Wieże i kolumny ogniowe stawiane ku czci Otto von Bismarcka. Mapa zachowanych oraz już nieistniejących wież Bismarcka w Polsce. To właśnie w tych miejscach do dziś stoją jeszcze wieże Żelaznego Kanclerza II Rzeszy.
Historia wież Bismarcka
Otto von Bismarck – Żelazny Kanclerz – był jednym z najbardziej charakterystycznych polityków XIX-wiecznej Europy. Premier Prus, późniejszy kanclerz Rzeszy. Jego działalność przyczyniła się do zjednoczenia Niemiec pod postacią Cesarstwa Niemieckiego. Otto von Bismarck pełnił funkcję kanclerza od 1871 do 1890 roku. Już za swojego życia stał się postacią legendarną, niemalże czczoną. Jedną ze specyficznych form wyrażania wdzięczności dla Żelaznego Kanclerza, było stawianie tzw. wież Bismarcka. Pierwszy z tego typu obiektów powstał na Dolnym Śląsku na Jańskiej Górze. Było to w roku 1868 roku, czyli jeszcze za życia Bismarcka i przed proklamacją Cesarstwa Niemieckiego. Prawdziwy boom na budowanie tego typu obiektów nastąpił już po jego śmierci.
Na całym świecie powstało około 240 wież i kolumn Bismarcka. Niektóre z nich były wznoszone w tak odległych krajach jak Papua-Nowa Gwinea czy Tanzania. Oczywiście większość z nich znajdowała się na terenie ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Część obiektów budowana była jako wieże widokowe, a część miała formę tzw. kolumn ogniowych, na których szczycie rozpalano ogień. W zasadzie każda wieża była unikalna, chociaż podjęto próby stosowania zunifikowanego kształtu.
We współczesnych granicach Polski wybudowano 40 wież, z tego do naszych czasów zachowało się tylko 17. Duża cześć z obiektów była celowo rozbierana, albo wręcz wysadzana w powietrze. Nie ma się czemu dziwić, albowiem antypolski stosunek Bismarcka do Polaków, nie sprzyjał zachowaniu tego typu monumentów. Część z wież uległa zniszczeniu również w wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej.
Mapa wież Bismarcka na terenie Polski
Na mapie zaznaczyłem wszystkie wieże wybudowane na terenie współczesnej Polski. Kolorem czerwonym zaznaczone są obiekty, które stoją do dziś. Kolorem czarnym zaznaczone są nieistniejące już wieże. Kolorem brązowym zaznaczyłem wieże drewniane, z których żadna nie zachowała się do naszych czasów. Wszystkie dane na temat wież zostały zaczerpnięte z portalu www.bismarcktuerme.de. Uwaga, mogą pojawić się błędy przy zaznaczonych lokalizacjach już nieistniejących wież.
Mapa wież Bismarcka w Polsce
nie to żebych sie czepioł ale Myslowice to nie sosnowiec a ona stala zaroz kole trojkąta 🙂
Hmm no tak. Ale ja zaznaczyłem źle jej lokalizację? Wydaje mi się, że dobrze. Jeżeli źle, to gdzie powinna być właściwa lokalizacja?