Mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. To jedna z najbardziej prestiżowych list zabytków, obiektów przyrodniczych i kultury na świecie. W Polsce na listę wpisanych jest 30 obiektów (miejsc), w 16 wpisach. Niektóre obiekty zostały ujęte w grupach w jednym wpisie. Zapraszam do przeglądania mapy.
UNESCO to powstała w 1945 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury. UNESCO w ramach swojej działalności prowadzi Listę Światowego Dziedzictwa, na której umieszczone są obiekty objęte szczególną ochroną. Obiekty szczególnie ważne ze względu na ich wartości kulturowe bądź przyrodnicze. W zamyśle, miejsca wpisane na listę stanowią wspólne dobro ludzkości. Działalność Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO oparta jest na międzynarodowej konwencji z roku 1972, której strony zobowiązały się do ochrony wpisanych miejsc. O wpisaniu danego obiektu, po spełnieniu specjalnych kryteriów, decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa. Z każdym rokiem przybywa nowych miejsc.
AKTUALIZACJA 12.07.2019 r.
W lipcu 2017 roku na listę UNESCO zostały dodatne zabytkowe kopalnie w Tarnowskich Górach.
W lipcu 2019 roku na listę UNESCO zostały wpisane Krzemionki.
Moja mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO specjalnie wyróżnia innym kolorem dwie grupy obiektów. Są to miejsca dodanie, jako jedna pozycja, ale składające się na kilka obiektów rozrzuconych po terenie. Kolorem czarnym wyróżnione są drewniane kościoły południowej Małopolski, składające się z 6 kościołów. Kolorem brązowym zaznaczone są drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat, w składzie 8 cerkwi po stronie polskiej. Więcej informacji na temat obiektów znajduje się w hiperłączach, gdzie podlinkowałem do Wikipedii.
Myślę, że mapa Światowego Dziedzictwa UNESCO, to również dobry przewodnik po niezwykłych miejscach, które warto odwiedzić. Same wpisanie na listę jest nobilitacją, która nie tylko zwiększa prestiż obiektu, ale i również przyczynia się do zwiększenia ruchu turystycznego.
Zachęcam także do odwiedzenia strony prezentującej na mapie obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO na całym świecie. W momencie pisania tego artykułu na całej liście znajduje się 1007 obiektów w 161 państwach:
- 779 obiektów kultury,
- 197 przyrodniczych,
- 31 o charakterze mieszanym kulturowo-przyrodniczym.
Niestety, istnieje też Lista Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu, na którą wpisanych jest 46 miejsc.
Podoba mi się mapa z rozmieszczeniem budowli, jednak podawanie liczby 28 jako ilości obiektów wpisanych na listę UNESCO jest dosyć mylące. Polskich obiektów na liście UNESCO jest 14, w tym większość to zespoły budynków czy budowli, potraktowane jako jeden obiekt albo budowle w tej samej kategorii jak np. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, wpisane jako jedna pozycja.
Proponowałabym wprowadzić na mapę obiekty z tak zwanej listy wstępnej i oznaczyć je innym kolorem. Warto wiedzieć, które obiekty zgłosiła Polska i odwiedzić je zawczasu.