Jakie tajemnice skrywają Góry Sowie? Jerzy Cera opowiada o swoich poszukiwaniach i badaniach związanych z podziemnym kompleksem Riese wykutym w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Zapraszam na drugą część wywiadu.
Jerzy Cera i tajemnice Gór Sowich
Zapraszam na kolejną część wywiadu z Jerzym Cerą. W drugiej części filmu cofniemy się jeszcze raz w przeszłość, aby dowiedzieć się, jak dawniej wyglądało odkrywanie tajemnic Gór Sowich. W latach 70-tych i 80-tych nastąpiło ponowne zainteresowanie podziemiami Gór Sowich. Tym razem po wojsku, Przedsiębiorstwie Poszukiwań Terenowych i Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich, do akcji ruszyły grupy amatorów i pasjonatów historii. Jednym z nich był młody słuchacz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu – kpr. pchor. Jerzy Cera. Jak sam wspomina mój gość, początkowe zainteresowanie tzw. walimskimi tajemnicami, zrodziło się w pasję na całe życie.
W tamtym czasie w Górach Sowich pojawiają się również kolejni poszukiwacze przygód, spragnieni odkrycia tajemnic podziemi Riese. Choć prace prowadzone były często w sposób amatorski, pozwoliły one znacząco wzbogacić ówczesną wiedzę na temat kompleksu Riese. Na archiwalnych czarno-białych fotografiach możemy dostrzec Góry Sowie i podziemia odmienne od tych, które znamy dzisiaj. Dzikie, niedostępne, niebezpieczne…
Zagadka betonu B-60
Jednym z wątków mojego wywiadu z Jerzym Cerą była kwestia zagadkowego betonu B-60. Poniżej zamieszczam wyniki badań próbek betonu, przeprowadzonych na Wydziale Inżynierii Lądowej Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Wytrzymałość na ściskanie dostarczonej kostki betonu oszacowano na 65,63 MPa, czyli jeszcze więcej niż beton klasy B-60. Ale jak przekazał mi Jerzy Cera, bezpieczniej jest mówić o klasie B-60, bo wraz z upływem czasu wytrzymałość betonu wzrasta. Jak czytamy dalej, sześcienna kostka różniła się od próbek rdzeni betonu pobranych z Riese, co sugerowałoby istnienie jeszcze nieodkrytych obetonowanych fragmentów kompleksu. Jest to jednak tylko poszlaka.
Zobacz także: Zagadka „Siłowni” Riese – Jerzy Cera cz. 1
Współpraca
Wykorzystane w filmie materiały pochodzą ze zbiorów Jerzego Cery i zostały wykonane z jego inicjatywy przy współpracy Jerzego Cery z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, a zwłaszcza z Wydziałem Geodezji, Wydziałem Geofizyki AGH (w ramach obozów naukowych) oraz na podstawie opracowań wykonanych przez dr. inż. Wiesława Nawrockiego, inż. Kazimierza Winiarskiego oraz wielu innych uczestników wypraw.