Zapraszam do skorzystania i przetestowania dwóch bardzo ciekawych projektów. Strony internetowe z interaktywną mapą prezentujące skutki oddziaływania broni masowego rażenia. Symulator wybuchu bomby jądrowej w dowolnie wybranym miejscu na mapie Google Maps.
Symulator wybuchu bomby „Little Boy” – Hiroszima
Pierwsza strona prezentuje skutki wybuchu amerykańskiej bomby o nazwie Little Boy (Mały Chłopiec), która została zrzucona 6 sierpnia 1945 roku na japońskie miasto Hiroszima. Moc bomby oszacowano na 15 kt, co równało się sile wybuchu 15 000 ton trotylu. Little Boy była pierwszą na świecie bombą atomową zrzuconą na prawdziwe miasto. Bezpośrednio w wyniku jej wybuchu śmierć mogło ponieść nawet ponad 100 tys. Japończyków. Szacuje się, że kolejne 60 tys. osób zmarło później w wyniku powikłań np. związanych z chorobą popromienną. Na poniższym symulatorze możemy przetestować użycie tylko tego ładunku zrzuconego na Hiroszimę, w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na stronie.
Link: admin.pri.org
Symulator wybuchu bomby jądrowej – Różne typy
Kolejny symulator wybuchu bomby jądrowej jest o wiele bardziej rozbudowany. Możemy wybrać jedną z 40 różnego typu historycznych bomb. Od wspomnianego już amerykańskiego Little Boy, po największy zdetonowany na świecie ładunek – sowiecką bombę o nazwie Car. Została ona zdetonowana przez Rosjan w ramach testów w roku 1961 na archipelagu Nowej Ziemi. Jej moc wynosiła 58 Mt, co odpowiada sile wybuchu 58 000 000 ton trotylu. Możemy również zdetonować własną bombę, na podstawie wprowadzonej przez nas mocy. W symulatorze mamy zarówno bomby atomowe, których działanie opiera się na rozszczepianiu pierwiastków, jak i bomby termojądrowe oparte na reakcji termojądrowej (syntezie pierwiastków). Symulator dostarcza także kilka dodatkowych opcji, jak np. wybór sposobu detonacji (na powierzchni lub w powietrzu), włączenie opadu radioaktywnego, licznik ofiar itp.
Link: nuclearsecrecy.com
Dzięki zapomniałem jak się nazywał drugi program :].