Szczegółowa mapa przebiegu granicy II Rzeczypospolitej. Interaktywna mapa przedwojennych granic Polski naniesionych na współczesne mapy Google Maps. Tak przebiegała przed wojną granica Polski.
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dokładnie przebiegała przedwojenna granica Polski? Nie chodzi mi tutaj o jej ogólny zarys, ale o szczegółowy przebieg. Osobiście z powodu braku dogodnych narzędzi często miałem z tym duży problem. Porównywanie starych przedwojennych map ze współczesnymi mapami, nie zawsze było łatwym zadaniem. Jednak ostatnio znalazłem interaktywną mapę z zaznaczonym dokładnym przebiegiem przedwojennych granic na mapach Google Maps. Ktoś wykonał kawał dobrej roboty, wytyczając jej bieg za pomocą linii naniesionych na współczesną mapę. Niestety autor tej mapy pozostaje mi nieznany. Wykonał kawał solidnej pracy, więc należą się mu podziękowania i słowa uznania.
Mapa przedwojennych granic Polski
Należy zaczekać chwilkę, aż mapa się załaduje.
Niestety nie jestem w stanie stwierdzić na ile powyższa mapa przedwojennych granic II RP jest poprawna. A także, z jaką dokładnością został naniesiony ich przebieg. O ile granice oparte na naturalnych przeszkodach typu rzeki, górskie granie itp. nie pozostawiają żadnych problemów z określeniem ich przebiegu, o tyle pozostałe mogą już sprawiać trochę problemów. Wydaje się jednak, że autor mapy poświęcił dużo czasu w rzetelne odwzorowanie jej linii. Jeżeli jednak zauważyliście jakiś błąd, proszę o sprostowanie w komentarzu.
Gdyby mapa z jakichś przyczyn nie działała, poniżej zamieszam zrzuty ekranu. Z powodu braku możliwości powiększania zrzutów, nie są one aż tak bardzo dokładne.
Wyobrażam sobie lato nad Polskim morzem, parawany rozłożone na północnych przedmieściach Bydgoszczy.
Kwestia granicy Polsko-Czechosłowackiej jest nieco dyskusyjna ponieważ na Zaolziu się zmieniała..
Skoro jest to mapa przedwojenna to powinna zawierać Śląsk Cieszyński po stronie polskiej ewentualnie innym kolorem przebieg granicy w tym miejscu
Faktycznie tej granicy i pokazania jej zmiany tutaj brakuje.
Faktycznie, profesjonalnie dokladna. gratulacje dla wykonawcy !
nie jest poprawna.
miejscowość Viseu de sus w Rumunii (https://goo.gl/maps/aBkP4P8DYHD2) w miejscu gdzie jest stacja kolejki stoi słupek graniczny przedwojenny z opisem, że tam była granica polsko-rumuńska i o ile pmiętam Mołdawskiej SRS.
Viseu de Sus to miejscowość nadgraniczna w Rumunii ale nigdy nie należała do Polski, nie wiem skąd zatem zarzut co do niepoprawności mapy
Dość dobrze przebieg granicy odwierciedla obecna granica ukraińsko-rumuńska przebiegająca grzbietem Gór Czywczyńskich aż do źródeł Białego Czeremoszu. Słupek może odnosić się do strefy granicznej, a nie samej granicy.
w okolicy Ostródy jest błąd. Miejscowość Rożental na drodze z Ostródy do Lubawy była w Rzeszy a nie w Polsce nazywając się z resztą Rosenthal…
niestety nie masz racji, wieś była w Polsce https://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Ro%C5%BCental
Ktoś wykonał gigantyczną pracę. Na ile znam przebieg granicy w Zabrzu to jest ona nawet bardzo dokładna.
Bardzo dziękuję. Mapa mi pomoże w rozmowie z wnuczką (13 lat) na temat najnowszej historii Polski. Zaznaczam, że historykiem nie jestem, ale wnuczka bardzo narzeka na nudne lekcje historii, może to ją zainteresuje?
