Kolejna z ciekawych starych map naszego regionu. Tym razem mapa przedstawiająca tereny tzw. Korony Czeskiej, historycznie składającej się ze Śląska, Czech i Moraw. Dla nas najbardziej interesujący jest północno-wschodni fragment karty, gdzie jest wyrysowana mapa Śląska.
Stara mapa Śląska w Koronie Czech
Mapa pochodzi z roku 1680 i została sporządzona przez holenderskiego kartografa Frederika de Wita. Frederik de Wit był autorem wielu map różnych regionów świata, planów miejskich oraz panoram miast. Poniższa mapa obejmuje trzy główne regiony z których składało się Królestwo Czech: Czechy Właściwe, Śląsk i Morawy. Znalazłem ją na stronie zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Publicznej w Bostonie. Dla nas oczywiście najbardziej interesujący jest Śląsk. Możemy zobaczyć na mapie, jak w XVII wieku ukształtowany był region. Ponieważ granice między regionami są słabo zaznaczone, strzałką wskazałem, gdzie należy szukać Śląska. Przeglądając tę starą mapę polecam zwrócić uwagę na nazwy miast, które w swojej formie mogą różnić się od niemieckich przedwojennych nazw miejscowości.
Mapę oczywiście należy przeglądać w dużej rozdzielczości, jest ona dostępna tutaj oraz tutaj.
A oto niektóre fragmenty Śląska i miasta, które możemy odnaleźć na tej starej mapie.
Zobacz także: Niezwykła stara mapa Śląska z 1561 roku
Widać też fragment Wielkopolski. W porównaniu do współczesnej mapy jest chyba trochę „rzucona” na prawo. Nie ma mojej miejscowości, chociaż załapały się Kobylin (Kobielin), Cieszków (Freyham), Odolanów (Odelno), Kępno (Kempo) i Kobylągóra (Kobelgura). Ale co to była za miejscowość Souni w miejscu koło Krotoszyna? Wieś Salnia albo Osusz?
Cześć. Nie mam pojęcia, co to mogłaby być za miejscowość. Trzeba szukać i porównywać z innymi.
Zduny -> Zduni -> Souni