Lista stron internetowych i aplikacji mobilnych, dzięki którym możliwe jest śledzenie burz i wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym. A także otrzymywanie komunikatów o zbliżających się burzach i ostrzeżeniach meteorologicznych.
Sezon upałów i burz w pełni, postanowiłem więc sprawdzić, jakie narzędzia oferuje nam Internet. Przez ostatnich kilka dni testowałem dostępne strony internetowe i aplikacje mobilne, których zadaniem było śledzenie burz i wysyłanie komunikatów z ostrzeżeniami. Oto lista stron i aplikacji godnych polecenia, które mogą się przydać. Kolejność nie ma znaczenia.
Antistorm.eu – Radar i śledzenie burz
Antistorm obrazuje przebieg burzy na mapach Google Maps. Tworzy również prognozy na najbliższe 1-2 godziny. Istnieje również możliwość zarejestrowania się i otrzymywania powiadomień o interesujących nas zjawiskach, poprzez e-mail, GG lub Androida. Powiadomień nie testowałem. Strona internetowa posiada również swoją wersje mobilną.
Link: antistorm.eu.
Blitzortung.org – Mapa wyładowań
Blitzortung to sieć stacji śledzących doziemne wyładowania atmosferyczne. Dane zarejestrowane przez społeczną sieć detektorów, przekazywane są w czasie rzeczywistym do głównego serwera projektu. Serwis prezentuje zebrane dane na swojej własnej mapie lub na mapach dynamicznych opartych na Google Maps.
Link: www.blitzortung.org.
Blitzortung posiada również darmową natywną aplikację mobilną na Androida, oraz nieoficjalną na iOSa.
Link do pobrania: Android i iPhone.
Lightningmaps.org – Mapa wyładowań
Lightningmaps to mapa obrazująca wyładowania atmosferyczne. Z tego co się doczytałem, serwis jest częścią projektu Blitzortung.org i prawdopodobnie z niego uzyskuje informacje. Różnica jest tylko taka, że Lightningmaps przedstawia dane na mapach Google Maps. Na serwisie widzimy uderzenia piorunów wraz z przypuszczalnym rozchodzeniem fal dźwiękowych. Testowałem podczas burzy. Niektóre zjawiska pokrywały się z danymi na mapie, inne już nie. W zależności od ustawień, widzimy także wyładowania, które odbyły się w ciągu ostatniej godziny lub minuty.
Link: www.lightningmaps.org.
Burzowo.info – Aplikacja mobilna
Dwie aplikacje serwisu Burzowo.info dostępne na Androida i na iOS. Aplikacja mobilna przedstawia mapę burzową bazującą na Google Maps. Wykorzystuje dane Blitzortung oraz prognozy burzowe Estofex. Umożliwia śledzenie burz, a także wysyła powiadomienia push o wyładowaniach atmosferycznych w naszej najbliższej okolicy.
Link do pobrania: Android i iPhone.
Burze nad Polską i Europą – Aplikacja mobilna
Kolejna aplikacja, niestety dostępna tylko na Androida. Do obrazowania burz wykorzystuje mapy Google Maps i dane pogodowe z serwisu burze.dzis.net. Wysyła również powiadomienia push o wyładowaniach atmosferycznych w naszej najbliższej okolicy.
Link do pobrania: Android.
Monitor Burz – Aplikacja mobilna
Aplikacja Monitor Burz to trochę taki „kombajn” prezentujący różne dane pochodzące z różnych serwisów. Niestety aplikacja nie wykorzystuje androidowego Google Maps API, przez co warstwa jej map jest mocno ograniczona. Oprócz map aplikacja prezentuje również aktualne komentarze i zdjęcia. Aplikacja nie wysyła powiadomień. Dostępna na Androida i na Windows Phone’a.
Link do pobrania: Android i Windows.
RSO – Aplikacja mobilna
Aplikacje mobilne Regionalnego Systemu Ostrzegania dostarczają nam różnego rodzaju komunikatów i informacji. W tym także o zagrożeniach związanych z burzami i możliwością występowania gradu. Aplikacja przesyłam nam powiadomienia push oraz umożliwia dostęp do komunikatów skierowanych dla odpowiednich województw.
Link do pobrania: Android, iPhone i Windows.
Kto chce uzyskać dodatkowe dokładne informacje pogodowe, powinien zapoznać się również z prognozami ICM. Dostępne są one w wersji webowej oraz na nieoficjalnych natywnych aplikacjach mobilnych. Prognozy ICM są również w stanie dostarczyć nam informacji o przewidywanych opadach atmosferycznych, ich rodzaju oraz skali.