Turystyka w Polsce w 2018 roku. Pojawił się już najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego na temat stanu turystyki w Polsce w poprzednim roku. W raporcie zostały poruszone kwestie rozmieszczenia i wykorzystania turystycznych obiektów noclegowych przez Polaków oraz turystów zagranicznych. Badanie objęło również przyjazdy turystów zagranicznych do Polski, a także uczestnictwo Polaków w podróżach zagranicznych i krajowych.
Obiekty noclegowe – Turystyka w Polsce
Główny Urząd Statystyczny objął swoim badaniem 11 076 turystycznych obiektów noclegowych w Polsce, w których znajdowało się 798,7 tys. miejsc noclegowych. W minionym roku w obiektach tych przebywało 33,9 mln turystów, dla których udzielono 88,9 mln noclegów, z czego 17,7 mln noclegów udzielono turystom zagranicznym. Większość z tych turystów (25,5 mln) przebywało w obiektach typu hotelowego, to jest w hotelach, motelach, pensjonatach itp., z czego 22,1 mln turystów nocowało tylko w hotelach. Pozostali wybierali inne obiekty noclegowe. W 2018 roku największą liczbę turystów odnotowano w województwach mazowieckim (5,3 mln) i małopolskim (5,2 mln). Natomiast najwięcej noclegów udzielono w województwach zachodniopomorskim (15,2 mln) i małopolskim (13,9 mln). Pomimo, iż w województwie zachodniopomorskim było mniej turystów, to zdecydowanie wybierali oni więcej noclegów niż w pozostałych województwa, co skutkowało pierwszym miejscem tego województwa pod względem łącznej ilości udzielonych noclegów.
Najwięcej (17,7 mln) turystów korzystało z bazy noclegowej od maja do września.
Liderzy to: Warszawa, Kraków i powiat kołobrzeski
Biorąc pod uwagę łączną liczbę udzielonych wszystkich noclegów na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa (6,4 mln noclegów), na drugim Kraków (5,6 mln noclegów), a na trzecim powiat kołobrzeski (5,1 mln noclegów). Łącznie te trzy miejsca udzieliły 19,2% wszystkich noclegów udzielonych w Polsce w 2018 roku.
Turyści zagraniczni w Polsce
Według Głównego Urzędu Statystycznego do Polski przyjechało w 2018 roku 85,9 mln cudzoziemców, w tym 19,6 mln turystów i 66,3 mln tzw. odwiedzających jednodniowych. Turyści zagraniczny w zdecydowanej większości wybierali noclegi w hotelach, 6,3 mln turystów wybrało tę opcję. Najwięcej turystów zagranicznych przebywało w województwach mazowieckim (1,6 mln) i małopolskim (1,5 mln). Natomiast najwięcej noclegów udzielono w województwach zachodniopomorskim (3,8 mln) i małopolskim (3,6 mln).
Szlaki turystyczne w Polsce
Na koniec kilka ciekawostek na temat znakowanych szlaków turystycznych. Łączna długość wszystkich szlaków turystycznych wynosiła w 2018 roku 79,2 tys. km. Najwięcej z nich stanowiły szlaki piesze nizinne (39,2 tys. km), rowerowe (20,2 tys. km) i piesze górskie (11,3 tys. km). Najdłuższa sieć szlaków turystycznych znajduje się w województwie małopolskim (9,4 tys. km). Co ciekawe, najwięcej szlaków pieszych górskich znajduje się w województwie dolnośląskim (4,7 tys. km).
Cały raport dostępny jest na stronach GUS pod tym linkiem.
Trzeba brać poprawkę na fakt, że GUS nie rozróżnia turysty od osoby, która przyjechała w celach zarobkowych. Stąd wysokie 7% z Ukrainy. Dużą liczbę stanowią też Czesi, ale Oni odwiedzają nas, tak jak my Ich na jeden dzionek, bez noclegu. Nie zmienia to faktu, że wzrost jest i to bardzo dobrze:)