Zachęcam do obejrzenia kolejnej produkcji spod szyldu Elomaps TV. Film o Masywie Ślęży, historia i ciekawostki niezwykłej góry zwanej Śląskim Olimpem.
Film o Masywie Ślęży
Tym razem role się odwróciły. Grzegorz stanął na wysokości zadania, biorąc w ręce stronę operatorską, ja zaś wcieliłem się w rolę prezentera. Postanowiłem przygotować materiał o tym fascynującym miejscu, jakim jest Masyw Ślęży.
Ah, jaka ta góra jest tajemnicza. Zewsząd ją widać. Jej rozmiar sprawia, że króluje nad otaczającym terenem w promieniu kilkiudziesięciu kilometrów. A gdy już na nią wejdziemy? Jesteśmy w stanie dostrzec niemal wszystko. Ślęża ma wysokość 718 m.n.p.m. i należy do Korony Gór Polskich.
Nic więc dziwnego, że każdy przybywający tu niegdyś człowiek, widział w tym miejscu cel swojej wędrówki. A gdy już tu dotarł, mógł się przekonać o bogactwie tego terenu. Żyzne gleby, bogate w zwierzynę lasy, minerały. To musiało być miejsce bogów. Na trzech szczytach masywu: Wieżycy, Raduni i samej Ślęży, znajdujemy ślady dawnych kręgów kultowych. Pozostałościach po miejscach przeznaczonych dla pradawnych bogów. Odnajdziemy tu również zagadkowe, budzące wiele sporów naukowych, kamienne rzeźby przedstawiające postaci zwierząt i ludzi. Na filmie o Masywie Ślęży pokazane są mapy LIDAR, na których jeszcze do dziś widać pozostałości po wałach kultowych.
Tak silny pogański ośrodek religijny rozwijał się tu przez stulecia. Nawet kilka wieków po chrystianizacji państwa Piastów, miejscowa ludność dalej oddawała cześć dawnym bogom. Ingerencja Kościoła Katolickiego była więc nieunikniona. Stawiając na szczycie klasztor, postanowiono rozbić pogaństwo od środka.
Dziś Ślęża znajduje się na pierwszych miejscach list atrakcji turystycznych w regionie. Po odwiedzeniu Sobótki, Zamku Górka i pozostałości dawnego grodu średniowiecznego, możemy wejść na sam szczyt góry. Po drodze oddając się zadumie, gdy mijamy starożytne rzeźby i konstrukcje. A gdy staniemy już na samej górze, możemy oddać się całkowicie pięknu otaczającej nas panoramy… Ah, to trzeba zobaczyć na własne oczy…
BIBLIOGRAFIA
- „Dolny Śląsk Monografia Historyczna” – pod redakcją Wojciecha Wrzesińskiego
- „Tajemnice Góry Ślęży” – Wacław Korta
- „Wędrówki po Dolnym Śląsku” – Wojciech Chądzyński
STRONY WWW, GRAFIKI, ZDJĘCIA
- Zdjęcie rzeźb z Półwyspu Iberyjskiego – Autor: Eugenio Vega
Źródło: an.wikipedia.org - Zdjęcie rzeźb z Półwyspu Iberyjskiego – Autor: Nacho
Źródło: an.wikipedia.org - Zdjęcie satelitarne i LIDAR
Źródło: geoportal.gov.pl
ARCHIWALNE ZDJĘCIA
- http://dolny-slask.org.pl/530546,Starozytny_wal_kultowy.html
- http://www.sleza.sobotka.net/index.php?go=21
- http://www.ruinyizamki.pl/dolnoslaskie/sleza%20obrazy.html
- http://krajoznawca.org/kg16/277-krzyz-historia-i-symbolika
MUZYKA
- „Angevin 70” – Autor: Kevin MacLeod
Licencja Creative Commons Attribution 3.0 International License. Źródło:
https://freemusicarchive.org/music/Kevin_MacLeod/Thatched_Villagers/Angevin
- „Rites” – Autor: Kevin MacLeod
Licencja Creative Commons Attribution 3.0 International License. Źródło:
https://freemusicarchive.org/music/Kevin_MacLeod/Thatched_Villagers/Rites
Zobacz także: Pytania i odpowiedzi – Kopalnia złota na Ślęży