W lipcu 1997 roku nawiedziła Polskę najstraszliwsza powódź w powojennej historii kraju. W wyniku gwałtownych i długotrwałych opadów zalane zostały miasta, wsie, pola. Wezbrana woda niszczyła drogi i mosty. Podtopieniu uległo wiele zabytkowych dzielnic miast. Powódź z roku 1997 przeszła do historii jako tzw. powódź tysiąclecia. Zginęło kilkadziesiąt osób, a straty oszacowano na miliardy złotych. W momencie kiedy piszę ten artykuł, mija dokładnie 20 lat od powodzi tysiąclecia.
Powódź z 1997 roku
W publikacji pt. „Wyjątkowe zdarzenia przyrodnicze na Dolnym Śląsku i ich skutki” pod redakcją Piotra Migonia, tak oto czytamy o przyczynach i skali powodzi tysiąclecia:
„Bezpośrednią przyczyną powodzi w 1997 r. były opady deszczu w dniach 5-9 lipca w trakcie ogólnie wilgotnego lata. Miały one największą wydajność 6, 7 i 8 lipca, przekraczając lokalnie sumę 500 mm. Maksymalne opady dobowe zanotowano wtedy nad czeskimi dopływami Odry: 230 mm w Ńancach i 214 mm w Rejvízie i Zlatych Horach (Ciszewski, Dubicki 2008). Po stronie polskiej zanotowano 200 mm w Międzygórzu, 214 mm w Głuchołazach (poza granicami województwa dolnośląskiego), 176 mm w Kamienicy i 160 mm w Lądku Zdroju. W Karpaczu wynosiły one 121 mm, w Jakuszycach 105 mm, Kowarach 100 m, Boguszowie 123 mm.” [str. 127]
W wyniku powodzi podtopionych zostało wiele miejscowości położnych na terenach górskich, w tym szczególnie dotkliwie te leżące na Ziemi Kłodzkiej. Zalane zostały także duże miasta m.in. Opole i Wrocław. W skutek powodzi zginęło łącznie 55 osób, a straty w samym tylko dorzeczu Odry oszacowano na 5,6 mld zł.
20 lat od Powodzi Tysiąclecia
Wspólnie z portalem dolny-slask.org.pl, na rocznicę powodzi tysiąclecia, przygotowałem galerię zdjęć zalanych miejscowości. Pod każdą nazwą miejscowości znajduje się kilka zdjęć, a na dole link do pełnej galerii umieszczonej na w/w portalu. W przypadku niektórych miejscowości są to tylko 2-3 zdjęcia, w innych przypadkach członkom stowarzyszenia Wratislaviae Amici udało się zgromadzić całkiem pokaźną kolekcję. Zgromadzone zdjęcia stanowią bezcenną pamiątkę dokumentującą walkę z żywiołem i skalę niszczycielskiej powodzi z 1997 roku.
Kłodzko
Miejscowości położone na Ziemi Kłodzkiej były jednymi z tych, które jako pierwsze odczuły niszczycielską moc żywiołu w lipcu 1997 roku.
Ołdrzychowice Kłodzkie
Lądek-Zdrój
Nysa
W innych regionach nie było lepiej. W przypadku Nysy ponad 60% miasta znalazło się pod wodą.
Opole
Fala kulminacyjna dotarła do Opola 10 lipca. Na zalanych osiedlach ludzie koczowali na dachach i balkonach wieżowców.
Wrocław
Tytaniczna walka z żywiołem rozegrała się o stolicę Śląska. Fala powodziowa dotarła do miasta 12 lipca. Zmobilizowani wrocławianie, słysząc o dramatycznych doniesieniach z innych miast, przystąpili do walki o ocalenie zabytkowej części Wrocławia.
Świebodzice
Świdnica
Bielawa
Radwanice
Stary Dwór
Zdjęcia powodzi z 1997 roku z innych miejscowości:
Historia lubi się powtarzać
Zaskakujące jest to, że powódź tysiąclecia wystąpiła dokładnie 100 lat później, od innej katastrofalnej klęski – powodzi z 1897 roku. Wówczas powódź, która wystąpiła pod koniec XIX wieku, była impulsem do budowy systemu zapór wodnych w Sudetach. Te zapory wybudowane przez Niemców na początku XX wieku, pomogły w niektórych rejonach złagodzić skutki powodzi z 1997 roku. Kilka lat temu przygotowałem film na temat wspomnianej powodzi i historii budowy zapory w Pilchowicach.