Książki

„Co na to Google?” Jeff Jarvis – Recenzja

„Co na to Google?” Jeff Jarvis – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Co na to Google?” Jeff Jarvis. Książka amerykańskiego guru internetowego, który stara się spojrzeć na otaczający nas świat oczami Google.

„Co na to Google?” Jeff Jarvis – Recenzja

Choć książka Jeffa Jarvisa została wydana w roku 2009, to wciąż wiele z jej założeń i postawionych pytań jest dalej aktualnych. Niemniej jednak 6 lat w życiu Internetu wydaje się być całą epoką. Jeff zafascynowany sposobem, w jakim działa firma Google, próbuje wytłumaczyć czytelnikowi jej filozofię działania. Dowodzi, że Google raz na zawsze zmienił naszą rzeczywistość, tworząc jej nowy model funkcjonowania. Dziś z perspektywy tych lat, ten zachwyt nie jest już tak entuzjastyczny. W końcu Google nie jest już nowością na naszym rynku. Jednocześnie z nowoczesnej firmy oferującej ludziom dostęp do wiedzy, Google zaczął być postrzegany, jako firma probującą zawładnać naszą rzeczywistością i prywatnością. I to na wielu polach. Dziś lektura książki Jeffa Jarvisa pozwala spojrzeć na sytuację trochę z innej strony i perspektywy czasu.

W drugiej części swojej książki Jarvis stara się opisać, co by było gdyby Google rządził światem. Jest to próba spojrzenia na inne dziedziny gospodarki np. usługi lub handel, poprzez pryzmat metod wykorzystywanych przez amerykańskiego internetowego giganta. Przedstawia sytuacje czysto hipotetyczne, które bardziej próbują wywróżyć dokąd zmierza świat. Czy znajdą się inne firmy, które dokonają rewolucji w innych sektorach z wykorzystaniem filozofii Google? Dobre pytanie. Wtedy takie było. Przełomowe, jak sama książka Jarvisa. Dziś „Co na to Gogole?” ma już kilka lat, więc możemy zweryfikować pewne spostrzeżenia autora. Google to już staruszek, a na arenę walki wkroczyły nowe firmy internetowe, żądne władzy i zysków. Firmy, które zaczynają śmiało działać na rynkach dotąd niezwiązanym z Internetem np. Uber lub Airbnb. Wciąż jednak jest spore pole do popisu. Książka Jeffa Jarvisa pozostaje w dużej mierze dalej aktualna. Zapraszam do lektury.

Tytuł: Co na to Google?
Autor: Jeff Jarvis
Rok polskiego wydania: 2009
Moja ocena: ★★★★☆

Co na to Google? Jeff Jarvis - Recenzja

Co na to Google? Jeff Jarvis – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
Co na to Google? Jeff Jarvis

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Książki

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Grzegorz Sanik13 czerwca 2016

„Europa” Norman Davies – Recenzja

Grzegorz Sanik1 kwietnia 2016

W 2015 roku 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki

Grzegorz Sanik19 marca 2016

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

Grzegorz Sanik1 stycznia 2016

„Faszystowska mać!” Łukasz Kazek – Recenzja

Grzegorz Sanik15 listopada 2015

Literatura i książki o kompleksie Riese

Grzegorz Sanik14 listopada 2015