Zapraszam dziś do mojego kolejnego filmu dokumentalnego, tym razem jest to film o rynku we Wrocławiu oraz historii Starego Miasta. Jak zwykle trochę ciekawostek, dawnych wydarzeń i współczesności.
Rynek we Wrocławiu to jedno z najpopularniejszych miejsc we Wrocławiu. Być może nawet najliczniej odwiedzana atrakcja na całym Dolnym Śląsku. Miejsce to jest ogromnym średniowiecznym placem targowym, które dawniej miało głównie funkcje handlowe. Jego historia jest prawie tak stara, jak historia samego miasta. Nie jest jednak związana z jego początkami, które swoje historyczne centrum miało na grodowej wyspie Ostrowie Tumskim. Drugie centrum miasta było lokowane kilka razy. Te współczesne sięga połowy XIII wieku kiedy to Wrocław podnosił się ze zgliszczy po najeździe tatarskim. Wrocław otrzymał wtedy trzy place targowe, z największym na rynku i kolejnymi dwoma na Placu Solnym i Nowym Targu.
Wraz z początkiem XX wieku i wybudowaniem Hali Targowej, handel na rynku został wstrzymany. Polikwidowano wszelkiego rodzaju małe i duże kramy kupieckie, stoiska i punkty sprzedaży. Zniszczony częściowo podczas II wojny światowej, odbudowany, dziś jest miejscem odwiedzanym przez Wrocławian i przyjezdnych turystów. Miejscem małych spotkań i organizacji dużych imprez masowych. Idealnie wpisujące się w slogan miasta „Wrocław – Miasto Spotkań”.
Film o rynku we Wrocławiu pod koniec zawiera porównanie dwóch zdjęć. Jednego z przed wojny i drugiego współczesnego. Zamieszczam je poniżej.
Bibliografia:
- „Mikrokosmos” – Norman Davies
- „Wrocław jakiego nie znacie” – Wojciech Chądzyński
- „Dyplomacja” – Henry Kissinger
Strony www:
- http://wratislavia.archeo.uni.wroc.pl/2-tom/15a.pdf
- http://forum.investmap.pl/klub-forum/stalin-widzial-wroclaw-granicach-powojennych-niemiec-t310.html
- http://7dni.wordpress.com/2007/03/18/granice-polski-po-ii-wojnie-swiatowej-wg-jozefa-stalina/
Zdjęcia Archiwalne:
http://dolny-slask.org.pl
Szczególne podziękowania dla:
Pana Macieja Wołodko – konsultacja historyczna Czerwona Lista Zabytków Dolnego Śląska.