Lista polecanych publikacji poświęconych budowie tajemniczego kompleksu „Riese” w Górach Sowich. Kompleks „Riese” lub projekt „Riese”, z języka niemieckiego oznacza „Olbrzym”. Pod takim właśnie kryptonimem nazistowska III Rzesza realizowała w latach 1943–45 zakrojone na szeroką skale prace budowlane, których jednym z elementów było wydrążenie systemu podziemi w górach. Do dziś na temat „Riese” pojawiło się wiele publikacji i artykułów prasowych. Oto moja lista książek o „Riese” które warto przeczytać.
Czytelnik, który pragnie zaznajomić się z historią „Riese”, staje przed dylematem – co wybrać, co będzie najbardziej wartościową publikacją? Mam nadzieję, że moja lista choć trochę pomoże w rozwiązaniu tego dylematu. Oto książki o kompleksie „Riese”, które przeczytałem i które wykorzystuje w moich filmach i wycieczkach.
Trzy pierwsze pozycje to publikacje szczególnie polecane jako jedne z podstawowych (pierwszych do kupienia) książek dla osób, które dopiero chciałyby rozpocząć zgłębianie wiedzy w temacie kompleksu „Riese”.
Tajemnica „Riese” – J. Kowalski, R. Kudelski, Z. Rekuć
„Tajemnica Riese” to drugie wydanie książki znanych badaczy tajemnic II wojny światowej i eksploratorów: Jacka Kowalskiego, Roberta Kudelskiego i Zbigniewa Rekucia. Niniejsza książka stanowi podsumowanie wyników ich badań. Jest to jedna z pierwszych publikacji Wydawnictwa Technol tak szeroko omawiających temat projektu „Riese”.
Książka polecana jako jedna z trzech podstawowych książek o kompleksie „Riese”.
Tajny projekt III Rzeszy FHQu „Riese” – Dariusz Garba
Czy w Górach Sowich miała powstać nowa kwatera wodza III Rzeszy? Czy Zamek Książ miał również być jej częścią? Na te pytania próbuje odpowiedzieć publikacja Dariusza Garby – wieloletniego badacza tematu „Riese”. Książka jest boga w różnego rodzaju dokumenty (również z niemieckich archiwów), relacje świadków oraz wspomnienia, które rzucają więcej światła na losy tajnego projektu „Riese” realizowanego w ostatnich latach II wojny światowej.
Książka polecana jako jedna z trzech podstawowych książek o kompleksie „Riese”.
Zagłada „Riese” – Romuald Owczarek
Książka znanego wałbrzyskiego badacza tajemnic „Riese” Romualda Owczarka. Dlaczego pomimo przeznaczenia ogromnych środków finansowych na budowę kompleksu (150 mln RM) i zaangażowania do pracy tysięcy pracowników, robotników przymusowych i więźniów z kacetów, nigdy nie ukończono budowy „Olbrzyma”? Autor książki przekopując się przez archiwa dociera do wielu nowych dokumentów, które mogą być odpowiedzią na pytanie o przyczynę niepowodzenia projektu „Riese”.
Książka polecana jako jedna z trzech podstawowych książek o kompleksie „Riese”.
„Riese” Początek tajemnicy – Bartosz Rdułtowski
Jak wyglądały pierwsza lata w Górach Sowich po zakończeniu II wojny światowej? Co pozostało na placu budowy tajnego zadania budowlanego o kryptonimie „Riese”? Kto pierwszy zaczął opisywać zagadkowe lochy wykute przez Niemców w okolicach Walimia i Głuszycy? Autor publikacji, Bartosz Rdułtowski, opisuje pierwsze powojenne lata w Górach Sowich. Na podstawie zebranych informacji i artykułów prasowych krok po kroku odtwarza narodziny legendy sowiogórskiego „Olbrzyma”.
Książka polecana jest jako uzupełnienie trzech w/w pozycji.
Arbeitslager Riese. Filia KL Gross-Rosen – Dorota Sula
Publikacja wydana nakładem Muzeum Gross-Rosen, autorstwa dr Doroty Suli, opisująca system obozów pracy rozsianych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich, których więźniowie byli wykorzystywani do pracy przy budowie kompleksu „Riese”. Autorka publikacji opisuje przede wszystkim 13 obozów pracy, filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, działających pod wspólną nawą Arbeitslager Riese (AL Riese), które funkcjonowały od wiosny 1944 roku. W swojej publikacji porusza również kwestię tzw. obozów zbiorczych (Gemeinschaftslager) dla robotników przymusowych i jeńców wojennych, działających już od jesieni 1943 roku.
Za drutami śmierci – Abraham Kajzer
Wspomnienia Abrahama Kajzera, więźnia obozu pracy AL Riese, filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Niezwykłe wspomnienia polskiego Żyda z Łodzi, który pod koniec sierpnia 1944 roku został przewieziony z KL Auschwitz w rejon Gór Sowich. Abraham Kajzer został skierowany do pracy przy budowie kompleksu „Riese”. W czasie swojego pobytu, od sierpnia 1944 roku do maja 1945 roku, przeszedł aż przez 8 obozów wchodzących w skład AL Riese. Przeżył wojnę, a swoje wspomnienia z pobytu w Górach Sowich wydał w latach 60. Niniejsza publikacja jest ich wznowionym wydaniem.
Bardzo cenię Sobie Pana zdanie i dotychczasową pracę na temat Riese, wiec ciekaw jestem opini
o najnowszej książce Romualda Owczarka „Tajemnicze archiwa “Riese” – podziemna kwatera w Górach Sowich”. Zbiera pozytywne recenzje. Ba nawet Paweł Jeżewski ją pochwalił, a nawet nazwal najlepszą dotychczas pozycją o Riese: https://pj-blog.pl/
Książki jeszcze nie przeczytałem, ale mam ją już u siebie. Kilka dni temu rozmawiałem z panem Romualdem i po przeczytaniu będę z nim nagrywał wywiad na temat. 🙂 Była ona pisana m.in. na bazie dokumentów z Niemiec, które pomagałem pozyskać. Myślę, że będzie to wartościowa pozycja.
Witam serdecznie, kiedy możemy oczekiwać wywiadu z Panem Romualdem Owczarkiem? Mnie osobiście intryguje informacja o obozie Wolfsberg I i II, zgodnie z zaprezentowaną listą z grudnia 1944 na terenie placu budowy w rejonie Włodarza założono dwa obozy pracy.
Jeszcze nie jest nagrany. Trzeba poczekać. 🙂
Witam.
Przeczytałam wszystkie książki Pana R. Owczarka i mam w głowie całą masę pytań . Szalenie ciekawi mnie historia Ludwikowic kłodzkich i Mölke . Czy istnieje jakiś sposób, by skontaktować się z Panem Romualdem?