Podziemny Dolny Śląsk to niezwykła podróż do miejsc mrocznych, tajemniczych i zagadkowych. Sztolni, kopalni i podziemnych kompleksów, które powstawały na przełomie rożnych okresów. Większość obiektów pokazanych na mapie jest udostępniona do zwiedzania. Poznaj niezwykłe podziemia Dolnego Śląska.
Podziemia Dolnego Śląska na mapie
Zacznę może od krótkiej historii tak nierozerwalnie związanej z tematem mojego opracowania. Dolny Śląsk ze swoimi sztolniami, kopalniami i tunelami naprawdę zasługuje na miano „podziemnego”. Niezwykle skomplikowana historia, ogromny zasób wydobywanych różnych surowców, to wszystko sprawiło, że dziś mamy do dyspozycji dużo podziemnych atrakcji. W zestawieniu mamy kopalnie uranu, węgla kamiennego oraz złota. Niezwykle tajemnicze podziemia z okresu II wojny światowej, podziemia miejskie z okresu XIII-XVII wieku, a także zaskakujące twory natury jak np. Jaskinia Niedźwiedzia. Górotwory, które oglądamy wewnątrz zwiedzając sztolnie z pozoru zamarłe w ruchu, pokazują nam obraz sprzed setek milionów lat.
Kopalnie i sztolnie
W naszym zestawianiu mamy kopalnie węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Z tej kopalni wyjechał ostatni wagonik węgla kamiennego na Dolnym Śląsku. Kończąc tym samym kilkusetletnią historię wydobycia tego surowca w regionie. Ciekawostką i unikatem na skalę światową są sztolnie, w których wydobywano złoża uranu. Wydobycie tego surowca odbywało się tuż po wojnie do lat 60. Głównym odbiorcą rudy był Związek Radziecki, który pilnie potrzebował surowca do produkcji broni atomowej. Nie zabrakło także w naszym zestawieniu kopalni najcenniejszego kruszcu – złota.
Podziemia miast i fortyfikacji
Podziemne fortyfikacje to głównie dwie pruskie twierdze w Srebrnej Górze i Kłodzku. Udostępnione podziemia są częścią trasy jaką pokonują turyści zwiedzający twierdze. Dodatkowo w Kłodzku, w bliskiej odległości od fortyfikacji, znajduje się multimedialna podziemna trasa turystyczna. Trasę zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta w celach gospodarczych i militarnych.
II wojna światowa
Okres ostatniej wojny światowej to oczywiście sławny i zagadkowy kompleks Riese wydrążony w zboczach Gór Sowich. Podziemia Dolnego Śląska związane z wojną to nie tylko Riese. To także Muzeum Techniki Militarnej Mölke otwarte w sieroniu 2013 roku w Ludwikowicach Kłodzkich, w którym zwiedzamy fragment odkrytych korytarzy. A także Projekt Arado w Kamiennej Górze, który szczególnie polecam ze względu na formę zwiedzania.
Twory natury
Podziemia Dolnego Śląska to także twory natury. Niewątpliwie najsławniejszym z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia. W mojej ocenie miejsce trochę przereklamowane i bardzo drogie (parking, bilet, opłata za zdjęcia itp.). Trochę to zniechęca do oglądania tak wspaniałego miejsca. Należy jednak podkreślić, że jaskinia ma jedną dużą zaletę. Jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Podziemia Dolnego Śląska to zestawienie bardzo bogate i różnorodne. Zarówno po względem tematyki, historii, a także umiejscowienia. Polecam rozłożenie zwiedzania na kilka weekendów, po kilka obiektów w ciągu dnia. Miejsc jest sporo, więc mamy zapewnioną ciekawa rozrywkę. Zwłaszcza w szare pochmurne dni, kiedy aura na powierzchni jest niesprzyjająca.