Zobacz 10 najdziwniejszych pomników i rzeźb w Polsce. Niezwykłe, zaskakujące i odjechane pomysły na pomniki. Rzeźby i ciekawe miejsca, które stały się atrakcjami turystycznymi samymi w sobie.
Lista najdziwniejszych pomników w Polsce
Przedstawiam moją listę dziwnych i zaskakujących pomników w Polsce. Wybór czysto subiektywny. Mam nadzieję, że kilka miejsc Was zaskoczyło. 🙂 Pomniki i rzeźby są uszeregowane chronologicznie, od najstarszych do najmłodszych.
1. Pomnik Szarańczy
Jedyny na świecie Pomnik Szarańczy. Nie przedstawia on wizerunku owada, ale jest głazem upamiętniającym zwycięstwo nad tym szkodnikiem w roku 1711. Głaz znajduje się w Zwierzyńcu w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Widocznie w tym okresie te tereny Polski nawiedziła jakaś plaga tego owada. Obecnie szarańcza już nie występuję na terenie naszego kraju. Pomnik upamiętniający zwycięstwo jest więc w pełni zasłużony. Na pomniku napis głosi:
Wyniszczono szarańczy żywej korcy 656, wykopano jaj tego owada garncy 555 ½. Użyto do tego robocizny pieszej dni 14 000.
2. Żelazne Drzewo
W pobliżu Jedliny-Zdrój znajduje się zapomniany przez historię pomnik Żelazne Drzewo. Według przekazów, w tym miejscu po bitwie pod Burkatowem w 1762 roku, pod prawdziwą lipą, odpoczywał król pruski Fryderyk II Wielki. Ten sam, który przyczynił się do I rozbioru Polski. Z upływem lat drzewo niszczało, postanowiono więc na pamiątkę wykonać jego żelazny odlew. Pomnik, zwany też Lipą Fryderyka, stoi niemalże na końcu świata, pod zamieszkanym domem. Czasem służy, jako wieszak na pranie, jak na poniższym zdjęciu.
3. Pomnik Byka
We Wschowie znajduje się imponujący Pomnik Byka Ilona. Postawiono go w 1982 roku, na miejscu dawnego pomnika upamiętniającego kanclerza Otto von Bismarcka. Byk o imieniu Ilon był dumą Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osowej Sieni. Ilon był prawdziwą gwiazdą, bykiem reproduktorem, dzięki któremu hodowla powiększała się i odnosiła sukcesy. Postawiono mu więc pomnik, jako symbol jego płodności. Czasem pada ofiarą wandalizmu, raz ktoś przemalował mu jaja.
4. Pomnik Ziemniaka
We wsi Biesiekierz znajduje się mierzący 9 m wysokości Pomnik Ziemniaka. Sama bulwa ma prawie 4 m wysokości. Pomnik został postawiony, aby uczcić wyhodowanie nowej odmiany tej rośliny w pobliskiej Hodowli Ziemniaka w Biesiekierzu. Postawiono go w roku 1983, z inicjatywy ówczesnego dyrektora hodowli. Ten sam sympatyczny ziemniak znajduje się również w herbie gminy. 🙂
5. Pomnik Grzyba XXI Wieku
We wsi Łężeczki, na punkcie widokowym, znajduje się okazały Pomnik Grzyba. Umieszczona jest na nim tablica ogłaszająca dumnie, iż jest to pierwszy pomnik na kuli ziemskiej odsłonięty w trzecim tysiącleciu. Jego odsłonięcie nastapiło piętnaście sekund po północy 1 stycznia 2001 roku. Według polskojęzycznej Wikipedii, pomnik upamiętnia 10-lecie powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i 38-lecie Akademickiego Klubu Seniora PTTK z Poznania. Nie pytajcie, co to ma wspólnego z grzybem. Nie wiem.
6. Pomnik UFO
We wsi Emilcin 10 maja 1978 roku wylądowało najprawdziwsze UFO. Na kosmitów natrafił przypadkiem miejscowy rolnik Jan Wolski, który podwiózł strudzonych przybyszów swoją bryczką do statku kosmicznego. W podziękowaniu za przejażdżkę, uprzejmi kosmici zaprosili go na parę minut do swojego latającego statku. Tak było. Serio. Z tego powodu w roku 2005 w tym miejscu odsłonięto pomnik poświęcony naszym gościom z innych planet. Pomnik został postawiony przez Fundację Nautilus.
