w swojej prelekcji „One Dream Team – Przez Rosję i Mongolię” chce podzielić się swoimi przeżyciami z mroźnego szlaku, z którego jak sama mówi, przywiozła masę ciepłych wspomnień i przygód.
Kolejnym uczestnikiem konkursu będzie Tony Kososki ze swoją prelekcją „Nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę. 28 km autostopem, 471 dni bez grosza przy duszy”, który opowie jak wpłynęła na niego podróż do krajów „3 świata” i jakie życiowe lekcje wyniósł z tej niesamowitej wyprawy.
Karolina Kowalczyk swą podróż do Peru wiązała głównie z celami naukowymi. Jednak w swoim wystąpieniu pt. „Pół roku w Krainie Inków – opowieści z Peru” porwie nas do świata inkaskich wierzeń i andyjskiej muzyki oraz opowie jak ta podróż ją odmieniła i stała się najbardziej niesamowitymi miesiącami jej życia.
„Inarijarvi Expedition 2010” – taki tytuł nosi kolejna, zasługująca na specjalną uwagę opowieść Darii i Krzysztofa Nowakowskich. Jako pierwsi i jak dotąd jedyni Polacy, objechali dookoła największe europejskie jezioro położone za kołem polarnym, 100-kilometrowe jezioro Inari. A dokonali tego… dwoma psimi zaprzęgami, z psami z którymi żyją w okolicach Bydgoszczy.
Wyprawa Przemysława Szapara „Bajkał 2015 na grzbiecie śpiącego olbrzyma”, to wyprawa w głąb syberyjskie krainy, pełnej majestatu przyrody, ciszy i magii. Przemierzając dystans 700 km w ciągu zaledwie 20 dni, zmagał się on z syberyjskim mrozem i huraganami, doznając wielu przygód, dramatycznych zdarzeń ostatecznie osiągając zamierzony cel.
Tomasz Jakimiuk zabierze nas w podróż „Autostopem/jachtostopem z Podlasia do Meksyku za garść złotówek”. Brak umiejętności żeglowania i odpowiednich nakładów finansowych nie przeszkodziły mu w realizacji swych marzeń, czyli w odkrywaniu Świata. Determinacja, kreatywność w połączeniu z autostopem pozwoliły mu przeżyć wyprawę, która jak się okazało stała się podróżą w głąb samego siebie.
W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty fotograficzne, które poprowadzi Marcin Dobas – fotograf cenionego w świecie podróżniczym magazynu National Geographic Polska.
Festiwal ubogacą prelekcje zaproszonych gości specjalnych. A będą to: Monika Witkowska – dziennikarka, pisarka i podrożniczka, a także zdobywczyni Mount Everest.
Będziemy gościć też Bartosza Malinowskiego, który ukończył w zeszłym roku Wielki Szlak Himalajski. Zawita do nas również Robert Gondek ze swoim projektem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Prezentację swojej wyprawy na Arktykę, poprowadzi dla nas Piotr Horzela. Odwiedzą nas również laureaci poprzedniej edycji Witold Palak i Dorota Wójcikowska, którzy opowiedzą nam o spędzonej wigilii wśród łowców głów.
Uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia, będą mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej z asekuracją, a dla smakoszy nowoczesna forma serwowania jedzenia z foodtrucków. Każdy kto weźmie udział w głosowaniu ma szansę na wygranie lotu widokowego samolotem Cessna.
Szczegóły wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej www.szalonypodroznik.pl lub na Fanpage’u.