Turystyka

Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce
Grzegorz Sanik

Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. To jedna z najbardziej prestiżowych list zabytków, obiektów przyrodniczych i kultury na świecie. W Polsce na listę wpisanych jest 28 obiektów. Zapraszam do przeglądania mapy.

UNESCO to powstała w 1945 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury. UNESCO, w ramach swojej działalności, prowadzi Listę Światowego Dziedzictwa, na której umieszczone są obiekty objęte szczególną ochroną. Obiekty szczególnie ważne ze względu na ich wartości kulturowe bądź przyrodnicze. W zamyśle, miejsca wpisane na listę stanowią wspólne dobro ludzkości. Działalność Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oparta jest na międzynarodowej konwencji z roku 1972,  której strony zobowiązały się do ochrony wpisanych miejsc. O wpisaniu danego obiektu, po spełnieniu specjalnych kryteriów, decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa. Z każdym rokiem przybywa nowych miejsc.

 

Moja mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO specjalnie wyróżnia innym kolorem dwie grupy obiektów. Są to miejsca dodanie, jako jedna pozycja, ale składające się na kilka obiektów rozrzuconych po terenie. Kolorem czarnym wyróżnione są drewniane kościoły południowej Małopolski, składające się z 6 kościołów. Kolorem brązowym zaznaczone są drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, w składzie 8 cerkwi po stronie polskiej. Więcej informacji na temat obiektów znajduje się w w hiperłączach, gdzie podlinkowałem do Elomaps lub Wikipedii.

Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Flaga i Logo UNESCO

Myślę, że mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO, to również dobry przewodnik po niezwykłych miejscach, które warto odwiedzić. Same wpisanie na listę, jest nobilitacją, która nie tylko zwiększa prestiż obiektu, ale i również przyczynia się do zwiększenia ruchu turystycznego. Przypuszczam, że tak jest, bo informacji źródłowych potwierdzających to założenie nie mam. Opieram się tylko na własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach.

Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce

Imponujące Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy

Zachęcam także do odwiedzenia strony prezentującej na mapie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO na całym świecie. W momencie pisania tego artykułu na całej liście znajduje się 1007 obiektów w 161 państwach:

  • 779 obiektów kultury,
  • 197 przyrodniczych,
  • 31 o charakterze mieszanym kulturowo-przyrodniczym.

Niestety, istnieje też Lista Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu, na którą wpisanych jest 46 miejsc.

  • Marzena

    Podoba mi się mapa z rozmieszczeniem budowli, jednak podawanie liczby 28 jako ilości obiektów wpisanych na listę UNESCO jest dosyć mylące. Polskich obiektów na liście UNESCO jest 14, w tym większość to zespoły budynków czy budowli, potraktowane jako jeden obiekt albo budowle w tej samej kategorii jak np. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, wpisane jako jedna pozycja.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Mapa Wież Bismarcka w Polsce

Grzegorz Sanik13 lutego 2017

Średniowieczne wieże mieszkalno-obronne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik21 stycznia 2017

Szpital Widmo – Opuszczony radziecki szpital w Legnicy

Grzegorz Sanik3 listopada 2016

Opuszczone tunele kolejowe na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 października 2016

Mapa zamków Dolnego Śląska – Dolnośląska kraina zamków

Grzegorz Sanik6 października 2016

Najważniejsze szczyty polskich gór – Mapa szczytów do zdobycia

Grzegorz Sanik26 września 2016

10 Zadziwiających miejsc na świecie, które Cię zaskoczą

Grzegorz Sanik15 sierpnia 2016

Raport GUS turystyka w Polsce w 2015 roku

Grzegorz Sanik13 sierpnia 2016

4 Zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2016