7. Pomnik Dyrygenta Fal
Ta niezwykła rzeźba znajduje się nad Bałtykiem. Marzyciel, bo tak go również nazywają, to postać chłopca z batutą w ręku, umiejscowiona kilkadziesiąt metrów od brzegów Gdyni. Kiedy fale ruszają się, poruszają również pływakiem połączonym z jego batutą, co sprawia wrażenie, jakby chłopczyk naprawdę dyrygował wodami Bałtyku. Rzeźbę odsłonięto w 2009 roku. Moim zdaniem to jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów na pomnik.
8. Pomnik Reksia
Sympatyczny bohater polskiej bajki, piesek Reksio, doczekał się swojego pomnika w Bielsku-Białej. Reksio to postać stworzona przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Stąd obecność pomnika w tym mieście. Reksio był zdolnym pieskiem. Potrafił na przykład stać na tylnych łapach, takim właśnie przedstawiono go na prawie metrowej rzeźbie. Rzeźba jest integralną częścią fontanny. Pomnik został odsłonięty w 2009 roku.
9. Pomnik Menela
Na warszawskiej Pradze swego czasu znajdował się naprawdę zaskakujący pomnik. Pan Guma, bo tak się nazywał, to pomnik upamiętniający miejscowego pijaczka, lubiącego wystawać pod lokalnym sklepem. Dla jego upamiętnienia artysta Paweł Althamer przygotował stosowną rzeźbę. Jej ustawienie odbyło się w atmosferze lekkiego skandalu i oburzenia. Obecnie Pan Guma został zabrany z ulicy i czeka na renowację. Po wykonaniu go z mocniejszego materiału wróci na swoje miejsce. Historia wręcz zdumiewająca. Więcej zdjęć tego jednego z najdziwniejszych pomników w Polsce jest stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
10. Dorodny Czajnik
Kilka lat temu w Mrągowie stanął bardzo nietypowy pomnik. Nazywa się po prostu Czajnik. Nie pytajcie dlaczego, bo nie wiem. Choć wielu innym obserwatorom przypomina zupełnie coś innego… Mrągowski Czajnik to nie byle jakaś tam rzeźba. To prawdziwy celebryta, który gościł w ogólnopolskiej telewizji śniadaniowej. Doczekał się nawet swojego fanpage’a Dorodny Czajnik – duma Mrągowa. Rzeźba została sfinansowana z pieniędzy Urzędu Miasta w Mrągowie oraz Unii Europejskiej.
Poniżej jeszcze raz przedstawiam na mapie całą moją listę 10 najdziwniejszych pomników w Polsce.
Szkoda, że u mnie nie ma tego typu pomnika..A co do pomnika „czajnika”. Wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo mimo że jest zabawny to i tak nic nie wnosi :/
Pomnik słonia? na Śnieżniku:)
Dobry pomysł, w ogóle zapomniałem, że on tam jest. 🙂
To nie w Polsce, to w Czechach …
Nie bądźmy drobiazgowi 🙂
W Bielsku jeszcze Bolek i Lolek.
Pomnik Kozy w Żyrowej
Fajne. Dzięki. 🙂
Pomnik szarańczy nie jest na terenie RPN. Podstawowe błędy ;( Był to przez wiele lat jedyny pomnik owada w Polsce – obecnie od kilku lat ma towarzystwo 10 km dalej. W Szczebrzeszynie jest pomnik słynnego z przysłowia chrząszcza (nawet już są 2 chrzaszcze obecnie).
Poprawiłem, dzięki za info.
Pomnik psa z zamlu w Brzegu w parku zdrojowym w Szczawnie-Zdroju 🙂 …
A to znam, faktycznie ciekawy. 🙂
W Starym Polu przy drodze 22 pod Malborkiem na teranie Ośrodka Doradztwa Rolniczego jest pomnik krowy. Legenda głosiła, że za pocałowanie jej pod ogonem dostawało się tytuł inżyniera rolnika . Pomnik stoi nadal, widziałam kilka dni temu.
Ciekawe. Zrób zdjęcie, jak będziesz na miejscu i wrzuć tutaj. 🙂
w Łodzi jest cały zestaw postaci z kreskówek wydanych przez Łódzki Semafor…. foto na moim profilu na fb 🙂
Dziękuję za info.
+Pomnik srającego chłopa koło Świdnicy. 🙂
+ Pomnik dziurawej dętki w Świdnicy.