Lista 10 niezwykłych i urokliwych miejsc w Polsce w obiektywie Mirosława Teterycza. Eteryczne źródliska, tajemnicze cmentarze, drewniane cerkwie, zabytkowe kościółki i przydrożne kapliczki… Miejsca nierzadko niedostępne, trochę zapomniane. To wszystko można zobaczyć na zdjęciach Mirosława Teterycza. Oto 10 wybranych ciekawych miejsc. Warto je odwiedzić.
Lista baśniowych i urokliwych miejsc w Polsce
Mirek Teterycz z aparatem w dłoni już od wielu lat przemierza Polskę w poszukiwaniu miejsc pięknych, urokliwych i tajemniczych. Szczególnie upodobał sobie przydrożne kapliczki, zabytkowe cmentarze, wiejskie urokliwe kościołki, drewniane cerkwie itd. Nieobce są mu skanseny, uroczyska, wiejskie zagrody. Przemierza różne rejony Polski w poszukiwaniu miejsc ze specyficznym klimatem. Często pozostającymi na uboczu, poza głównym nurtem turystycznych szlaków. Roztocze, Bieszczady, Beskid Niski, to miejsca które wielokrotnie przewijają się w jego fotorelacjach.
Mirek prowadzi również na Facebooku grupę o nazwie Polski Krajobraz Kulturowy, która zrzesza Internautów i fotografów z podobnymi zamiłowaniami. Warto się do niej zapisać.
1. Uroczysko Belfont
Naszą podróż z Mirkiem rozpoczynamy od mokradeł i lasów Roztocza. Uroczysko Belfont położone jest w pobliżu Krasnobrodu w województwie lubelskim. Belfont to spolszczona nazwa pochodząca od francuskich słów „belle fontaine”, czyli piękne źródło. Dzikie lasy, piękna przyroda, urokliwe mokradła i źródełka to cechy rozpoznawcze tego miejsca. Na bazie uroczyska stworzono ścieżkę dydaktyczną, która rozciąga się w kierunku wsi Kaczórki i Bondyrz. Oprócz walorów przyrodniczych na trasie znajdują się m.in. pomnik-krzyż powstańców styczniowych, tama bobrów, stara karczma i inne urokliwe miejsca.
2. Kirkut w Szczebrzeszynie
Kirkut to potoczne określenie stosowane wobec żydowskiego cmentarza. Ten ze Szczebrzeszyna został założony już z XVI wieku. Należy do jednych z najstarszych cmentarzy żydowskich w Polsce. Najstarszy zachowany nagrobek tzw. macewa, pochodzi z roku 1545. Kirkut zajmuje powierzchnię około 1,8 ha. W trakcie II Wojny Światowej część z zabytkowych macew została zniszczona. Nekropolia była również świadkiem niemieckich zbrodni popełnianych na ukrywającej się tutaj ludności żydowskiej. Obecnie kirkut wpisany jest na listę zabytków.
3. Cerkiew w Kwiatoniu
Kolejnym niezwykłym miejscem jest zabytkowa drewniana cerkiew greckokatolicka, pochodząca z drugiej połowie XVII wieku. W przeszłości świątynia należała do Łemków, obecnie wykorzystywana jest przez kościół rzymskokatolicki. Cerkiew w Kwiatoniu to przykład wspaniałego zabytku drewnianej architektury sakralnej. Budowla została wzniesiona na planie trzech kwadratów w tzw. konstrukcji zrębowej. Zabytek wraz z innymi drewnianymi cerkwiami z południowo-wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
4. Kolejka Bieszczadzka
Kolej wąskotorowa została już w Polsce praktycznie zlikwidowana. Gdzieniegdzie jeszcze utrzymywane są trasy o charakterze turystycznym i krajoznawczym. Jedna z takich kolejek znajduje się w najbardziej dzikich i odludnych z polskich gór – Bieszczadach. Podróż kolejką w odkrytych drewnianych wagonach zaczynamy na stacji w Majdanie koło Cisnej. Wolno i swobodnie przemierzamy dzikie bieszczadzkie krjaobrazy, podziwiając przyrodę i piękno gór. Obowiązkowy punkt programu każdego wyjazdu w Bieszczady.
