Internetowy katalog grodów, zamków i obiektów typu motte na Dolnym Śląsku. Mapa średniowiecznych obiektów obronnych, których ślady wciąż możemy dostrzec w terenie m.in. z wykorzystaniem laserowego skanowania lotniczego. Plany, przekroje i wizualizacje blisko 200 miejsc.
Średniowieczne grody i zamki
Naukowcy z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej stworzyli internetowy katalog średniowiecznych obiektów obronnych na Dolnym Śląsku. Z blisko 1000 obiektów oznaczonych jako grodziska i zamki w dokumentacji konserwatorskiej, badacze wybrali 200 obiektów, a następnie poddali je szczegółowym badaniom. Przede wszystkim wykonano dokumentacje na podstawie danych ze skanowania lotniczego. Przeprowadzono także weryfikacyjne badania terenowe, w tym na niektórych obiektach sondażowe badania archeologiczne. Wśród opracowanych obiektów znalazły się również takie obiekty, które nie figurowały wcześniej w dokumentacji konserwatorskiej jako grody lub zamki.
„Celem projektu było stworzenie inwentaryzacji dla wybranych dolnośląskich obiektów obronnych o metryce pradziejowej i średniowiecznej (grodów i zamków) na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego, pozyskanych z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.”
Efektem badań naukowców z PWr było stworzenie portalu www.odgrodudozamku.pl, na którym w formie mapy zebrano wszystkie uzyskane informacje.
Mapa dostępna jest pod adresem: www.odgrodudozamku.pl/mapa
Po wybraniu danego grodu lub zamku na mapie możemy przejść do szczegółowych informacji na jego temat. W zakładce zajdziemy podstawowe dane na temat obiektu, opis, badania czy literaturę wzmiankującą o miejscu (o ile istnieje). Do każdego miejsce przygotowano również model terenu wykonany na podstawie danych uzyskanych ze skaningu lotniczego.
Autorzy pracy: Maria Legut-Pintal, Paweł Rajski i Radosław Biel – Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej