Książki

„Rok 1984” George Orwell – Recenzja

„Rok 1984” George Orwell – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Rok 1984” George Orwell. Bestsellerowa książka angielskiego pisarza i dziennikarza George’a Orwella, opisująca przerażającą wizję świata rządzonego przez wszechwładny system totalitarny.

„Rok 1984” George Orwell – Recenzja

Uważaj! Wielki Brat ciągle patrzy. To główne przesłanie powieści George’a Orwella, przedstawiającego świat totalnej inwigilacji oraz permanentnej kontroli wszystkiego i wszystkich. Autor roztacza przed nami smutną i ponurą przyszłość, w której każda działalność i aktywność człowieka jest kontrolowana przez władze totalitarną. Każda. Cenzura, obserwacja, propaganda to tylko niektóre z metod stosowanych przez aparat państwowy, aby uniemożliwić jakąkolwiek próbę oporu i obalenia systemu. W roku 1984 na świecie pozostały już tylko trzy rozległe i potężne mocarstwa, wzajemnie ze sobą konkurujące. Podstawą funkcjonowania tych państw jest strach wobec pozostałych, roztaczając nieustannie wizję nieuchronnie zbliżającej się wojny. Ale tylko pozornie, ponieważ to tylko kolejna z metod mająca na celu kotnrolę społęczęństwa. Społeczeństwo, które się boi odhumanizowanego wroga, jest społęczeństwem uległym. Społeczeństwem, na którym można wymusić więcej ustępstw i więcej wyrzeczeń w imię „wspólnego” bezpieczeństwa.

Wielki Brat ciągle patrzy, a w obserwacji pomaga mu nowoczesna technika. Wszechobecne teleekrany i podsłuchy mają za zadanie wykrywać każdy czyn odbiegający od oficjalnych i jedynie słusznych wytycznych partii. Już sama myśl wrogo nastawiona do władzy i systemu, może być uznana za przestępstwo, za myślozbrodnię. Wielkiemu Bratu nie wystarcza już kontrola ludzi w pracy, domu i na ulicy. Dąży on do rozbicia podstawowych więzów społecznych. Zasiania niepewności i nieufności, tak aby nikt nikomu nie mógł zaufać. Każdy może być przecież potencjalnym donosicielem. Nikt nikomu nie może się zwierzyć, ze swoich obiekcji wobec systemu. Konspiracja i ruch oporu nie mają więc szans na powstanie…

George Orwell napisał swoją powieść, pod wpływem styczności z komunizmem, jako obserwator i dziennikarz w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. To nie jest jego jedyna książka, która nawiązuje do systemów totalitarnych. „Rok 1984” jest dziełem wyjątkowym, bo wpisuje się doskonale w historię XX wieku. Wieku, który zaznał dwóch okrutnych i śmiercionośnych systemów polityczno‐​społecznych: nazizmu i komunizmu. Ta książka jest przestrogą i przesłaniem dla wszystkich pokoleń. Nawet dziś w XXI wieku, po upadku najokrutniejszych z systemów totalitarnych, pozostaje wciąż aktualna. Wciąż na świecie nie brakuje miejsc, w których odnaleźć można echa Roku 1984, a rozwój techniki umożliwia coraz bardziej subtelne metody inwigilacji. Być może dziś trzeba być jeszcze bardziej czujnym niż wczesniej? W każdym razie, uważam ją za lekturę niemalże obowiązkową. Polecam każdemu do przeczytania. Koniecznie.

Tytuł: Rok 1984
Autor: George Orwell
Rok polskiego wydania: 1988
Moja ocena: ★★★★★

"Rok 1984" George Orwell - Recenzja

„Rok 1984” George Orwell – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Rok 1984” George Orwell

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016