5. Stawy Echo
Stawy Echo to kompleks kilku stawów położonych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stawy znajdują się dokładnie na Roztoczu Wschodnim w pobliżu miejscowości Zwierzyniec. To malowniczo położone miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Kompleks stawów został założony w latach 1929-1934 i rozbudowany później w czasie wojny. Obecnie przy stawach wzdłuż wydm i na granicy lasu wybudowano kładki i platformy widokowe. Stawy Echo wciąż wykorzystywane są również w celach rekreacyjnych.
6. Dawny ośrodek kamieniarski w Bruśnie
Dawno temu we wsi Brusno istniał prężnie działający ośrodek kamieniarski. Jego rzemieślnicy już od XVI wieku zajmowali się obróbką występującego tam piaskowca. Wytwarzano kamienie młyńskie, krzyże, nagrobki i inne porządane przedmioty. Podobno ośrodek był jednym z najprężniej działających na południu Polski. Po II Wojnie Światowej ludność mieszkająca w Starym Bruśnie została wysiedlona. Wieś zaczął więc pochłaniać las. Obecnie na terenie dawnej wsi Stare Brusno można odnaleźć zarośnięty stary cmenatrza z tamtejszymi nagrobkami oraz ruiny cerkwi.
7. Kościół w Istebnej
Istebna to wieś położona na terenie Śląska Cieszyńskiego. Miejscowość cieszy się popularnością wśród turystów odwiedzających Beskid Śląski. Na terenie urokliwej wsi znajduje się kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia m.in. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki i Kościół Dobrego Pasterza. To właśnie z tej świątyni pochodzą poniższe zdjęcia. Kościół zbudowany został pod koniec XVIII wieku. W środku zaskakują bogato zdobione wnętrza nadające miejscu niepowtarzalny i magiczny klimat.
8. Kapliczka Sobieskiego
Kolejnym z urokliwych miejsc w Polsce jest kapliczka króla Jana III Sobieskiego, położona we wsi Nowiny Horynieckie. Owa kapliczka nazywana jest również „Kapliczką Turecką”. Jej powstanie wiąże się z pewnym epizodem wojny polsko-tureckiej zwanym „Wyprawą na czambuły”. Podczas tej kilkudniowej wyprawy hetmanowi Janowi Sobieskiemu udało się rozbić w brawurowym pościgu oddziały tureckiej armii, które oblegały okoliczne tereny. Wśród oswobodzonych wsi znalazły się również Nowiny Horynieckie. Na pamiątkę tych wydarzeń postanowiono wybudować kapliczkę i nazwać ją na cześć przyszłego króla.
9. Zagroda żubrów w Wolisku
W Puszczy Boreckiej na Mazurach żyje stado około 100 żubrów. Zwierzęta pojawiły się w tych okolicach w roku 1956. Początkowo były hodowane w zamknięciu, ale obecnie żyją już na wolności. Żeby można było podziwiać te piękne i dostojne zwierzęta w okolicy Woliska w Ośrodku Hodowli Żubrów wybudowano specjalną zagrodę. Znajduje się w niej kilka osobników. Zagroda umożliwia podglądanie tych niezwykłych zwierząt ze specjalnej platformy widokowej. Obecnie populacja żubra żyjącego w polskich lasach szacowana jest na około 1,5 tys. osobników.
10. Kościół na Skałce w Krakowie
Zespół klasztorny Paulinów położony jest w Krakowie przy ulicy Skałecznej. Barokowy kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa pochodzi z połowy XVIII wieku. W podziemiach świątyni znajduje się Krypta Zasłużonych na Skałce, w której znajdują się groby zasłużonych Polaków. Krypta powstała w roku 1880. Spoczywają tutaj m.in. kronikarz i historyk Jan Długosz, pisarz Józef Ignacy Kraszewski, poeci Adam Asnyk i Stanisław Wyspiański, a także Czesław Miłosz, który zmarł w roku 2004.
Mapa 10 baśniowych i urokliwych miejsc w Polsce