Tak zmieniła się Ziemia na przestrzeni ostatnich 30 lat. Timelapse zdjęć satelitarnych wykonanych od roku 1984 do roku 2016. Porównanie zdjęć satelitarnych Google Earth. Zobacz, jak rozwijały się miasta i zmieniał teren.
Timelapse zdjęć satelitarnych Google
Google udostępnił Timelapse zdjęć satelitarnych używanych m.in. w Google Earth i Google Maps. Timelapse to technika polegająca na składaniu zdjęć wykonanych w pewnym odstępie czasu w jeden film. W tym przypadku nie mamy do czynienia ze zwykłymi zdjęciami, ale ze zdjęciami satelitarnymi wykonanymi w ciagu ostatnich 30 lat. Google poskładał zdjęcia wykonane od 1984 roku do 2016 roku za pomocą Google Earth Engine. Dzięki takiemu długiemu interwałowi można zaobserować, jak rozrastały się miasta, a także jak zmieniał się teren w wyniku działaności człowieka lub na skutek czynników naturalnych.
Niestety w przypadku Polski zdjęcia nie są zbyt dobrej rozdzielczości, nie można też ich zbytnio przybliżyć, stąd rozwój polskich miast można zaobserwować tylko połowicznie. Ze względu na kiepską rozdzielczość o wiele ciekawsze zmiany możemy zobaczyć w terenie.
Timelapse zdjęć satelitarnych dostępny jest pod tym linkiem.
Oto kilka z ciekawych zmian, jakie nastąpiły w ciagu ostatnich 30 lat, a które to możemy zaobserwować na zdjęciach satelitarnych.
- Rozwój kopalni odkrywkowej węgla brunatnego „Bełchatów” w Kleszczowie – link.
- Przemieszczanie się ruchomych wydm Łącka Góra w Słowińskim Parku Narodowym – link.
- Zniszczenia lasów w czasie pożaru w Kuźni Raciborskiej – link.
- Dubaj. Miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które rozwijało się wyjątkowo intensywnie w ciągu ostatnich dekad – link.
Zobacz także: 10 ciekawych miejsc w Polsce na mapach Google
Całkiem fajne ale u mnie nie działa 🙂 coś się popsuło czy u mnie coś nie styka?
U mnie działa wszystko poprawnie.
Praktycznie pod każdym wpisem w tej kategorii mógłbym zostawić Ci jakiś zachwalający komentarz – bardzo fajne te materiały wyszukujesz. Ten timelapse też jest super – można prześledzić na własne oczy np. wysychanie Jeziora Aralskiego i inne procesy wiązane z klimatem i urbanizacją.
Trochę mi to zajmie (bo te apki są angażujące), ale kiedyś dojadę do końca bloga 🙂
O dziękuję! To bardzo miłe. Staram się systematycznie dodawać coś ciekawego. 🙂