Książki

„Dyplomacja” Henry Kissinger – Recenzja

„Dyplomacja” Henry Kissinger – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Dyplomacja” Henry Kissinger. Książka byłego Sekretarza Stanu USA. „Dyplomacja” Henry’ego Kissingera to jedna z najważniejszych publikacji omawiających zawiłe losy historii stosunków międzynarodowych.

„Dyplomacja” Henry Kissinger – Recenzja

„Dyplomację” Kissingera przeczytałem kilka lat temu, ale wciąż wracam do niej myślami. Przede wszystkim żeby zrozumieć pewne wydarzenia w stosunkach między najważniejszymi państwami, które decydują o losach świata. W historii świata zdarza się tak, że pewne wydarzenia lubią się powtarzać. Wciąż realizowane są podobne schematy i scenariusze wydarzeń, które zmieniają się jedynie skałą działania, miejscem w czasie i przestrzeni. „Dyplomacja” to książka, która pozwala poznać i zrozumieć „dużą” politykę międzynarodową. Politykę, którą przeciętny polski obywatel, nigdy nie będzie miał okazji poznać w szkole, albo usłyszeć o niej w mass mediach.

Autorem książki jest Henry Kissinger, który w latach 1973–1977 pełnił funkcję Sekretarza Stanu USA. Jest to funkcja podobna do naszego Ministra Spraw Zagranicznych. Za swoją działalność polityczną w Wietnamie, został uhonorowany pokojową nagrodą Nobla w roku 1973. Jest jedną z najważniejszych postaci amerykańskiej sceny politycznej. Kissinger w swojej książce prowadzi nas przez historię dyplomacji. Naszą podróż rozpoczynamy w XIX‐​wiecznej Europie, która próbuje stworzyć nowy ład europejski, po zakończeniu wojen napoleońskich. Dalej zajmujemy się sprawami utrzymania równowagi sił w Europie, wzrostu potęgi Bismarkowskich Niemiec, aż do kulminacyjnego momentu wybuchu I Wojny Światowej. Razem z Kissingerem zgłębiamy sprawy polityki międzynarodowej przed wybuchem II Wojny Światowej. Skomplikowaną kwestię antyhitlerowskiej kolacji Wielkiej Trójki i „nowego rozdania” po zakończeniu najkrwawszej z wojen. Autor książki porusza również zagadnienia dyplomacji prowadzonej podczas trwania Zimnej Wojny, aż do ostatecznego upadku Związku Radzieckiego. Ten okres jest jemu najbliższy, ponieważ jako polityk amerykańskiej administracji prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, odgrywał w tych wydarzeniach ważną rolę. Dla nas, jako czytelników, jest to szczególnie cenne, że narratorem wydarzeń jest osoba, która brała w nich bezpośredni udział. „Dyplomacja” Henry’ego Kissingera to pozycja, którą polecam przeczytać każdemu miłośnikowi historii.

Tytuł: Dyplomacja
Autor: Henry Kissinger
Rok polskiego wydania: 2009
Moja ocena: ★★★★☆

"Dyplomacja" Henry Kissinger - Recenzja

„Dyplomacja” Henry Kissinger – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
„Dyplomacja” Henry Kissinger

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Książki

„Za drutami śmierci” Abraham Kajzer – Recenzja

Grzegorz Sanik13 grudnia 2018

„Jak czytać zamki” Malcolm Hislop – Recenzja

Grzegorz Sanik1 grudnia 2018

„Życie w średniowiecznym zamku” Frances Gies, Joseph Gies – Recenzja

Grzegorz Sanik20 września 2018

Darmowe e‐​książki, które pomogą lepiej poznać Dolny Śląsk

Grzegorz Sanik29 lipca 2018

„Sekrety Wałbrzycha” Artur Szałkowski – Recenzja

Grzegorz Sanik9 lutego 2018

„Lepiej przemilczeć” Daisy von Pless – Recenzja

Grzegorz Sanik12 lipca 2017

„Wielki Projekt” Stephen Hawking, Leonard Mlodinow – Recenzja

Grzegorz Sanik14 czerwca 2017

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016