Zapraszam do zapoznania się z wynikami konkursu fotograficznego „World Press Photo 2016”. Konkurs World Press Photo to najważniejsze wydarzenie związane z fotografią dziennikarską. Impreza odbywa się corocznie i organizowana jest przez Fundację World Press Photo. To juz 59 edycja tego konkursu. Oto niektóre zdjęcia, które zostały nagrodzone w tym roku.
World Press Photo to specyficzny konkurs, w którym biorą udział zdjęcia wykonane głównie przez fotoreporterów. Branżowy charakter konkursu sprawia, że pojawiają się tam fotografie związane z wydarzeniami politycznymi, społecznymi, kulturalnymi, religijnymi itp. Przejrzałem wszystkie zdjęcia, które otrzymałem od WPP. Część z nich jest tak brutalna i krwawa, że postanowiłem ich nie publikować na blogu.
Główna nagroda World Press Photo 2016
Główną nagrodę World Press Photo 2016 zdobyło zdjęcie Warrena Richardsona wykonane na granicy węgiersko-serbskiej. Fotografia przedstawia przenoszenie małego dziecka pod granicznymi zasiekami. Została wykonana 28 sierpnia 2015 roku. Napływ fali imigrantów na węgierską granicę był niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Czy jednak rzeczywiście zdjęcie zasłużyło sobie na główną nagrodę? Symbolika zdjęcia jest dość wymowna, ale w mojej osobistej ocenie, wśród nadesłanych prac znajdziemy o wiele lepsze fotografie. Prawdopodobnie, gdyby nie szum wokół tamtejszych wydarzeń, ta fotografa raczej nie wzbudziłaby takiego uznania. Ale, jak to mówią, ocena pozostaje kwestią gustu i subiektywnego odbioru. Sami oceńcie.
Inne wyróżnione fotografie
A oto pozostałe wyróżnione fotografie w konkursie World Press Photo 2016, które szczególnie mi się spodobały.
Główna nagroda w kategorii „Współczesne Problemy”. Zdjęcie przedstawiające chińskie miasto Tiencin (Tianjin) skąpane we mgle, a raczej chyba w jakimś smogu.
Trzecie miejsce w kategorii „Współczesne Problemy”. Zdjęcie uczestnika protestu i sierżanta policji podczas manifestacji, która miała miejsce po zastrzeleniu Laquana McDonalda w Chicago.
Główna nagroda w kategorii „Życie Codzienne”. Zdjęcie przedstawiające Chińczyków pchających wózek, w tle dymiące kominy i chłodnie kominowe elektrowni węglowej w prowincji Shanxi. Chiny są największym emiterem dwutlenku węgla na świecie.
Trzecie miejsce w kategorii „Wydarzenia Ogólne”. Kolejne zdjęcie z chińskiej miejscowości Tiencin, tym razem przedstawiające z góry krater po eksplozji w strefie przemysłowej. Wybuch miał miejsce w sierpniu 2015 roku, w jego wyniku zginęły 173 osoby, a 797 zostało rannych.
Trzecie miejsce w kategorii „Projektów Długoterminowych”. Jedno ze zdjęć przedstawiających ponury Pjongjang. Stolicę jednego z najbardziej izolowanych krajów na świecie – Korei Północnej.
Drugie miejsce w kategorii „Natura”. Imponujące zdjęcie nurków otaczających samicę Humbaka i jej niedawno narodzone dziecko. Zdjęcie wykonano w pobliżu archipelagu Revillagigedo.
Trzecie miejsce w kategorii „Natura”. Uchwycony wybuch wulkanu Colima wraz z piorunami na tle rozgwieżdżonego nieba. Wulkan znajduje się w zachodnim Meksyku.
Wszystkie wyróżnione fotografie można obejrzeć na łamach World Press Photo. Zachęcam do przeglądania.
Poniżej mapa, na której zaznaczone są załączone przeze mnie zdjęcia. Uwaga, lokalizacja większości zdjęć jest tylko „na oko”.
„North Korea Life in the Cult of Kim” – gdyby nie ten samochód, miasto duchów. Patrzę na to zdjęcie i od razu współczuję mieszkańcom tego miejsca, choć jest na pewno więcej takich.
Tam świat to wyglada, jak z filmu. Tu masz jeszcze inne fotki z Korei z tego samego projektu:
http://www.worldpressphoto.org/collection/photo/2016/long-term-projects/david-guttenfelder
Dalej smutno.