Zapraszam do galerii i relacji z wyprawy do wnętrza Ziemi. Kopalnia Guido to zabytkowa kopalnia węgla kamiennego w Zabrzu, która oferuje zwiedzanie pokopalnianych wyrobisk na dwóch poziomach. W tym najgłębszy poziom znajdujący się na głębokości 320 m.
Kopalnia Guido – Krótki zarys historyczny
Historia Kopalni Gudio sięga połowy XIX wieku i związana jest z szybkim rozwojem przemysłu na terenie Górnego Śląska. Wtedy to powstawały liczne kopalnie, huty, fabryki i zakłady przetwórcze. Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck, od którego nazwiska została również nazwana – Guido. Maksymalne wydobycie osiągnęła 30 lat później. Wtedy to na przełomie wieków zaczęto pogłębiać szyby i drążyć chodniki na poziomach 170 m oraz 320 m, które dziś są udostępnione do zwiedzania.
Kopalnia Guido prowadziła wydobycie tylko do roku 1928. Powodem tego było m.in. zasiarczenie węgla, które obniżało znacznie jego wartość. Po zakończeniu II wojny światowej, kopalnia wraz z całym Górnym Śląskiem znalazła się na terenie Polski. Nowe władze nie zdecydowały się na ponowne uruchomienie normalnego wydobycia. Postanowiono za to wykorzystać istniejące wyrobiska do celów szkoleniowych. Tak oto w Kopalni Guido powstała Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300.
Kopalnia Guido – Galeria poziom 320
Obecnie kopalnia oferuje do zwiedzania dwie trasy na głębokościach 170 m i 320 m. Ja zdecydowałem się na zwiedzanie tej najgłębszej część. Nie jestem pewny, ale z tego co mówił przewodnik, jest to chyba najgłębsza na świecie kopalniana trasa turystyczna.
Naszą przygodę z zabytkową kopalnią zaczynamy od zjazdu w dół równie zabytkowym szybem „kolejowym”. W głąb podziemi poruszamy się z prędkością 4m/s, aby już po chwili znaleźć w pokopalnianych przepastnych chodnikach.
Maszyny górnicze w Kopalni Guido
Zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu to nie tylko zjazd szybem i przechadzka po górniczych chodnikach. Przede wszystkim zrobiła na mnie duże wrażenie ilość sprawnego sprzętu górniczego, który pokazywany jest turystom. Ale nie chodzi tutaj o „wystawkę złomu”, jak w wielu innych turystycznych kopalniach. O nie! Tu wszystko działa. Przejechaliśmy się podwieszaną kolejką. Widzieliśmy, jak pracuje górniczy kombajn, którego zadaniem jest drążenie nowych chodników. Kombajn ścianowy do fedrowania węgla, taśmociągi transportowe, lutnie wentylacyjne itp. Przewodnik, co jakiś czas musiał meldować naszą pozycje, korzystając z telefonów umieszczonych na obudowach chodników. To wszystko jest sprawne. To ogromny atut tej atrakcji turystycznej.
Na zakończenie zwiedzania Kopalni Guido
Nasze zwiedzanie kopalni kończymy w podziemnym barze Hala Pomp, gdzie możemy zamówić coś do jedzenia albo picia. Jest tam również WiFi, dlatego pozostaniemy w łączności z resztą świata, nawet 320 m pod powierzchnią ziemi. Do baru możemy dostać się również poza zwiedzaniem kopalni. Zjazd kosztuje 10 zł. Na koniec ciekawostka, przy barze w Kopalni Guido znajduje się najgłębiej położona skrzynka pocztowa w Polsce. 🙂
Szczegóły na temat zwiedzania kopalni znajdują się na stronie www.kopalniaguido.pl. Pamiętajcie, że wcześniej należy wykonać rezerwację telefoniczną.