Zapraszam do oglądania drugiej części filmu poświęconego średniowiecznej historii Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. W tym filmie zastanowimy się nad tym, czym Grodno wyróżniało się na tle innych średniowiecznych śląskich warowni, a także do czego mogły służyć poszczególne pomieszczenia znajdujące się w zamku górnym. Z filmu dowiecie się również, czy na zamku naprawdę znajdował się loch głodowy, skąd załoga zamku – wybudowanego na szczycie góry – brała wodę, a także czy pod zamkiem faktycznie mógł znajdować się słynny tunel ucieczkowy prowadzący w kierunku jeziora.
Życie na średniowiecznym Zamku Grodno
W pierwszej połowie filmu zapraszam na wywiad z panią prof. Małgorzatą Chorowską z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Architekt, inżynier, specjalistką w dziedzinie średniowiecznych zamków i rezydencji. Autorką badań i rozpoznania architektonicznego prowadzonego na Zamku Grodno, których efekty mogliśmy oglądać w poprzednim filmie. W drugiej połowie filmu zabieram widzów na spacer po wnętrzach zamku górnego. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, do czego mogły służyć poszczególne pomieszczenia, których pozostałości zachowały się w najstarszych częściach zamku.
Podstawowymi dwoma typami pomieszczeń mieszkalnych w zamkach były komory i izby. Komora, z języka niemieckiego „Kammer”, była pomieszczeniem nieogrzewanym, które mogło służyć np. do spania, albowiem spało się w zimnym. Dodatkowo w komorze mogła znajdować się toaleta do załatwiania podstawowych potrzeb, najczęściej w postaci wykuszu latrynowego. Drugim typem pomieszczenia była izba, z języka niemieckiego „Stube”. Izba, w przeciwieństwie do komory, była pomieszczeniem ogrzewanym, np. za pomocą pieca. To w niej za dnia toczyło się życie mieszkańców zamku. Na Grodnie, oprócz komór i izb, możemy wyróżnić także tzw. salę rycerską (Rittersaal), która była największą i najbardziej reprezentacyjną salą na całym zamku. Znajdowała się ona jednak w innym miejscu niż współczesna sala rycerska. Ta prawdziwa, średniowieczna sala rycerska zajmowała II i III piętro skrzydła południowego.
Współpraca i materiały
Zaprezentowane w filmie informacje pochodzą z wyników badań prowadzonych na terenie Zamku Grodno w latach 2017-2021. Badania prowadzili m.in.: prof. Małgorzata Chorowska, dr Paweł Konczewski, dr Teresa Dziedzic, dr Agnieszka Gryglewska, Radosław Biel, Łukasz Orlicki, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, miesięcznik Odkrywca, GEMO – Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca.
Bibliografia:
„Początki zamku Grodno w świetle badań architektonicznych” – Małgorzata Chorowska
„Śląsk w zabytkach sztuki, Zamek Grodno” – Jerzy Rozpędowski, Wrocław 1960
„Burg Kinsberg in Schlesien Beschreibung und Geschichte” – Heinrich Schubert, Breslau 1886
Zachęcam również do obejrzenia pierwszej części filmu o Zamku Grodno. Link poniżej.
Jako ciekawostkę można dodać, że szkielet księżniczki to obecnie składak z dwóch różnych szkieletów, z czego część kości należy do listonosza 😉
To nie jest prawda. Obecnie wystawiony szkielet Małgorzaty pochodzi z cmentarzyska w Sypniewie na Mazowszu. Został przywieziony do zamku w latach 70. Historia jest dobrze znana. Żadna tajemnica.
Panie Grzegorzu, bardzo mi się podobają Pana filmy i praca którą wykonuje popularyzując wiedzę na temat historii i zabytków Dolnego Śląska. Czy to prawda że po 1945 r. część kolekcji znajdującej się w zamku, w tym cenne militaria , znajdują się obecnie w kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie? Jeśli: „tak” – czy ktoś podejmował , bądź podejmuje starania aby te cenne dla Muzeum Zamku Grodno przedmioty zostały zwrócone?
Ja nie mam żadnych potwierdzonych informacji żeby tam znajdowały się jakieś zbiory z zamku Grodno.
Ale widziałem jeden dokument, w którym jakieś zbiory z MWP były wypożyczane do zamku Grodno. Ale to były zbiory będące na stanie MWP. W każdym razie, wtedy tym zajmował się PTTK. Obecnie nikt tych tematów nie podejmował, nie sprawdzał. Nie wykluczam, że taka sytuacja może mieć miejsce. Pozdrawiam!