Zapraszam do przeglądania kolejnej interaktywnej mapy ze schronami i fortyfikacjami. Tym razem jest to czeska mapa obejmująca schrony i bunkry na terenie Czech. Mapa obejmuje głównie punkty i linie umocnień budowane w czasie dwudziestolecia międzywojennego przez Czechosłowację. W związku z tym kilka obiektów zostało także umieszczonych na terenie Słowacji. Dzięki tej mapie sprawdzisz dokładną lokalizację schronów i bunkrów w Czechach.
Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach
Mapa obejmuje głównie obiekty budowane w latach 1935–1938 przez Czechosłowację. Były to umocnienia mające na celu bronić czechosłowackie państwo przed atakiem ze strony Niemiec. Dlatego, jak spojrzymy na rozkład obiektów, większość z nich znajduje się na obszarach graniczących z III Rzeszą. Kres budowy tych umocnień przyniósł zawarty we wrześniu 1938 roku Układ Monachijski, który zdusił w zarodku młode państwo. Budowane umocnienia nigdy nie zostały wykorzystane do obrony kraju. Jestem pod ogromnym wrażeniem szczegółowości tej czeskiej mapy. Zaznaczone są na niej różnego typu obiekty, od lekkich umocnień budowanych w latach 1936, 1937–1938, przez umocnienia ciężkie, grupy artyleryjskie, skończywszy na liniach łączności. Na mapie zaznaczone są zarówno obiekty wybudowane, jak i te pozostawione w trakcie budowy, a także planowane.
Mapa dostępna jest pod adresem – mapa.opevneni.cz
Aby zobaczyć schrony należy wybrać (zaznaczyć) z prawej strony interesujące nas grupy obiektów [1]. Jeżeli nie znamy języka czeskiego możemy przejść do polskojęzycznej wersji strony [2].
Co ciekawe, możemy również przejść do szczegółowych informacji na temat konkretnego schronu. Wystarczy kliknąć naniesiony na mapie obiekt, a następnie kliknąć w literkę „i” [3].
Mapa czeskich schronów i fortyfikacji to również świetne rozwiązanie dla miłośników turystyki. Duża część z obiektów położona jest na terenach atrakcyjnych turystycznie np. pas umocnień w Sudetach. Niektóre z obiektów zostały więc zagospodarowane na atrakcje turystyczne. Przy innych znajdziemy znowu świetne punkty widokowe.
Wiele z nich obleciałem a w Nachod i Stachelberg kilka lat temu do śmierci zarządzał mój znajomy i przyjaciel Aleś Horak . Młodo zmarł na raka.
Miejsca na pewno warte odwiedzenia.
Ciekawa mapa. My dość dużo schronów mijamy w czasie zimowych wędrówek na nartach 🙂
Jakiś czas temu gdzieś na youtube dostałem info o tej stronie – jestem jej nieskończonym miłośnikiem. Dzięki niej sporo się dowiedziałem o lokalizacji i możliwościach odwiedzenia konkretnych obiektów. A tak! W komentarzach często są adresy stron a nawet osób bezpośrednio opiekujących się obiektem wraz z ich telefonami/mailami. Mało tego! Aktualnie strona posiada (UWAGA!) interfejs POLSKI!
Bardzo gorąco polecam!
Uważam, że jesteśmy to winni naszym sąsiadom, żeby choć trochę zrozumieć ich położenie w 38-roku i jego wpływ na nasze relacje.