Zapory wodne to imponujące budowle i niezwykłe konstrukcje. Stanowią ochronę przeciwpowodziową dla rozległych terenów, ich zbiorniki pełnią funkcje retencyjne i rekreacyjne. Ze względu na swoje rozmiary często same w sobie stanowią atrakcję turystyczną. Niektóre z nich wykorzystują moc ujarzmionej wody, alby przekształcić ją w energię elektryczną. Inne zaś działają tylko jako tzw. suche zbiorniki. Oto najważniejsze zapory na Dolnym Śląsku. Dziś część z nich ma już ponad 100 lat! To wspaniałe zabytki hydrotechniki.
Zapory wodne na Dolnym Śląsku
Początku historii budowy zapór na Dolnym Śląsku należy doszukiwać się w katastrofalnych powodziach z końca XIX wieku. Gwałtowny rozwój górskich miejscowości, rabunkowa gospodarka leśna, coraz więcej terenów przeznaczonych pod zabudowę, to główne przyczyny występowania w tamtym czasie niszczycielskich powodzi. Zwłaszcza katastrofalną powodzią okazała się ta z 1897 roku. Skutki tej powodzi były na tyle duże, że władze Cesarstwa Niemieckiego zdecydowały się na wdrożenie ambitnego planu przeciwpowodziowego w Sudetach. Ważnym elementem tego planu miała być budowa systemu zapór wodnych i suchych zbiorników. To wtedy na początku XX wieku powstały takie olbrzymie konstrukcje jak zapora w Pilchowicach, Leśnej czy Zagórzu Śląskim. W trakcie kolejnych powodzi wybudowane zapory spełniały dobrze swoje funkcje przeciwpowodziowe. Kolejne konstrukcje powstawały w kolejnych latach. Po zakończeniu wojny władze Polski dobudowały kolejne obiekty m.in. zaporę w Mietkowie, Dobromierzu, rozbudowany został zbiornik w Bukówce.
Mapa zapór w woj. dolnośląskim
Jeśli to najważniejsze zapory na DŚ, to brakuje wśród nich przede wszystkim zapory w Sosnówce k/Jeleniej Góry. Warto wspomnieć też o suchej zaporze w Bolkowie na Nysie Szalonej, a pewnie i o wielu innych.
(PS 'mapa zapór’ i 'zamarznięty’ bo zamarzać – czytane jako r-z)
Dziękuję.
Większość starych zapór na Dolnym Śląsku pochodzi z projektu przeciwpowodziowego prof. Otto Intzego. Może pokusi się pan o opisanie tego całego projektu i krótkie przedstawienie także innych zapór stworzonych przez tego zdolnego profesora w ramach tego projektu.
Częściowo już o tym pisałem. Przygotowałem kiedyś taki materiał o zaporze w Pilchowicach.
https://eloblog.pl/film-o-zaporze-w-pilchowicach/
Proszę o materiały filmowe z kolejnymi zaporami.
Dzięki za inspirację majówki2018:D