Świetna robota! Myślę o wyprawie rowerowej wzdłuż granic II RP (1918-2018). Ten materiał – wydaje się – będzie kluczowy przy ewentualnym planowaniu dokładnej trasy 🙂
Cześć. Szukam granic II RP w tym samym celu – wyprawy rowerowej.
Proszę napisz jak się udała Twoja!
A ta kreska na Litwie w stone Klapejdy jest dobra?
Mapa może zawierać błędy. Nie jestem w 100% przekonany do jej poprawności. Akurat w tym miejscu nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy jest poprawnie.
Tu nie wiadomo jaką granicę – między kim a kim – ten kawałek oznacza…
A jak mozna znaleźć oryginalne źródło tej mapy?
Albo czy da się gdzieś to pobrać w formie jakiegokolwiek geośladu (gpx, tcx, kml, …) ??
Przydałyby się też granice Obojga Nardów, albo z czasów, kiedy Rzeczpospolita była mocarstwem.
Mapa w Okolicach Raciborza, Rudy Slaskiej Zabrza i Bytomia jest w 100% poprawna. Znam dokladny przebieg granicy w tych terenach i moge potwierdzic ze granica naniesiona nie ma zadnego bledu
Dzięki za mapę, przydał by się również naniesiony na nią ówczesny podział administracyjny, nie mówię tu o kompletnym ale chociaż województwa.
Dzięki za mapę, przydało by się naniesienie ówczesnego podziału administracyjnego.
Szacun dla autora!
mam wątpliwości co do granicy „u samej góry” na rzece Piaśnicy. Wg tej mapy granica przebiegała nieco obok.
Super mapa. Dziękuję
Jest drobny błąd w rejonie Balnicy. Przed zmianami granicznymi w 1939 południowe stoki Matragony należały do Słowacji, przez co wąskotorówka bieszczadzka biegła tranzytem przez Słowację. Po zmianach na korzyść Polski ten fragment z wąskotorówką został przyłączony do Polski, ale z innym przebiegiem granicy (bardziej na południe) niż obecnie.
Poza tym kojarzę inne drobiazgi do sprawdzenia:
1. z Litwą na odcinku suwalskim jest przynajmniej 1 zmiana o jakieś 100 metrów.
2. ze Słowacją na Popradzie – teraz granica jest na rzece, przed wojną i przed zmianami w 1939 były chyba drobne odstępstwa (łąki nadrzeczne przy wsiach?).
3. w rejonie Karwiny dopatrzyłem się też pewnej różnicy na naszą korzyść (skrawek Zaolzia należący do Polski).
A, była jeszcze w latach 70-tych wymiana kilkudziesięciu hektarów w rejonie Sromowców i Wojkowej w związku z budową zapory, przez co obecna granica nie pokrywa się z przedwojenną.
Drobny błąd z mostami tczewskimi. Po wschodniej stronie Wisły, same mosty wraz z przyległym terenem, aż do najbliższego zakrętu przed m. Lisewo (niem. Liessau) należały do Polski. Widać to dobrze chociażby na polskiej mapie topograficznej 1:100 000 z 1935 r. (P32-S27 TCZEW).
Wydaje mi się, że może być błąd na Pomorzu, w powiecie Wejherowskim jadąc od miejscowości Niepoczołowice na południe do Kamienicy Królewskiej mija się słupki graniczne. Z mapy wynika że granicą przechodziła kawałek bokiem.
Czy są dostępne współrzędne gps słupów granicznych Polska Rumunia z 1937?
Czy mapa jest nadal dostępna? Bo mi się nie otwiera.
Faktycznie jest teraz jakiś problem z załadowaniem mapy. Może jakiś problem z serwerem. Spróbuj później.
Z całym szacunkiem, mapa jest w OSM (Open Street Map) na zasadach Wolnego Oprogramowania, a nie w komercyjnych mapach korporacji Google.
Jak pisałem ten artykuł ponad 8 lat temu to serwis wykorzystywał podkład Google Maps.
Dzięki za świetne narzędzie. Byłem właśnie w okolicy Kargowej i zastanawiałem się jak przebiegała granica. Tutaj w znakomitej formie znalazłem odpowiedź. Brawo autor